Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Teplárny: Plán pálit ve Chvaleticích uhlí z dolu ČSA je plýtváním

Teplárny: Plán pálit ve Chvaleticích uhlí z dolu ČSA je plýtváním

26.03.2013 13:58
Autor: ČTK

Pokud bude Litvínovská uhelná zásobovat nově získanou elektrárnu Chvaletice ze svého dolu ČSA, povede to k plýtvání vysoce kvalitním uhlím, které by bylo možné lépe využít při kombinované výrobě tepla a elektřiny. Na setkání s novináři to dnes řekl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Litvínovská uhelná minulý týden uspěla se svou nabídkou na koupi Chvaletic od energetické Skupiny ČEZ, když v soutěži porazila Energetický a průmyslový holding. 

"Uhlí z dolu ČSA je vysoce kvalitní, nemělo by končit v elektrárně s účinností kolem 30 procent," řekl Hájek. Podle něj takové využití uhlí z dolu ČSA představuje zmaření dvou třetin jeho energetického obsahu. 

Podle Hájka je uhlí z dolu ČSA pro Chvaletice nevhodné. "To uhlí je příliš výhřevné pro využití v chvaletické elektrárně," řekl. Bude nutné vytvořit palivovou směs s jiným uhlím, například z dolu Vršany, který patří do těžební skupiny Czech Coal, z níž se Litvínovská uhelná vyčlenila, dodal Hájek.
ČEZ zásoboval Chvaletice uhlím ze Severočeských dolů, které energetické skupině patří. 

Hájek dále varoval, že kvůli akvizici Chvaletic Litvínovskou uhelnou hrozí v budoucnu nedostatek uhlí na českém trhu. ČEZ původně počítal se zastavením provozu elektrárny po roce 2015. Podle Hájka však není pravděpodobné, že by Litvínovská uhelná kupovala zdroj za 4,12 miliardy korun jen kvůli jeho provozu po dobu tří let. Hájek očekává, že elektrárna bude fungovat minimálně do roku 2020, podle něj ale v dlouhodobém plánování spotřeby uhlí trh s tak dlouhým provozem nepočítal. 

Litvínovská uhelná však už minulý týden uvedla, že současný objem těžby hnědého uhlí plně pokrývá poptávku. Spolumajitel společnosti Jan Dienstl řekl, že koupě Chvaletic nezasáhne už dohodnuté smlouvy na odběr uhlí. Dodal, že Litvínovská uhelná dokáže zajistit palivo pro Chvaletice z vlastních i smluvních zdrojů.


 


Čtěte více:

ČEZ prodá elektrárnu Chvaletice Litvínovské uhelné (komentář)
19.03.2013 15:01
Energetická společnost ČEZ podepsala dnes smlouvu na prodej elektrárny...
Litvínovská uhelná žádá zrušení zákazu těžby na Mostecku
26.03.2013 8:21
Společnost Litvínovská uhelná požádala na začátku března Český báňský ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost