Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČEPRO: Rafinérský sektor pracuje s výhledem dlouhodobé recese a negativních výsledků

Šéf ČEPRO: Rafinérský sektor pracuje s výhledem dlouhodobé recese a negativních výsledků

16.05.2013 12:14
Autor: ČTK

Hrubý zisk státního distributora paliv Čepro se v roce 2012 meziročně snížil o 22 procent na 642 milionů korun. Tržby Čepra ale meziročně vzrostly na 62 miliard korun z 52 miliard v roce 2011. Uvedli to zástupci společnosti na tiskové konferenci. 

Podle generálního ředitele Čepra Jana Duspěvy situace na trhu nenahrává dobrým výsledkům a se ztrátami se potýká celý sektor. "Jsme konfrontováni především s relativně dramatickým poklesem spotřeby benzinu. Dá se říct, že od roku 2007 se spotřeba benzinu snížila asi o 20 procent," řekl Duspěva. Spotřeba nafty naproti tomu stagnuje. 

"Pokles spotřeby je dán částečně ekonomickou recesí a částečně vývojem. Energetika je čím dál méně náročná na spotřebu, objevují se alternativní zdroje, které postupně zabírají určitý koláč spotřeby," doplnil Duspěva. 

Současně se snižováním poptávky v důsledku oslabení ekonomiky postupně roste konkurence, což vede k tlaku na marži. Firmy v odvětví také poškozují daňové úniky, jichž se dopouštějí někteří distributoři na trhu. Duspěva proto označil loňský hospodářský výsledek Čepra za úspěšný, když hrubý zisk byl o 138 milionů korun nad plán společnosti. 

"Rafinérský sektor opustil filozofii krátké krize a dnes všechny rafinérské subjekty pracují s výhledem dlouhodobě negativních výsledků, dlouhodobé recese," řekl Duspěva. Zásadní podle něj nyní je zvyšování vnitřní efektivity provozu, se kterým Čepro začalo už loni. Zároveň se společnost podle Duspěvy snaží být u všech jevů, které by mohly přinést do budoucna zisk, například rozvíjí nabídku alternativních paliv a začala budovat čerpací stanice pro vozy poháněné stlačeným zemním plynem (CNG). 

V letošním roce Čepro neočekává dramatickou změnu ve spotřebě pohonných hmot, takže nepředpokládá ani výraznou proměnu ve vývoji hospodářského výsledku. Výhled na letošní rok očekává hrubý zisk na úrovni 318 milionů korun

Určité zlepšení ale Duspěva očekává v boji s daňovými úniky na trhu pohonných hmot. Je to důsledek toho, že poslanci ve středu schválili novelu, která zpřísňuje podmínky pro distribuci pohonných hmot a zavádí pro obchodníky dvacetimilionové kauce. 

"Můj odhad je, že by mohlo dojít ke snížení této kriminality někde na úrovni 30 až 50 procent," řekl Duspěva o dopadu novely na státní rozpočet. Státní úřady odhadují, že daňové úniky stát připraví až o osm miliard korun ročně. Dopady novely přímo na hospodaření Čepra ale společnost podle Duspěvy nemá propočítané.

 


Čtěte více:

Unipetrol vykázal za 1Q hlubší čistou i provozní ztrátu, za celý rok chce kladný EBIT
25.04.2013 8:29
Petrochemická skupina Unipetrol zakončila první čtvrtletí roku 2013 s ...
Unipetrol - Paramo propouští a plánuje odstavit další dva provozy
30.04.2013 9:28
Dlouhodobé ztráty nutí rafinérii Paramo k úsporným opatřením. Podnik p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu