Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol - Paramo propouští a plánuje odstavit další dva provozy

Unipetrol - Paramo propouští a plánuje odstavit další dva provozy

30.04.2013 9:28
Autor: ČTK

Dlouhodobé ztráty nutí rafinérii Paramo k úsporným opatřením. Podnik propouští zaměstnance a loni na dobu neurčitou odstavil rafinérskou výrobu. Letos odstaví další dva provozy. ČTK o tom informoval Mikuláš Duda, mluvčí holdingu Unipetrol, který podnik vlastní. 

"Společnost vykázala v uplynulých letech ztrátu. Situace v rámci makroprostředí není příznivá, společnost proto musí přijmout restrukturalizační kroky," řekl Duda. 

Počet zaměstnanců Parama se rok od roku snižuje. Ještě v roce 2008 podnik zaměstnával kolem 750 lidí, nyní v závodech v Kolíně a Pardubicích pracuje zhruba 500 zaměstnanců. Podle odborového předáka Milana Skrypa loni vedení propustilo 60 lidí a stovka pracovníků má odejít letos. Mluvčí Duda uvedl, že o těchto počtech nic neví a že do konce dubna v Paramu skončilo 45 lidí. 

"Nikdo z lidí neví, koho výpověď potká. Zatím odcházejí jen dělnické profese. Nejhorší je, že výpověď dostali i lidé, kteří v Paramu pracují 35 až 45 let a jsou před důchodem," uvedl Skryp. 

Podle odboráře pátým rokem zaměstnanci nedostali přidáno. Odbory musely akceptovat, že se podniku nedaří. Dělníci na provoze dostávají asi 19.000 korun hrubého a průměrná mzda v celé firmě je kolem 24.000 korun

Loňské ztrátové hospodaření podniku vlastník zveřejnit nechce. Podle výročních zpráv v obchodním rejstříku rafinérie předloni skočila ve ztrátě téměř 778 milionů korun. Ztráta v roce 2010 činila téměř 230 milionů korun. Mluvčí Duda uvedl, že prioritou vedení je podnik "restrukturalizovat". Jinými slovy se bude zabývat hlavně olejářskou výrobou. 

"Pokračujeme ve snaze najít pro Paramo silného partnera z olejářské oblasti. V současnosti probíhají nějaká jednání," řekl Duda. 

O dlouhodobém odstavení rafinérské části rozhodla skupina Unipetrol loni v červenci. Vedla ji k tomu nízká kapacita rafinérie, podnik nezpracoval ani jeden milion tuny ropy ročně. Loni v říjnu Paramo také prodalo stoprocentní podíl v dceřiné společnosti Paramo Asfalt firmě Orlen Asfalt. 

Letos se v Paramu zastaví další dva provozy (propanové odasfaltování a mísírna olejů). "Budeme i nadále využívat mísírnu olejů v Kolíně. Paramo se nadále zaměřuje na výrobu procesních olejů a v omezené míře také asfaltů a asfaltových výrobků. Společnost také poskytuje v rámci skupiny skladovací a distribuční služby v oblasti paliv," řekl Duda.

Hospodaření Paramo v letech 2009 až 2011:
2009 2010 2011
tržby (mld Kč) 8,9 11,4 11,8
ztráta před zdaněním (mil. Kč) 151,5 229,6 777,7

Zdroj: výroční zpráva


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data