Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katar sbírá podíly ve významných bankách. Nově přidal Deutsche a VTB

Katar sbírá podíly ve významných bankách. Nově přidal Deutsche a VTB

21.05.2013 16:30
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Katar pokračuje v expanzi do bankovního sektoru. Jeden z největších světových exportérů zemního plynu vloží miliardy dolarů do ruské banky VTB a německé Deutsche Bank.

Investici bude realizovat státní fond Qatar Investment Authority (QIA), v němž jsou shromažďovány příjmy z nerostného bohatství malé monarchie. Fond zajistí 1 mld. USD z celkového dodatečného úpisu 3,2 mld. USD banky VTB, dvojky na ruském trhu.

Před třemi týdny se QIA účastnil emise Deutsche Bank v hodnotě 2,9 mld. EUR, s jejíž pomocí chtěl klíčový německý finanční ústav doplnit kapitálový polštář. Původně se předpokládalo, že většinu nových akcií si koupili stávající akcionáři Deutsche, podle zasvěcených zdrojů deníku Financial Times však klíčovou roli sehrál katarský fond. Celková suma investice není známa, ale podle bankéřů přesahuje 100 mil. EUR.

Nejnovější investice blízkovýchodního emirátu doplňují portfolio bankovních podílů v hodnotě přes 10 mld. USD, nashromážděné od vypuknutí finanční krize. Na seznamu katarských investic figurují zavedené ústavy jako Barclays, Credit Suisse i banky ze zemí BRIC. Největší návratnost zatím jeví prostředky vložené do Barclays v roce 2008 v nejtěžší fázi krize.

Katarský podíl ve státní bance VTB se bude blížit 5 %. Podle zdrojů obeznámených s průběhem emise se dalšími akcionáři stanou státní fondy Norska a Ázerbájdžánu, které přispějí po 500 mil. USD.

VTB je prý otevřená další možnosti spolupráce s Katařany, po skončení sekundárního úpisu, které je naplánováno na čtvrtek. V hledáčku jsou údajně společné investice v oblasti soukromého kapitálu a fúzí a akvizic.

Podobně fond QIA postupoval při vstupu do jiných bank. Zakoupení podílu má utužit vztahy mezi partnery a otevřít cestu pro další projekty. Podle bankéřů si lidé z Credit Suisse a Barclays spolupráci s Katařany nemohou vynachválit.

Některé zdroje nicméně tvrdí, že vyjednávání s QIA jsou obtížná. „Jsou noční můrou každého bankéře,“ tvrdí bývalý manažer JPMorgan. Jiný zdroj, který se účastnil jednání s Rusy, pověsti o tvrdé vyjednávací taktice potvrzuje. „Jsou zmlsaní, protože začali investovat na dně. Jsou zvyklí na velké slevy.“

(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data