Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výprodeje dorazily i na pražskou burzu. Erste Bank a NWR -3 %, ČEZ a VIG -2 %

Výprodeje dorazily i na pražskou burzu. Erste Bank a NWR -3 %, ČEZ a VIG -2 %

23.05.2013 10:50, aktualizováno: 23.5. 10:50
Autor: Martin Oliva, Patria Finance, a.s.

Aktualizováno

Poklesy po včerejších ztrátách v USA a dnešním výplachu v Asii postihly i pražskou burzu, když index PX klesá o 1,57 procenta. Další trhy v regionu si vedou podobně, když německý DAX odepisuje 2,59 procenta, rakouský ATX klesá o 2,19 procenta, polský WIG ztrácí 1,37 procenta a maďarský BUX je níže o 1,27 procenta. Trhy negativně reagují na špatná makrodata z Číny a na včerejší, pro investory nepřesvědčivý, projev Bena Bernankeho v americkém Kongresu. Pozitivní vyznění indexu PMI v eurozóně burzy zatím spíše ignorují.

Elektrárenská společnost ČEZ (546,6 CZK, -1,87%) nedokázala udržet úroveň 550 a aktuálně klesá o necelá dvě procenta až na 5456 korun. Analytici Erste Bank (651,1 CZK, -2,82%) dnes snížili doporučení pro titul na "držet" z "akumulovat" s cílovou cenou 606 s odvoláním na nízké ceny emisních povolenek CO2 a pomalejší růst obnovitelných zdrojů.

Nedaří se ani těžební společnosti NWR (34 CZK, -3,13%), která bez nových informací týden po představení kvartální výsledků a nových úsporných a optimalizačních kroků odepisuje 1,99 procenta na 34,40 a klesá na nové historické minimum.

Poklesy se nevyhnuly ani finančnímu sektoru, kde Erste Bank obchodující druhým dnem bez nároku na dividendu ztrácí skoro 3,5 procenta pod 647 a pojišťovací skupina VIG (1041 CZK, -1,79%) odepisuje přes dvě procenta na 1041 . Po ztrátách z posledních dnů se dnes naopak dobře drží Komerční banka (3750 CZK, 0,13%), která se obchoduje na zelené nule na ceně 3750 .

Akcie Telefóniky (299,7 CZK, -1,25%) CR pokračují ve včerejším poklesu a ztrácejí 1,45 %. Tím se dostávají zpět pod hladinu 300 za akcii. Stávající mobilní operátoři označili podmínky aukce frekvencí pro rychle mobilní sítě LTE navrhované ČTÚ, pro připomínky k nimž skončila lhůta o půlnoci, za neakceptovatelné. Svorně nevyloučili možnost neúčasti v aukci a pohrozili právními kroky na české i evropské úrovni. Vyhrazení části nejlukrativnějšího spektra 800 MHz jen pro případného čtvrtého operátora považují za nedovolenou veřejnou podporu. Tu by například dle šéfa T-Mobile Vašiny měl ČTÚ notifikovat EK a vyčkat na její souhlas.

Další defenzivní titul obchodovaný v Praze, Philip Morris ČR, dnes drží zelenou nulu a obchoduje se za 10 880 .

Výrobce netkaných textilií Pegas (544,2 CZK, 0,59%) před otevřením trhu oznámil své výsledky za první kvartál roku 2013. Zveřejněná sada čísel pohodlně překonala odhady trhu a především provozní zisky EBITDA jsou (proti předpokladům stagnace) o více než 6 procent meziročně vyšší. Solidní čísla přilákala kupce a Pegas roste o půl procenta na 544  .

Akcie mediální skupiny CETV (70 CZK, 4,79%) dnes navazují na včerejší dech beroucí 16% rally v USA, kde titul zakončil na úrovni 3,57 dolaru (asi 72,5 Kč). V Praze si dnes akcie CETV připisují skoro 5% zisky a obchodují na hladině 70 .


Čtěte více:

Bernanke naplnil holubičí očekávání, varoval před ukončením QE. Podpořil akcie, eurodolar na týdenním maximu
22.05.2013 16:22
Americkou ekonomiku nadále brzdí přetrvávající vysoká nezaměstnanost ...
Bernanke podržel americké akcie jen na okamžik; S&P 500 klesnul o procento
22.05.2013 22:01
Investoři měli v průběhu středečního obchodování nastražené uši na to,...
Pegas zvýšil výnosy i provozní zisk nad odhady díky lepšímu prodeji (+komentář)
23.05.2013 8:22
Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v prvním čtvrtlet...
Index nákupních manažerů v eurozóně se zlepšil za přispění největších ekonomik
23.05.2013 9:47
PMI v eurozóně za květen vzrostl podle předběžných dat na 47,8 z dubno...
Pegas - EBITDA nad odhady, cíle potvrzeny (komentář k výsledkům za 1Q13)
23.05.2013 10:22
Společnost Pegas oznámila své výsledky za 1Q13 dnes před otevřením trh...
Šéf T-Mobile: Část pásma v aukci ČTU pro nováčka je nedovolenou podporou. Operátoři zvažují neúčast i právní kroky
23.05.2013 10:27
Navržené vyčlenění části nejlukrativnějšího spektra 800 MHz v chystané...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.01.2026
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Obchodní deficit Spojených států se v listopadu zvýšil nejvíce za 34 let
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m