Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB po přestávce znovu zasahuje - snižuje úrokové sazby, zvažuje pomoc firmám

ECB po přestávce znovu zasahuje - snižuje úrokové sazby, zvažuje pomoc firmám

02.05.2013 13:57, aktualizováno: 2.5. 16:02
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Základní úrokové sazby v eurozóně klesají po přestávce trvající tři čtvrtě roku. ECB snižuje hlavní refinanční sazbu o 25 bodů na 0,50 procenta. Pravděpodobnost poklesu sazeb od posledního zasedání postupně rostla a před rozhodnutím už s ním počítala většina trhu. Také v měnovém výboru podpora pro takový krok výrazně převládla, nešlo ale o jednomyslné rozhodnutí.

Za snížením sazeb podle předpokladů stála slabší ekonomika a horší měnové podmínky. Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi uvedl, že se slabý ekonomický sentiment prodloužil až do jara a pro výhled růstu převládají rizika směrem dolů. Zahrnují slabší domácí i globální poptávku a pomalejší reformy. Na druhou stranu ECB stále očekává oživení během druhé poloviny roku. Inflace podle banky může zůstat volatilní i po zbytek roku, inflační rizika jsou ale ve středním období zhruba vyvážená.

Měnová politika zůstává podpůrná tak dlouho, jak bude třeba. Draghi také zopakoval, že banka pozorně monitoruje všechny nové informace o vývoji ekonomky a podmínek na peněžním trhu. Na otázku k negativním depozitním sazbám Draghi zopakoval, že ECB je technicky připravena. Dodal, že by takové nastavení mělo nezamýšlené důsledky, které by musely být překonány.

 
Prezident ECB sdělil, že banka vidí přísnější úvěrové podmínky zvláště pro malé a střední podniky v některých zemích eurozóny. Rozhodla se tak začít konzultace s dalšími evropskými institucemi o zlepšení trhu ABS (asset-backed securities) zajištěných úvěry menších firem. Žádné konkrétní opatření na tomto poli nepadlo a Draghi řekl, že je ještě daleko k závěrům o pomoci menším firmám. Dodal ale, že rozhodnutí ECB netýkající se sazeb by se neměla podceňovat.

Euro po rozhodnutí snížit sazby posilovalo, zřejmě v očekávání dalších podpůrných kroků. Namísto nich ale přišlo jen oznámení o konzultacích, což mohlo část trhu zklamat. Draghi také zmínil, že efektivita poklesu sazeb je nyní větší než před několika měsíci, což může podporovat očekávání dalších takových kroků. Navíc je tu zmínka o technické možnosti negativních depozitních sazeb. V průběhu konference tak euro k dolaru naopak propadlo a nyní se nachází pod 1,3100.

Dnešní vývoj kurzu eurodolaru (online)


Čtěte více:

Hlavní ekonom Deutsche Bank: Nízké sazby růst nepřinesly a znehodnocují úspory
15.04.2013 9:32
Nízké úrokové sazby centrálních bank zatím nepřinesly žádný trvalý ho...
Když jsou tu centrální banky, na škrty je čas
30.04.2013 18:46
Před lety byl v módě růst na dluh, v krizi se naopak tleskalo úsporám ...
J. Korb - Jednání centrálních bank pravděpodobně odstartují obrat trendu na trzích (video)
02.05.2013 13:41
Vývoj na akciových trzích tento týden znamenal vyrovnání historických ...

Váš názor
  • sem zvedav
    03.05.2013 0:00

    kdo a co to spustí
    pp
  • Pojedeme z kopce
    02.05.2013 14:52

    Dax na 3000 DJ na 5000 až se ta lavina rozjede. A pak se můžou cent.bankéři drbat :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
12.01.2026
6:01OpenAI, Anthropic, SpaceX. Jak moc budou potenciální IPO pro investory atraktivní?
11.01.2026
16:36Goldman Sachs: Valuace říkají, jak moc se trh může pohnout. Nejsou ale katalyzátorem, který by takový pohyb vyvolával
9:37Víkendář: Změnilo by digitální euro fungování finančního systému?
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data