Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ zastavil aukci kmitočtů pro LTE kvůli přemrštěným nabídkám. S prodejem přesto letos počítá

ČTÚ zastavil aukci kmitočtů pro LTE kvůli přemrštěným nabídkám. S prodejem přesto letos počítá

08.03.2013 12:28, aktualizováno: 8.3. 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Český telekomunikační úřad dnes nečekaně zastavil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Důvodem jsou příliš vysoké nabídky operátorů, které se vyšplhaly z celkové vyvolávací ceny 7,4 miliardy na více než 20 miliard korun a stále rostou. Výše nabídek tak už podle úřadu není ekonomicky reálná a znamenala by nasazení vysokých cen služeb a zpoždění při budování mobilních sítí.

„Již při vyhlášení podmínek v první polovině minulého roku jsme zdůrazňovali, že hlavní motivací pořádání aukce je rychlá dostupnost 4G sítí pro občany ČR a případný vstup čtvrtého operátora. Nikoliv zisk státu,“ uvádí předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Současná výše nabídek je dle ČTÚ ekonomicky nereálná podle všech modelů proveditelnosti a vedla by prý již v tuto chvíli k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu.

„Navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele,“ vysvětluje Pavel Dvořák. 

Účastníci podobných aukcí mají dle zprávy ČTÚ velmi často problémy s profinancováním získaných licencí, což zásadním způsobem ovlivňuje následné investice do rozvoje sítí a její cenovou dostupnost samotné služby pro koncové uživatele. „Z laického pohledu se může zdát, že by vlastně bylo dobré, aby operátoři za nové frekvence platili co nejvyšší částky. Bohužel realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit“, komentuje situaci šéf ČTÚ Pavel Dvořák. „Je potřeba si uvědomit, že stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník.“

ČTÚ dále uvedl, že připravil podmínky výběrového řízení podle standardních parametrů obdobných aukcí realizovaných v rámci EU v době přípravy aukce a také v souladu s doporučeními renomované poradenské firmy Grant Thornton. Ke zrušení nyní přistoupil na základě systematického monitoringu průběhu aukce a průběžného vyhodnocování aktuálních zkušeností těch států EU, kde již aukce proběhly.

Úřad citoval například zkušenosti z Nizozemska, kde se aukce rovněž protáhla a ceny vyšplhaly na několikanásobek původních předpokladů. "Takové výsledky aukce ale vzhledem ke svým důsledkům ostře kritizuje i eurokomisařka Neelie Kroesová. Na nedávném kongresu v Barceloně uvedla, že místo aby se některé členské státy EU ohlížely na veřejný zájem a na investice do sítí, vidí aukce jako zdroj příjmů," vysvětluje zpráva ČTÚ.
 
Výběrové řízení na volné rádiové kmitočty k zajištění veřejné komunikační sítě v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz bylo zahájeno 12. července 2012 a účastnil se ho společnosti Vodafone Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s., Telefónica Czech Republic, a.s. a PPF Mobile Services a.s. Akcie společnosti Telefónica CR na tuto zprávu na pražské burze reagují růstem přes 1,2 procenta až na 329 Kč.

Nová aukce s novými pravidly

ČTÚ chce kmitočty pro rychlé mobilní sítě vydražit znovu za upravených podmínek a předpokládá podobnou vyvolávací cenu a s prodejem počítá ještě letos. V současné době reviduje podmínky výběrového řízení. O dalším postupu bude ČTÚ průběžně informovat.

"Ministerstvo financí si vyžádá od ČTÚ informace o harmonogramu příští aukce," reagoval Jakub Haas z ministerstva financí, které s výnosem aukce počítalo jako příjmem státního rozpočtu.

Telekomunikační úřad musí v současnosti nechat čas operátorům na případné protesty. Mezi tím bude pracovat na změně podmínek aukce, které poté znovu předloží veřejné diskusi. "Ty podmínky byly nastaveny velmi standardně. Nebyly tam žádné výrazně specifické záležitosti. Situace se ale zdramatizovala kvůli větší ochotě i na tomto malém trhu investovat a vysoká ochota potenciálního čtvrtého mobilního hráče se jím skutečně stát," řekl ČTK Dvořák.

