Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v USA překvapivě klesla... denní přehled Trhy, data, výsledky

Nezaměstnanost v USA překvapivě klesla... denní přehled Trhy, data, výsledky

08.03.2013 18:17
Autor: Research, Patria Finance

V průběhu dopoledne se evropské akcie i eurodolar snažily navázát na včerejšek a dále se zvedat. Zabrzdila je ale další data z německého průmyslu, která opět zaostala za odhady. Odpoledne se pozornost logicky soustředila především na data z amerického trhu práce. Indikace z nedávných dní dávala důvod k lehce optimistickým očekáváním. Realita byla nakonec výrazně lepší než konsensus a to jak u přírůstku pracovních míst, tak v případě nezaměstnanosti, což bylo impulsem k dalšímu růstu akcií, který ovšem později odpoledne ochabuje. Eurodolar spíše vnímá kontrast mezi čísly z obou stran Atlantiku a fakt, že zpřísnění měnové politiky hrozí v zámoří, zatímco v Evropě je tomu naopak a reaguje propadem pod 1,3000. Domací index PX dnes posílil o 1 %, především díky Telefónice CR (+1,4 %) a Erste Bank (+1,7 %).

Finanční trhy v číslech:
  8.3.   7.3.   Změna za den   Změna za rok
3M Pribor 0,5 0,5 0 -0,73
2Y IRS 0,62   0,59   0,03   -0,88
10Y IRS 1,49 1,46 0,03 -0,71
CZK/EUR 25,41   25,47   -0,30%   3,20%
CZK/USD 19,55 19,45 0,50% 4,10%
USD/EUR 1,2997   1,3096   -0,80%   -0,90%
PX 1038,9 1028,2 1,00% 4,10%
S&P 500 1544,1   1543,5   0,00%   12,40%
DJ STOXX 50 2693 2676,9 0,60% 7,90%

 
ČR:
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes nečekaně zastavil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Důvodem jsou příliš vysoké nabídky operátorů, které se vyšplhaly z celkové vyvolávací ceny 7,4 mld. na více než 20 mld. a stále rostou. Výše nabídek tak už podle úřadu není ekonomicky reálná a znamenala by nasazení vysokých cen služeb a zpoždění při budování mobilních sítí. ČTÚ chce kmitočty pro rychlé mobilní sítě vydražit znovu za upravených podmínek a předpokládá podobnou vyvolávací cenu. V současné době reviduje podmínky výběrového řízení. O dalším postupu bude ČTÚ průběžně informovat. Akcie Telefóniky CR, jakožto účastníka aukce, dnes posílily o 1,4 %.

Česká spořitelna, patřící do bankovní skupiny Erste, podle HN zruší letos celkem 600 míst. O práci přijde zhruba každý dvacátý pracovník. Banka zároveň plánuje snížit provozní náklady. Dohromady tak ještě letos ušetří miliardu korun. ČS před týdnem oznámila, že loni dosáhla historicky nejvyššího čistého zisku.

Za konzervativnějším výhledem na letošní rok (růst EBITDA o 1 mil. EUR na 23,1 mil. EUR) podle finančního ředitele Fortuny stojí plánované investice do online sázení napříč všemi trhy a růst akvizičních nákladů, uvedl dnes mj. pro patria.cz finanční ředitel Fortuny Michal Vepřek. Jako reálný potvrdil CFO i cíl pro loterii, která by měla být zisková v první polovině letošního roku, a to cestou „poklesu nákladů, nikoliv dramatickým růstem tržeb“.

Počet lidí hledajících práci zapsaných v registrech úřadů práce se v únoru zvýšil o dalších téměř 8 tis. na 594 tis. osob. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15-64 let stoupl na 8,1%, po sezónním očištění tento ukazatel dosahuje hodnoty 7,5%.

Obchodní bilance dosáhla v lednu přebytku 31,5 mld. . Loni na začátku roku bylo zaznamenáno kladné saldo 30,4 mld. . Vývoz se meziročně snížil o 3,2%, dovoz klesl o 4,1%. Statistiky tentokrát neovlivnily kalendářní variace, letošní i loňský leden měly stejný počet pracovních dnů. Dvanáctiměsíční saldo zahraničního obchodu stouplo na 311 mld. , nejvyšší hodnotu od roku 1993.

