Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hewlett-Packard navýší dividendu o desetinu. Cukr pro rozpačité akcionáře?

Hewlett-Packard navýší dividendu o desetinu. Cukr pro rozpačité akcionáře?

21.03.2013 14:49, aktualizováno: 22.3. 9:16

Aktualizováno

Klíčový americký výrobce počítačů Hewlett-Packard, který prochází restrukturalizací, dnes informoval o schválení navýšení dividendy o deset procent, které potvrdí v květnu. Společnost tak učinila vstřícný krok k investorům, jejichž znepokojení roste v souvislosti s „nešťastným“ převzetím britské softwarové firmy Autonomy.

S účinností od května společnost navýší čtvrtletní výplatu dividendy o desetinu na 14,52 centů na akcii ze současných 13,2 centů. Analytici v anketě Bloomberg přitom očekávali mírnější navýšení dividendy na rovných 14 centů. Dividenda v původní výši, po posledním navýšení taktéž o deset procent v loňském roce, je splatná 3. dubna.

Akcionáři včera těsně potvrdili v představenstvu společnosti dosavadního předsedu, jímž je Ray Lane, a dva další členy. Jejich obliba mezi investory utrpěla především schválením akvizice britské Autonomy, kterou HP koupila v roce 2011. V loňském listopadu pak firma v souvislosti s převzatou společností oznámila odpis v rozsahu 8,8 mld. USD. V účetnictví Autonomy odhalila HP „nesrovnalosti, nedostatečné zveřejňování informací a úmyslné překrucování faktů“, k nimž docházelo předtím, než HP společnost Autonomy v roce 2011 koupila za 11,5 mld. USD. HP uvedla, že jedině mimořádným odpisem bylo možné upravit hodnotu Autonomy tak, aby odpovídala skutečnosti. Většina odpisu šla na vrub fiktivních účtů.

Poradci akcionářů došli k závěru, že představenstvo společnosti předem dostatečně nezvážili okolnosti akvizice, a doporučili jim hlasovat v neprospěch jejich potvrzení ve funkci. Předseda správní rady Lane nakonec získal souhlas 59 procent akcionářů, další členové G. Kennedy Thompson 55 procent a John Hammergren 54 procent. Ještě v loňském roce měli všichni tři podporu přes 80 procent.

Akcie HP posílily od začátku roku o více než 60 procent, dnes po otevření trhu reagovaly rozpačitě a obchodovaly poblíž nuly, následně ztrácí 1,5 procenta.

Na konci listopadu 2012 ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti Hewlett-Packard o jeden stupeň na Baa1. Rating sice zůstal v investičním pásmu, jeho výhled je ale negativní. Moody's argumentovala tím, že firma by mohla mít u řady produktů problémy se zvyšováním prodeje. Zhruba 75 procent tržeb společnosti pochází z podeje osobních počítačů, serverů, tiskáren a počítačových služeb a tento sortiment podle Moody's "čelí pomalým či nulovým růstovým vyhlídkám v příštích letech".

HP pod vedením šéfky Meg Whitman prochází restrukturalizací ve snaze snížit náklady a přizpůsobit se měnícímu se trhu, kde se zájem zákazníků přesouvá od stolních počítačů ve prospěch mobilních služeb a tabletů. Spolu s výsledky za poslední čtvrtletí firma uvedla, že v rámci restrukturalizace ji opustilo již 15.300 zaměstnanců.

(Zdroj: Bloomber, Reuters, HP)


Čtěte více:

Hewlett-Packard (-13 %) zažil pád na 10leté minimum po varování před prudkým poklesem zisku, důvěra v úspěšný obrat firmy mizí
04.10.2012 8:37
Strategie nové ředitelky Hewlett-Packard, která má firmu obrátit k růs...
Hewlett-Packard – Moody’s snižuje rating s negativním výhledem, čeká další pokles tržeb a marží
29.11.2012 10:10
Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila hodnocení dlouho...
Hewlett-Packard (až +8 %) ve svém 1Q vstává z mrtvých, revoluce ve firmě začíná zabírat
22.02.2013 9:48
Ziskem nad očekáváním skončilo první čtvrtletí fiskálního roku pro klí...
Hewlett-Packard na dně
28.02.2013 18:51
Hewlett-Packard svými posledními čtvrtletními zisky investory potěšil ...

Váš názor
 • Jen poznámka
  22.03.2013 9:02

  Nevím, odkud článek vyšel, ale podle toho, co mi chodilo dosud na účet, tak by se uvedená čísla vztahovala ke čtvrtletní, nikolv celoroční divi.
  vlcak
  • Re: Jen poznámka
   22.03.2013 9:13

   Jo, v článku mají chybu. Dividenda za poslední rok je 53 centů na akcii...
   paf
   •  
    22.03.2013 9:42

    Dobrý den, děkujeme za upozornění, jedná se skutečně o kvartální, nikoli celoroční dividendu. Chybu jsme opravili. Zdraví tým POL
    Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data