Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podmínky nové aukce LTE jsou nepřijatelné, říkají operátoři

Podmínky nové aukce LTE jsou nepřijatelné, říkají operátoři

23.05.2013 8:16, aktualizováno: 23.5. 9:00
Autor: ČTK

Aktualizováno

Navržené podmínky nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE od ČTÚ jsou podle mobilních operátorů nepřijatelné. Firmy nevyloučily možnost, že pokud je úřad neupraví, tendru se v krajním případě nezúčastní. Termín pro podání připomínek k podmínkám skončil o půlnoci. 

Předchozí aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ v březnu zrušil. Aukce se kvůli špatně nastaveným podmínkám protahovala a cena překročila podle úřadu reálnou hranici 20 miliard

Nejvíc operátorům vadí záměr nově vyčlenit část nejlukrativnějšího pásma 800 MHz jen pro případného čtvrtého operátora, což považují za diskriminaci. Zájemce, kterým je PPF, by je získal za vyvolávací cenu 2,2 miliardy korun, zatímco zbytek spektra, o který se utkají všichni účastníci, by byl několikrát dražší. PPF naopak na vyhrazení frekvencí ve svých připomínkách trvá a navíc navrhla snížení jejich ceny. Dále chce i možnost ucházet se o další frekvence v pásmu 800 MHz. Trvá také na zajištění národního roamingu v sítích GSM a 3G stávajících operátorů. I PPF již zmínila možnost, že do aukce nepůjde v případě neakceptovatelných podmínek nebo průtahů. 

"Jako naprosto absurdní lze pak označit návrh pravidel, který i nadále umožňuje novému hráči opětovně se ucházet až o dvě třetiny dostupných kmitočtů a využít tak diskriminační výhodu vyhrazeného spektra v boji o další kmitočty. Tento návrh popírá principy otevřené soutěže," uvedl člen představenstva Telefóniky Jakub Chytil. 

Podle Telefóniky by zachování podmínek aukce tak, jak jsou nyní navrženy, společnosti celý obchodní případ velmi zkomplikovalo. Firma nevidí vzhledem k průběhu předchozí soutěže důvod kohokoli zvýhodňovat. "Diskriminační přístup ke společnosti Telefónica, která od roku 2005 investovala do českého telekomunikačního trhu přes 44 miliard korun, považujeme za chybný," dodal Chytil. 

Přidělení kmitočtů za navrhovaných podmínek bude podle Vodafonu zpochybnitelné, výnos pro státní rozpočet nejistý a nabízené spektrum tak může být vlivem soudních sporů po dlouhou dobu pro poskytování nových rychlých datových služeb nevyužitelné. Vyhrazení pásma pro PPF považuje za nedovolenou veřejnou podporu. "Vývoj předchozí aukce ukázal, že PPF jako zájemce o vstup na trh výrazným způsobem přebíjel ostatní zúčastněné hráče, a tím způsobil prodlužování aukce bez dosažení úspěšného konce a rozdělení kmitočtů," řekl ředitel pro regulaci Vodafonu Richard Stonavský. 

Operátoři se již nechali slyšet, že frekvence z aukce pro LTE nutně nepotřebují. Telefónica spustila komerčně LTE v Praze na již přidělených kmitočtech v pásmu 1800 MHz a podobný postup chystá i T-Mobile. Jeho generální ředitel Milan Vašina se k aukci detailněji vyjádří ve čtvrtek. T-Mobile však už naznačil, že by se aukce v krajním případě také nemusel zúčastnit. V případě neúčasti v aukci by operátoři nemuseli plnit přísná rozvojová kritéria a pokrývat rychlým internetem odlehlé oblasti. 

ČTÚ podle nového předsedy Jaromíra Nováka na vyčlenění pásma 800 MHz trvá. Zároveň hodlá přilákat vedle PPF další nové zájemce o vstup na trh. Aukce by měla začít po vypořádání všech připomínek zřejmě v polovině července. 

V nových podmínkách úřad zvýšil vyvolávací cenu ze 7,4 na 8,75 miliardy a vyhradil část spektra 800 MHz pro nového operátora. Zpřísnil také podmínky pro poskytnutí národního roamingu v sítích GSM a 3G.


Čtěte více:

Finanční ředitel Telefóniky CR: Zrušení aukce ČTÚ bylo správné. Vítězné nabídky uhradíme dluhem
08.04.2013 15:50
Akcie tuzemské telekomunikační společnosti Telefónica CR dostaly na de...
ČTÚ prodloužil veřejnou konzultaci k podmínkám aukce o dva týdny
24.04.2013 16:20
Český telekomunikační úřad se rozhodl prodloužit o čtrnáct dní veřejno...
Telefónica CR – Nové tarify a aukce LTE největšími riziky (komentář)
09.05.2013 10:34
Telefónica CR v úterý představila výsledky hospodaření za první kvartá...
Nové podmínky LTE aukce... Patria vydala Akciový kompas
16.05.2013 18:37
Dne 8. dubna Český telekomunikační úřad (ČTÚ) svolal veřejnou diskusi ...
Nový šéf ČTÚ: V aukci chceme nová jména, oslovujeme investory
21.05.2013 9:58
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce do nové aukce kmitočtů pro rychl...

Váš názor
 •  
  23.05.2013 10:23

  Výborně, jen do nich! Karteloví zločinci prskaj z posledních sil, ale jsou už za zenitem. Teď už budou zisky jenom klesat a snad brzy se všichni tři, T-Mobile, Vodafone a O2, dostanou do ztrát, které se budou časem jen a jen prohlubovat.
  Marcilus
  • co to plácáš za nesmysly?
   23.05.2013 10:27

   Boj proti kulakům a buržujům už tady v padesátých letech proběhl. To chcete zase opakovat? Přijde nějaký zbohatlický rudý zmrd a bude chtít provozovat operátora, protože si to prostě usmyslí a ty co si už za roky vybudovali pozice zase zlikvidujeme? Se z toho socializmu rychle proberte, nebo tady zase nebude fungovat nic...
   Jesse
   • Re: co to plácáš za nesmysly?
    23.05.2013 10:41

    Promiň Jesse, ale není tu zcela jasné o kom to mluvíš. Jestli máš na mysli toho co já ,tak ten je určitě zbohatlický, dost možná to bude i zmrd, ale že by byl rudý, to se mi moc nezdá.
    fojta
    •  
     23.05.2013 10:47

     zdravím, potomci privilegovaných, kteří byli v privatizaci upřednostněni v rozdávání státního majetku... jsou rudí jako jejich předkové. Všimni si, jak se z jejich synáčlů stali zčista jasna uhlobaroni, solárníci atd... V roce 1948 po únoru při pohledu na průmysl řekli - jednou tohle bude všechno naše. A bylo, resp. už je. Soudruzi našli konkrétního vlastníka. A vidno, že nemají dost. S jídlem roste chuť a diktují si stále nové a nové podmínky. V telekomunikacích ty podmínky vyznívají zcela viditelně.
     Jesse
     •  
      23.05.2013 11:07

      Tak co navrhuješ.Mohla by být další revoluce a ty "nakradený majetky" by se znárodnily.No a já bych se stal papalášem a moji potomci by to mohli s mojí pomocí ukradnout a tak by to šlo do kola až do konce světa.
      fojta
     •  
      23.05.2013 11:01

      Něco jako to co říká Jesse probíhá už nyní v zemědělství.České zemědělství mizí.Včera nebyla v obchodě žádná čeká mrkev ani celer ani jabka.Vše dovoz itálie.A o 50% dráž i ta mrkev.
      ?
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data