Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podmínky nové aukce LTE jsou nepřijatelné, říkají operátoři

Podmínky nové aukce LTE jsou nepřijatelné, říkají operátoři

23.05.2013 8:16, aktualizováno: 23.5. 9:00
Autor: ČTK

Aktualizováno

Navržené podmínky nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE od ČTÚ jsou podle mobilních operátorů nepřijatelné. Firmy nevyloučily možnost, že pokud je úřad neupraví, tendru se v krajním případě nezúčastní. Termín pro podání připomínek k podmínkám skončil o půlnoci. 

Předchozí aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ v březnu zrušil. Aukce se kvůli špatně nastaveným podmínkám protahovala a cena překročila podle úřadu reálnou hranici 20 miliard

Nejvíc operátorům vadí záměr nově vyčlenit část nejlukrativnějšího pásma 800 MHz jen pro případného čtvrtého operátora, což považují za diskriminaci. Zájemce, kterým je PPF, by je získal za vyvolávací cenu 2,2 miliardy korun, zatímco zbytek spektra, o který se utkají všichni účastníci, by byl několikrát dražší. PPF naopak na vyhrazení frekvencí ve svých připomínkách trvá a navíc navrhla snížení jejich ceny. Dále chce i možnost ucházet se o další frekvence v pásmu 800 MHz. Trvá také na zajištění národního roamingu v sítích GSM a 3G stávajících operátorů. I PPF již zmínila možnost, že do aukce nepůjde v případě neakceptovatelných podmínek nebo průtahů. 

"Jako naprosto absurdní lze pak označit návrh pravidel, který i nadále umožňuje novému hráči opětovně se ucházet až o dvě třetiny dostupných kmitočtů a využít tak diskriminační výhodu vyhrazeného spektra v boji o další kmitočty. Tento návrh popírá principy otevřené soutěže," uvedl člen představenstva Telefóniky Jakub Chytil. 

Podle Telefóniky by zachování podmínek aukce tak, jak jsou nyní navrženy, společnosti celý obchodní případ velmi zkomplikovalo. Firma nevidí vzhledem k průběhu předchozí soutěže důvod kohokoli zvýhodňovat. "Diskriminační přístup ke společnosti Telefónica, která od roku 2005 investovala do českého telekomunikačního trhu přes 44 miliard korun, považujeme za chybný," dodal Chytil. 

Přidělení kmitočtů za navrhovaných podmínek bude podle Vodafonu zpochybnitelné, výnos pro státní rozpočet nejistý a nabízené spektrum tak může být vlivem soudních sporů po dlouhou dobu pro poskytování nových rychlých datových služeb nevyužitelné. Vyhrazení pásma pro PPF považuje za nedovolenou veřejnou podporu. "Vývoj předchozí aukce ukázal, že PPF jako zájemce o vstup na trh výrazným způsobem přebíjel ostatní zúčastněné hráče, a tím způsobil prodlužování aukce bez dosažení úspěšného konce a rozdělení kmitočtů," řekl ředitel pro regulaci Vodafonu Richard Stonavský. 

Operátoři se již nechali slyšet, že frekvence z aukce pro LTE nutně nepotřebují. Telefónica spustila komerčně LTE v Praze na již přidělených kmitočtech v pásmu 1800 MHz a podobný postup chystá i T-Mobile. Jeho generální ředitel Milan Vašina se k aukci detailněji vyjádří ve čtvrtek. T-Mobile však už naznačil, že by se aukce v krajním případě také nemusel zúčastnit. V případě neúčasti v aukci by operátoři nemuseli plnit přísná rozvojová kritéria a pokrývat rychlým internetem odlehlé oblasti. 

ČTÚ podle nového předsedy Jaromíra Nováka na vyčlenění pásma 800 MHz trvá. Zároveň hodlá přilákat vedle PPF další nové zájemce o vstup na trh. Aukce by měla začít po vypořádání všech připomínek zřejmě v polovině července. 

V nových podmínkách úřad zvýšil vyvolávací cenu ze 7,4 na 8,75 miliardy a vyhradil část spektra 800 MHz pro nového operátora. Zpřísnil také podmínky pro poskytnutí národního roamingu v sítích GSM a 3G.


Čtěte více:

Finanční ředitel Telefóniky CR: Zrušení aukce ČTÚ bylo správné. Vítězné nabídky uhradíme dluhem
08.04.2013 15:50
Akcie tuzemské telekomunikační společnosti Telefónica CR dostaly na de...
ČTÚ prodloužil veřejnou konzultaci k podmínkám aukce o dva týdny
24.04.2013 16:20
Český telekomunikační úřad se rozhodl prodloužit o čtrnáct dní veřejno...
Telefónica CR – Nové tarify a aukce LTE největšími riziky (komentář)
09.05.2013 10:34
Telefónica CR v úterý představila výsledky hospodaření za první kvartá...
Nové podmínky LTE aukce... Patria vydala Akciový kompas
16.05.2013 18:37
Dne 8. dubna Český telekomunikační úřad (ČTÚ) svolal veřejnou diskusi ...
Nový šéf ČTÚ: V aukci chceme nová jména, oslovujeme investory
21.05.2013 9:58
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce do nové aukce kmitočtů pro rychl...

Váš názor
 •  
  23.05.2013 10:23

  Výborně, jen do nich! Karteloví zločinci prskaj z posledních sil, ale jsou už za zenitem. Teď už budou zisky jenom klesat a snad brzy se všichni tři, T-Mobile, Vodafone a O2, dostanou do ztrát, které se budou časem jen a jen prohlubovat.
  Marcilus
  • co to plácáš za nesmysly?
   23.05.2013 10:27

   Boj proti kulakům a buržujům už tady v padesátých letech proběhl. To chcete zase opakovat? Přijde nějaký zbohatlický rudý zmrd a bude chtít provozovat operátora, protože si to prostě usmyslí a ty co si už za roky vybudovali pozice zase zlikvidujeme? Se z toho socializmu rychle proberte, nebo tady zase nebude fungovat nic...
   Jesse
   • Re: co to plácáš za nesmysly?
    23.05.2013 10:41

    Promiň Jesse, ale není tu zcela jasné o kom to mluvíš. Jestli máš na mysli toho co já ,tak ten je určitě zbohatlický, dost možná to bude i zmrd, ale že by byl rudý, to se mi moc nezdá.
    fojta
    •  
     23.05.2013 10:47

     zdravím, potomci privilegovaných, kteří byli v privatizaci upřednostněni v rozdávání státního majetku... jsou rudí jako jejich předkové. Všimni si, jak se z jejich synáčlů stali zčista jasna uhlobaroni, solárníci atd... V roce 1948 po únoru při pohledu na průmysl řekli - jednou tohle bude všechno naše. A bylo, resp. už je. Soudruzi našli konkrétního vlastníka. A vidno, že nemají dost. S jídlem roste chuť a diktují si stále nové a nové podmínky. V telekomunikacích ty podmínky vyznívají zcela viditelně.
     Jesse
     •  
      23.05.2013 11:07

      Tak co navrhuješ.Mohla by být další revoluce a ty "nakradený majetky" by se znárodnily.No a já bych se stal papalášem a moji potomci by to mohli s mojí pomocí ukradnout a tak by to šlo do kola až do konce světa.
      fojta
     •  
      23.05.2013 11:01

      Něco jako to co říká Jesse probíhá už nyní v zemědělství.České zemědělství mizí.Včera nebyla v obchodě žádná čeká mrkev ani celer ani jabka.Vše dovoz itálie.A o 50% dráž i ta mrkev.
      ?
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board