V redefinovaných podmínkách by se měl objevit mechanismus, aby se ceny znovu nedostaly nad úroveň reálné proveditelnosti výstavby sítí LTE bez nutnosti zavedení zbytečně vysokých cen služeb. ČTÚ uvažuje například o omezení počtu stažení nejvyšší nabídky nebo o zavedení sankcí za stažení nabídky. Podle Dvořáka není vyloučená ani varianta tzv. předaukce, kdy by část kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz ČTÚ přednostně nabídl novým zájemcům o vstup na trh. Takovým zájemcem byla v aukci jen PPF, která chce být v Česku čtvrtým mobilním operátorem.

"Zprávu o zastavení aukce LTE považujeme za mírně pozitivní pro Telefóniku CR, jelikož podmínky nové aukce mohou přinést snížení ceny za licenci LTE a oddálení vstupu nového operátora na trh," uvedl Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct (celý komentář).

Telefónica CR považuje podle mluvčího Hanyho Farghaliho rozhodnutí ČTÚ v dané situaci za rozumné, i když firma postupovala během aukce racionálně. Potvrdila záměr do LTE investovat. Síť chce zatím budovat na frekvencích, které již vlastní.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba naopak vyjádřil rozčarování nad výsledkem prvního pokusu o prodej frekvencí LTE. „Úřad byl zodpovědný za nastavení aukce, měl k tomu dostatek času i pomoci odborných poradců,“ uvedl ministr pro iHNed a dodal, že si na dnešní 19. hodinu již pozval šéfa ČTÚ Dvořáka, aby mu vysvětlil, proč se k zastavení aukce rozhodl a proč aukce nedopadla tak, jak od ní vláda očekávala. Jan Husák, předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl serveru řekl, že špatné nastavení aukce bylo jasné od začátku a šéf ČTÚ by měl podle něho ve funkci skončit.

(Zdroj: ČTÚ, ČTK, iHNed, Telefónica CR)


Čtěte více:

ČTÚ přiznává, že na mobilním trhu chybí konkurence. Chystá protiakci...
21.12.2012 12:42
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) shledal, že na trhu mobilních služeb ...
Síť LTE pro Telefóniku CR poběží letos bez ohledu na výsledek aukce ČTÚ
26.02.2013 17:39
Rychlou mobilní síť LTE pro Telefóniku CR postaví čínská společnost Hu...
Telefónica CR snižuje odměnu pro akcionáře. Výsledky předčila očekávání, bude kupovat akcie
27.02.2013 7:00
Tuzemská telekomunikační skupina Telefónica CR vykázala za poslední čt...
Telefónica CR - Zpětný odkup akcií, LTE aukce, výhled (klíčové body konf. hovoru)
28.02.2013 11:47
Telekomunikační skupina Telefónica CR může v řádu nejbližších dní zahá...
Telefónica CR zahajuje druhou fázi zpětného odkupu akcií (+komentář)
05.03.2013 9:08
Tuzemská telekomunikační společnost Telefónica CR rozhodla ke dnešnímu...
Telefónica CR - ČTÚ zastavil aukci kmitočtů pro LTE (komentář)
08.03.2013 14:18
Český telekomunikační úřad dnes nečekaně zastavil aukci kmitočtů pro r...

Váš názor
 •  
  08.03.2013 13:37

  Jde v Čechách něco normálně ?
  Jezdec.
 •  
  08.03.2013 13:28

  Proč by cenu nezvedali, vždyď si to pak stáhnou od ovčanů.
  Homo
  •  
   08.03.2013 13:34

   Počkáme si co na to pan Tomčany.Možná si už zas převlíká sako či kabát?
   ?
 • ja bych jim to dal zadarmo
  08.03.2013 12:56

  hlavne teleti za zasluhy. Ale pouze proverenym soudruhum. Ne nejakemu Kellnerkovi, ktery nam tu chce poskodit cenu nasi akcie.
  bramborový knedlík
 •  
  08.03.2013 12:32

  ..tak co to tam zase předvádějí, je to aukce nebo prodej, tunel, nebo co? Proč v týhle republice nemůže fungovat nic co řídí státní úředník???
  bob
  •  
   08.03.2013 12:49

   a co dal ? ze by losovacka po cesku...
   X.Y.Z
   •  
    08.03.2013 12:50

    Nakup si kyslík,dokud je za lidové ceny.
    ?
Aktuální komentáře
16.04.2024
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m