Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PX tíží ČEZ i banky. ČS chce uspořit dvě miliardy, ČTÚ rychle novou aukci

PX tíží ČEZ i banky. ČS chce uspořit dvě miliardy, ČTÚ rychle novou aukci

13.03.2013 10:45
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza klesá potřetí v řadě, když index PX odepisuje 0,3 %. Pražská burza tak následuje v poklesu západoevropské burzy, které oslabují před zveřejněním amerických maloobchodních tržeb. Středoevropské burzy rovněž ztrácejí, když maďarský BUX odepisuje 1,3 %, polský WIG 20 ztrácí 0,15 % a rakouský ATX odevzdává 0,25 %.

Pražskou burzu stahují dolů především akcie Erste Bank a ČEZu. Akcie Erste propadají o více než procento a propadají na nejnižší úroveň od začátku března. Česká spořitelna hodlá letos v nákladech uspořit dvě miliardy korun. Propustí kolem 600 lidí, sníží bonusy při zvýšení základních platů, uspořit hodlá také revizemi smluv s dodavateli. Vývoj ekonomiky letos podle šéfa banky Kysilky bankám příliš nedovolí růst a ty tedy musejí kvůli udržení ziskovosti snižovat náklady. Spotřebitelská důvěra zůstává nízká a firmy dle Kysilky mají opatrná očekávání do budoucna. Trvá také omezená zahraniční poptávka. Česká spořitelna očekává, že čistý úrokový výnos tuzemského bankovního sektoru letos klesne o řádově 5 %.

Tři desetiny procenta ztrácejí akcie NWR. Dle tisku NWR vedle vlastní těžby uhlí a výroby koksu rozjíždí obchod s koksovatelným uhlím. Do projektu je zapojen i Jan Fabián, generální ředitel OKD. Akcie ČEZu ztrácejí půlprocento. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce po včerejší stagnaci dnes na německé burze mírně roste o 0,27 % na 40,96 EUR/MWh.

Téměř procento ztrácejí akcie Komerční banky, které se po týdnu vracejí na 4100 . Index evropských bank Stoxx 600 Banks ztrácí 0,5 %.

Proti poklesu trhu kráčejí akcie Telefóniky CR s mírným 0,2% ziskem. Předseda ČTÚ Pavel Dvořák se podle deníku Právo zasazuje se o co nejrychlejší vyhlášení nové LTE aukce. Mluvčí úřadu očekává, že ČTÚ novou aukci vyhlásí do několika měsíců. Šéf ČTÚ ujišťuje, že podmínky fungování aukce se změní a tendr bude se stejnou vyvolávací cenou vyhlášen znovu.



Čtěte více:

Insider: NWR rozjíždí vedle těžby obchod s koksovatelným uhlím
13.03.2013 8:31
Těžební společnost NWR Zdeňka Bakaly začala pracovat na nové strategii...
Česká spořitelna chce letos uspořit dvě miliardy korun (+komentář)
13.03.2013 8:58
V minulém týdnu největší česká banka Česká spořitelna uvedla, že zamýš...
Šéf ČTÚ rezignovat nehodlá, novou aukci chce co nejdříve
13.03.2013 9:48
Zastavení aukce kmitočtů LTE, kterým minulý týden překvapil Pavel Dvoř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.