Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pegas zvýšil výnosy i provozní zisk nad odhady díky lepšímu prodeji (+komentář)

Pegas zvýšil výnosy i provozní zisk nad odhady díky lepšímu prodeji (+komentář)

23.05.2013 8:22, aktualizováno: 23.5. 9:10

Aktualizováno

Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil meziročně výnosy i provozní ukazatel EBITDA nad očekávání díky dobrým výsledkům prodeje. Kvartální výnosy společnosti meziročně vzrostly o 12,7 procenta na 49,9 milionu eur a překonaly tak konsensus (medián odhadů Reuters) nastavený na 48,19 mil. EUR. Ukazatel EBITDA se zvýšil proti 1Q12 o 6 procent na 10,1 mil. EUR, nad očekávání 9,5 mil. EUR.

Meziroční růst výnosů byl způsoben vyššími prodeji hotových výrobků včetně prodeje skladových zásob předchozích období a dále pak nárůstem cen polymerů, uvedla společnost. Provozní ziskovost podpořila dobrá výkonnost v oblasti prodeje i nižší počet plánovaných odstávek na údržbu.

Výsledek EBITDA je v souladu s výhledem společnosti ze začátku roku, v němž indikovala meziroční nárůst o 5 až 15 procent. Vliv mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl v meziročním srovnání neutrální, zatímco společnost zaznamenala meziroční nárůst osobních nákladů v důsledku vyššího počtu zaměstnanců z titulu zahájení provozu nové výrobní linky v Egyptě a přecenění opčního akciového plánu. EBITDA marže dosáhla v 1Q hodnoty 20,1 % a byla meziročně o 1,3 % nižší.

Provozní zisk (EBIT) Pegasu v 1Q meziročně vzrostl o 12 procent na 7,2 mil. EUR a předčil tak očekávání na úrovni 6,71 mil. EUR. Na výši provozního výsledku se dle společnosti podílel růst ukazatele EBITDA a nižší odpisy. Čistý dosáhl 3 mil. EUR, meziročně o 65,8 procenta méně, a to zejména z důvodu kurzových změn v porovnávaných obdobích včetně jejich vlivu na daň z příjmu.

"Zveřejněná sada čísel pohodlně překonala odhady na trhu a především provozní zisky EBITDA jsou (proti předpokladům stagnace) o více než 6 procent meziročně vyšší. Výsledky tak hodnotíme jako mírně pozitivní a měly by akciím Pegasu dodat oporu," řekl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

„Do roku 2013 jsme vstoupili velmi dobře. Těšit nás může zejména situace v oblasti prodeje, kde se nám na trhu daří umísťovat nejen veškerou produkci, ale v průběhu minulého čtvrtletí jsme výrazně snížili i skladové zásoby. S trpělivostí a opatrným optimismem již vyhlížíme nejdůležitější moment tohoto roku - spuštění nové výrobní linky v Egyptě,“ sdělil mimo jiné generální ředitel firmy František Řezáč.

Pegas v prvním čtvrtletí 2013 investoval celkem 17,7 milionu EUR, meziročně o 114,9 % více, na čemž se především podílely kapitálové výdaje na výstavbu výrobního závodu v Egyptě - částkou 17,1 milionu EUR.  Pegas s výsledky potvrdil, že výstavba nové výrobní linky v Egyptě probíhá dle plánu a její spuštění nadále očekává v průběhu třetího čtvrtletí.

Společnost dnes také potvrdila svůj předchozí výhled na rok 2013, na úrovni EBITDA očekává růst o 5 až 15 procent v porovnání s rokem 2012. Plánuje, že celkové investiční výdaje v roce 2013 nepřesáhnou úroveň 41 milionů EUR (při konstantním kurzu 25 Kč/EUR).

 


Čtěte více:

Řezáč (Pegas) pro Patria.cz: Spuštění linky v Egyptě je pro nás výzvou, chceme rozšiřovat kapacity zde i v Evropě
18.03.2013 15:48
Největší nejistotou a zároveň velkou výzvou je pro výrobce netkaných t...
Pegas Nonwovens navrhuje výplatu dividendy 1,05 eur ze zisku roku 2012 a let minulých
15.05.2013 16:56
Představenstvo Pegas Nonwovens rozhodlo, že nadcházející valné hromadě...
Řezáč (Pegas): Výrobu v Egyptě spustíme v srpnu, odbyt je nasmlouvaný na tři roky
20.05.2013 10:13
Znojemský výrobce netkaných textilií se už svým obratem blíží hranici ...
Pegas - Čistý zisk bude ovlivněn kurzovým pohybem (prognóza výsledků za 1Q13)
22.05.2013 15:30
Pegas oznámí své výsledky za 1Q13 zítra, tedy ve čtvrtek 23. května, p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data