Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB loni snížila počet zaměstnanců nejníže od svého vzniku, zisk jí přesto propadl

ČNB loni snížila počet zaměstnanců nejníže od svého vzniku, zisk jí přesto propadl

27.03.2013 15:43, aktualizováno: 27.3. 15:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká národní banka ke konci loňského roku zaměstnávala 1396 osob, což bylo meziročně o 19 méně. ČNB tak měla na konci roku 2012 nejnižší počet zaměstnanců ve své 20leté historii. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření, kterou dnes ČNB vydala. Mzdové náklady byly loni v ČNB nejnižší od roku 2008 a v porovnání s předchozím rokem klesly o 2,7 procenta na 840 milionů korun, sdělila centrální banka.

"Od svého vzniku po rozpadu federativního Československa musela ČNB posílit své schopnosti v řadě oblastí, v souvislosti například se vstupem do Evropské unie nebo integrací dohledu nad finančním sektorem získala nové odpovědnosti, přesto má nyní méně zaměstnanců než v roce 1993," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

ČNB loni vykázala zisk 2,8 miliardy korun po předloňském zisku 35,4 miliardy korun. Zisk poklesl kvůli kurzovým ztrátám, když koruna mírně posílila vůči většině rezervních měn, do nichž jsou devizové rezervy ČNB investovány. Zisk ČNB použila stejně jako v předchozích letech na snížení kumulované ztráty z minulých let, která ke konci roku 2012 činila 123,6 miliard korun.

Celkové výnosy ČNB loni činily 55 mld. a náklady 52,2 mld. . Bilanční suma na konci roku 2012 činila 878 mld. , což představovalo meziroční nárůst o 46 mld. .

Ke konci roku 2012 činila tržní hodnota devizových rezerv ČNB 33 927 mil. EUR, což představuje meziroční nárůst o 2 788 mil. EUR. "Zdrojem růstu eurové hodnoty devizových rezerv bylo především kladné saldo externích toků do portfolií a dále pak vlastní výnos spravovaných portfolií. Nejvýznamnější nárůst objemu rezerv proběhl v říjnu, a to v souvislosti s výnosy z eurobondů MF ČR a přijetím dotací z EU. Proti tomuto vlivu působil odprodej výnosů devizových rezerv a kurzové rozdíly plynoucích ze změny kurzů rezervních měn vůči euru," vysvětluje Roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky.

Devizové rezervy tvoří nejvýznamnější část aktiv ČNB. Výnosy z jejich investování pokrývají náklady, které ČNB vynakládá při provádění měnové politiky a provozních činností. Jejich součástí jsou cenné papíry (dluhopisy a akcie), reverzní repo operace (zajištěná depozita), pohledávky vůči MMF, zlato a další cizoměnová aktiva banky.

(Zdroj: ČNB, ČTK)


Váš názor
  • Hmm,
    28.03.2013 8:13

    takže průměrný plat je > 50 000 Kč. Mám takový dojem, že by podobná instituce mohla mít i výrazně méně zaměstnanců, co takhle max. 500 :-)
    oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university