Běžný účet platební bilance dosáhl ve 4. čtvrtletí schodku 36,3 mld. , tj. 2,5% HDP. Obchodní bilance přitom dosáhl přebytku 25,6 mld. , bilance služeb 9,9 mld. , ovšem bilance výnosů skončila s deficitem 78,1 mld. . Za celý loňské rok činí schodek běžného účtu 94 mld. , v roce 2011 deficit činil 104 mld.

 
Evropa:
Průmyslová výroba v Německu v lednu meziměsíčně stagnovala, očekávalo se zvýšení0,4%. V meziročním srovnání objem produkce klesl o 1,3%.

USA:
Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 7,7% z lednových 7,9%. Očekávala se stagnace. Zaměstnanost se zvýšila o 236 tis. osob po lednovém zlepšení o 119 tis. osob, zde průměrný odhad činil 165 tis. osob.

Posledním kolem zátěžových testů Fedu neprošla jedině Ally Financial. Uvažovaná hluboká recese, která by poslala nezaměstnanost na 12,1 % a akciové trhy o polovinu níže, by přišla americké banky během 9 čtvrtletí na 462 mld. USD. Agregovaný jádrový Tier 1 poměr by v takovém případě klesl na 7,7 % z 11,1 % ve 3Q12. Nicméně, zajímavě dopadly výsledky především pro banky Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley. Fed totiž tvrdí, že tyto banky dodaly příliš optimistické projekce, načež srazil jejich krizové kapitálové ukazatele. K největšímu rozdílu došlo u GS, ten činil až 2,8 ppt. Akcie GS ztrácejí téměř 2 %, akcie JPM a MS kolem 1 %. Citigroup zase po loňském odmítnutí požádala Fed o povolení k zpětnému odkupu akcií za 1,2 mld. USD, prozatím ale nebude usilovat o navýšení dividendy. Akcie Citi posilují o 2 %. Kapitálové a dividendové plány bank by jinak měly být známy v příštím týdnu (14.3.2013).

Obchodní řetězec J.C. Penney propustí dalších 2200 zaměstnanců. Akcie mírně oslabují.

Očekávaná data následujícího dne:

  Událost Konsensus Předchozí
9:00 ČR: CPI (únor) 1,8 % y/y 1,9 % y/y
9:00 ČR: HDP (4Q; finální data) - -1,7 % y/y

 

Očekávané firemní události:
  07:00 Aryzta 1H13 1,458 EUR
Pirelli FY12 0,844 EUR
  21:00 Urban Outfitters 4Q13 0,573 USD

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Čtěte více:

Nezaměstnanost v ČR v únoru: Problém není propouštění, ale zaměstnávání
08.03.2013 9:50
Počet lidí hledajících práci zapsaných v registrech úřadů práce se v ú...
Deficit běžného účtu loni snížil výrazně lepší zahraniční obchod
08.03.2013 11:30
Běžný účet platební bilance za loňský rok skončil v deficitu lehce pře...
Německý průmysl v lednu nečekaně stagnoval, za prosinec revize k lepšímu
08.03.2013 12:17
Po horších datech z německé ekonomiky v podobě nečekaného propadu tová...
ČTÚ zastavil aukci kmitočtů pro LTE kvůli přemrštěným nabídkám. S prodejem přesto letos počítá
08.03.2013 12:28
Český telekomunikační úřad dnes nečekaně zastavil aukci kmitočtů pro r...
Americká nezaměstnanost překvapivě klesá, pracovních míst přibývá výrazně rychleji
08.03.2013 14:43
Únorová data z amerického trhu práce pozitivně překvapila. Klíčový úda...
Vepřek (Fortuna) na Patria.cz: Vyšší zdanění loterií nám ukrojilo 2,2 mil. eur čistého zisku. Čekám konsolidaci evropského trhu
08.03.2013 16:44
V loňském roce zavedené navýšení zdanění loterijních firem, které tak ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y