Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kypr by mohl dostat peníze z nového rozpočtu EU dříve

Kypr by mohl dostat peníze z nového rozpočtu EU dříve

16.04.2013 11:53
Autor: ČTK

Evropská komise navrhne vyplatit Kypru peníze z nového rozpočtu Evropské unie dříve. Chce tak podpořit ekonomiku země zmítanou krizí. Oznámil to prezident Evropské komise José Manuel Barroso v dopise adresovaném kyperskému prezidentovi. Peníze z rozpočtu mají být podle současných pravidel vyplácené postupně po dobu sedmi let. 

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis koncem minulého týdne oznámil, že zaslal představitelům EU dopisy, ve kterých je žádá o dodatečnou pomoc pro Kypr kvůli obtížné situaci země. Mezi adresáty byl i Barroso. 

Komise podle Barrosa rovněž zváží další možnosti, včetně zvýšení částky, kterou má Kypr v letech 2014 až 2020 obdržet z rozpočtu EU. Kypr má zatím slíbeno 945 milionů eur (24,5 miliardy Kč). Peníze jsou určené pro spolufinancování různých projektů, jako přímé platby pro zemědělce a pro rozvoj zemědělských oblastí. 

"Nevylučuji, že rozpočtový úřad bude hledat dodatečnou podporu, a to i navzdory současným známým potížím spojeným s touto záležitostí na úrovni EU," citovala agentura Reuters Barrosa. 

Kypr získá od zahraničních věřitelů záchranný úvěr deset miliard eur (259 miliard Kč). Další peníze si však země má obstarat sama, a to převážně prostřednictvím restrukturalizace svého bankovního sektoru, včetně zabavení části bankovních vkladů převyšujících 100.000 eur. Kypr původně uváděla, že si takto bude muset zajistit 7,5 miliardy eur. Minulý týden se však ukázalo, že původní odhad byl špatný a Nikósie bude z vlastních zdrojů potřebovat až 13 miliard eur. Proto se prezident obrátil s žádostí o další pomoc na představitele EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data