Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi (ECB): Útlum zasáhl jádro eurozóny. Vlády musejí vážit dopad úspor i nezaměstnanost mladých

Draghi (ECB): Útlum zasáhl jádro eurozóny. Vlády musejí vážit dopad úspor i nezaměstnanost mladých

06.05.2013 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka (ECB) pozorně sleduje vývoj v eurozóně a v případě nutnosti je připravena znovu zasáhnout. Řekl to prezident ECB Mario Draghi, po jehož slovech se dolů vydal kurz eura. Draghi také varoval před důsledky vysoké nezaměstnanosti mezi mladými lidmi a vyzval členské země eurozóny, aby nepolevovaly v konsolidaci svých rozpočtů.

Draghi apeloval především na nejzadluženější země eurozóny, aby od rozpočtových reforem neustupovaly. Vyslovil se ale i pro taková opatření, která by zmírnila negativní dopady úsporné politiky a varoval, že nezaměstnanost se dostala na úroveň, při které hrozí "extrémní a ničivé formy protestu".

Úsporná opatření, kterými se vlády snaží dostat pod kontrolu veřejné finance, velkou měrou přispívají k negativnímu hospodářskému vývoji a k růstu nezaměstnanosti v Evropě. V poslední době se proto čím dál častěji objevují návrhy, aby se politika úspor zmírnila a větší důraz se kladl na podporu hospodářského růstu.

Draghi však zdůraznil, že udržitelný hospodářský růst nelze zajistit bez zdravých veřejných financí. Šéf ECB již dříve prohlásil, že reformy jsou navzdory negativním sociálním dopadům cestou ke spravedlivější společnosti a povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže.

Draghi dnes rovněž potvrdil, že ECB je připravena učinit další kroky na podporu evropské ekonomiky. Vyzval nicméně, aby o podporu hospodářského růstu usilovaly rovněž evropské vlády. Minulý týden ECB snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimu 0,5 procenta. Draghi poznamenal, že ECB sazby snížila kvůli poklesu ekonomik jádra eurozóny. Vlády dle něj musejí minimalizovat dopad úspor na růst, jako prioritu vytyčit snížení daní i omezit nezaměstnanost mladých jako možnou rozbušku sociálních nepokojů.

Předseda Evropské komise José Barroso nedávno uvedl, že úsporná opatření, kterými se evropské země snaží bojovat s dluhovou krizí, již možná dosáhla svých limitů, protože jim hrozí ztráta politické a sociální podpory.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn v pátek oznámil, že Evropská komise chce poskytnout více času na splnění limitu pro rozpočtový schodek například Francii a Španělsku. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici o víkendu označil rozhodnutí komise za konec "úsporného dogmatu" v Evropě. Francie již dříve vyzvala evropské země ke zmírnění úsporné politiky s cílem zajistit větší prostor pro hospodářský růst a zabránit sociálním nepokojům.

Proti odklonu od úsporných opatření se staví Německo, které v poslední době čím dál ostřeji kritizuje politiku Francie. Proti snahám udělovat členským zemím Evropské unie výjimky ze závazku snížit schodek veřejných financí pod tři procenta HDP se minulý týden postavilo i Slovensko.

Mezinárodní organizace práce (ILO) minulý měsíc upozornila, že v Evropě od začátku nynější krize přibylo přes deset milionů nezaměstnaných. Dodala, že zhoršující se situace na trhu práce zvyšuje nebezpečí sociálních nepokojů. Podle ILO je nyní v Evropě více než 26 milionů nezaměstnaných.


(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

ECB po přestávce znovu zasahuje - snižuje úrokové sazby, zvažuje pomoc firmám
02.05.2013 13:57
Základní úrokové sazby v eurozóně klesají po přestávce trvající tři čt...
Coeuré: Další snížení sazeb ECB přijde, pokud se situace zhorší
06.05.2013 12:38
Evropská centrální banka (ECB) by dále mohla snížit svou hlavní úrokov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.10.2025
13:17JP Morgan překonala odhady, rostoucí trhy a nejaktivnější čtvrtletí z pohledu IPO od 2021 jí svědčí
13:09Johnson & Johnson překonal očekávání, zvyšuje výhled tržeb a plánuje oddělení ortopedické divize
12:45BlackRock ve třetím čtvrtletí pod svou správu přilákal 205 miliard, pomáhá expanze na trhu privátních aktiv
11:45Čínská eskalace vrací trhy dolů, na programu výsledky velkých bank  
11:23FX Strategie: Eurodolar čeká na politické rozuzlení, koruna na globální impulzy  
10:45Prodeje Michelin v Severní Americe ztrácí trakci. Výhled sjíždí z plánované trasy, akcie odepisují 9 procent
10:29Londýnské trezory se stříbrem jsou pod náporem, cenu kovu to poslalo na historický rekord
9:53Čínsko-americký spor eskaluje. Dopadá na globální obchod
9:32Zájem o hypotéky dál roste. V září jejich objem stoupl o 14 procent
8:55Rozbřesk: Politický a rozpočtový chaos ve Francii. Pomohla by ECB se záchranou?
8:55Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.9.2025
8:53Obchodní válka Čína-USA se prohlubuje, americký shutdown spěje do klíčového momentu a futures jsou v červeném  
6:05Dalio: Neudržitelné investiční a obchodní vztahy mezi USA a Čínou, investice od dluhopisů ke zlatu
13.10.2025
18:46Investiční šok
17:25PODCAST Týdenní výhled: Obchodní válka, rekordní zlato a start výsledkové sezony  
16:30OpenAI kvůli výrobě vlastních procesorů pro AI spojí síly s Broadcomem
16:05Bloomberg: Evropské automobilky jedou na půl plynu, v příštích letech ztratí miliony aut ve prospěch Číny
15:35MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
14:55Medvěd Wilson: Trumpova cla překvapila trhy. S&P 500 může odepsat 11 procent  
13:58MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Archer Aviation Inc (09/25 Q3)
Blackrock Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/25 Q3)
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Johnson & Johnson (09/25 Q3)
13:00JPMorgan Chase & Co (09/25 Q3)
13:00Wells Fargo & Co (09/25 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/25 Q3)
14:00Citigroup Inc (09/25 Q3)