Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrnou mzdu ve čtvrtém čtvrtletí vytáhly vzhůru bonusy pro manažery

Průměrnou mzdu ve čtvrtém čtvrtletí vytáhly vzhůru bonusy pro manažery

11.03.2013 9:20, aktualizováno: 11.3. 9:58
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí činila 27 170 korun, tedy o necelou tisícovku více než o rok dříve. Procentuálně jde o růst o 3,7 procenta a toto číslo poprvé v roce 2012 překonalo inflaci. Mzdy tak vzrostly i reálně a to o 0,9 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí jde o výrazné zlepšení, tehdy průměrná mzda vzrostla nominálně o 1,5 procenta, reálně pak klesla o 1,7 procenta.

Pohled na průměr však zvláště tentokrát dosti zkresluje. Podle ČSÚ se výrazný růst mezd týká hlavně nejlépe placených zaměstnanců. Změny ve zdanění pravděpodobně vedly k urychlení výplat odměn na konci roku. Vidět to je na mediánu mezd, kde vidíme meziroční růst o 1,9 procenta, tedy o poznání menší než u průměru. I při nižším počtu zaměstnanců stoupl celkový objem mezd meziročně o 2,6 procenta, ale vzhledem k soustředění nárůstu na úzkou skupinu zaměstnanců těžko předpokládat nějakou vzpruhu pro domácí spotřebitelskou poptávku.

Růst mezd se soustředil do podnikatelské sféry, což je při velkém vlivu bonusů zřejmé. Mzdy zde stouply meziročně o 4,2 procenta, reálně pak o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře sledujeme oproti předchozímu kvartálu naopak zhoršení. Průměrná mzda zde sice stoupla o 1,3 procenta, reálně si však zaměstnanci o 1,5 procenta pohoršili.

Z jednotlivých sektorů je vidět největší skok u peněžnictví a pojišťovnictví, kde mzdy v průměru vzrostly o 24,1 procenta oproti 3procentnímu růstu ve třetím čtvrtletí. Dvouciferný růst mezd vykázal rovněž sektor výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody a také oblast kultury a rekreace. Nad inflaci se růst mezd dostal i v řadě dalších sektorů jako zpracovatelský průmysl, zemědělství, informatika nebo věda. Reálný pokles hlásí stavebnictví a obory spadající pod stát, tedy vzdělávání, veřejná správa a zdravotní péče.

Data za čtvrté čtvrtletí vylepšila i celoroční čísla. Za rok 2012 průměrná mzda dosáhla 25 101 korun, a meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Vzhledem k vysoké inflaci ale přesto došlo ke snížení kupní síly - reálně průměrná mzda klesla o 0,6 procenta. V roce 2011 byla z tohoto pohledu situace lepší, a to hlavně díky inflaci. Reálně tehdy mzdy vzrostly o 0,5 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data