Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost ve Francii dosáhne 15letého maxima, varují statistici

Nezaměstnanost ve Francii dosáhne 15letého maxima, varují statistici

22.03.2013 12:32
Autor: ČTK

Nezaměstnanost ve Francii se v letošním druhém čtvrtletí vyšplhá na 15leté maximum. Předpověděl to dnes tamní statistický úřad INSEE. Dodal, že francouzská ekonomika by měla v prvním pololetí stagnovat. 

Míra nezaměstnanosti podle úřadu v prvním čtvrtletí stoupne na 10,8 procenta a ve druhém se dostane na rovných 11 procent, tedy na nejvyšší úroveň od konce roku 1997. 

Úřad předpokládá, že francouzský hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí zůstane beze změny. Ve druhém čtvrtletí by se měl zvýšit o pouhých 0,1 procenta. Francouzská ekonomika se nyní podle INSEE musí spoléhat na export, protože výdaje francouzských spotřebitelů jsou nízké, stavebnictví vykazuje pokles a podnikové investice oslabují. 

Export by měl podle úřadu ve druhém čtvrtletí stoupnout o 0,7 procenta po nárůstu o 0,6 procenta v předchozích třech měsících. "Očekáváme, že hospodářské oživení přijde ze zahraničí, protože francouzské motory růstu se zastavily, což platí zejména pro kupní sílu domácností," uvedl analytik INSEE Jean-François Ouvrard. "Podnikatelské klima ve Francii zůstává nepříznivé," dodal. 

Francouzská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí klesla o 0,3 procenta. Podle Ouvrarda nelze vyloučit ani pokles v letošním prvním čtvrtletí, který by francouzské hospodářství uvrhl do recese. Ta je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. 

Prognóza INSEE je další ranou pro francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který slíbil, že růst nezaměstnanosti do konce letošního roku zastaví. V loňském čtvrtém čtvrtletí míra nezaměstnanosti ve Francii stoupla na 10,6 procenta z 10,3 procenta v předchozích třech měsících. 

Francouzská vláda se snaží podpořit konkurenceschopnost domácí ekonomiky kroky ke snížení mzdových nákladů a zvýšení flexibility trhu práce. Proti vládním krokům tento měsíc demonstrovaly desetitisíce lidí v ulicích Paříže a dalších francouzských měst.


Váš názor
  • nezaměstnanost na historickém maximu
    23.03.2013 7:48

    No a to tam nejsou socani ani rok. Volte KSČ
    xxx
  • jo ale hlavně
    22.03.2013 15:30

    že akcie jedou ,které zmrdky to asi tak tlačí ,asi víme které,
    XXX
Aktuální komentáře
25.12.2025
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data