Aktualizováno Český telekomunikační úřad se rozhodl prodloužit o čtrnáct dní veřejnou konzultaci podmínek výběrového řízení (aukce) na využívání rádiových kmitočtů k zajištění veřejné komunikační sítě v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Kmitočty byly uvolněny úspěšným přechodem ČR na digitální televizní vysílání.
ČTÚ uvedl, že „tak činí v zájmu zajištění dostatečného prostoru pro uplatnění připomínek všech potenciálních účastníků aukce“. Veřejná konzultace byla zahájena dne 8. dubna 2013. Připomínky lze nyní uplatnit až do 22. května 2013.
Šéf českého T-Mobilu Vašina na konci minulého týdne uvedl, že společnost požádala ČTÚ o prodloužená lhůty na prostudování nových podmínek aukce, které se dle operátora změnily v podstatě ve všech důležitých parametrech, o jeden měsíc. ČTÚ tedy potvrdil polovinu tohoto požadavku. Šéf T-Mobile nadto uvedl, že operátor do aukce nemusí jít, pokud předem sezná, že nebude možné získat určité kombinace frekvencí, které potřebuje, nebo by se cena za ně ukázala jaké příliš vysoká. Končící šéf ČTÚ Dvořák v nedávném rozhovoru reagoval, že aukce je dobrovolná a žádný ze stávajících operátorů není nucen se jí účastnit.
PPF na rozhodnutí ČTÚ reagovala vyjádřením, že prodloužení termínu ČTÚ na studium nových podmínek aukce hovoří ve prospěch stávajících operátorů, ale že PPF respektuje rozhodnutí regulátora. "Prodloužení termínu konzultace samozřejmě vítáme. Vzhledem k množství změn v podmínkách bychom však ocenili měsíční lhůtu, o což jsme úřad také oficiálně požádali minulý týden," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
Podle neoficiálních informací může být důvodem odkladu ale i ten fakt, že úřad bude na začátku května bez předsedy, protože nynějšímu předsedovi Pavlu Dvořákovi skončí v dubnu mandát. Vláda se přitom na svém dnešním, tedy posledním dubnovém zasedání obsazením postu nezabývala.
Cílem aukce je zajištění a rozvoj služeb vysokorychlostního mobilního internetu v nových sítích tzv. čtvrté generace, prohloubení hospodářské soutěže, podpora vstupu nového mobilního operátora na trh a v konečném důsledku i vytvoření podmínek pro vyšší kvalitu mobilních služeb. V neposlední řadě je rovněž cílem podpora rychlého rozšíření služeb mobilního broadbandu i do méně obydlených oblastí v souladu se státní politikou Digitální Česko.