Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf T-Mobile: Část pásma v aukci ČTU pro nováčka je nedovolenou podporou. Operátoři zvažují neúčast i právní kroky

Šéf T-Mobile: Část pásma v aukci ČTU pro nováčka je nedovolenou podporou. Operátoři zvažují neúčast i právní kroky

23.05.2013 10:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Navržené vyčlenění části nejlukrativnějšího spektra 800 MHz v chystané aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE jen pro případného čtvrtého operátora považuje T-Mobile za nedovolenou veřejnou podporu. Tu by měl Český telekomunikační úřad dopředu notifikovat Evropské komisi a vyčkat na její souhlas. V případě zachování této podmínky i po připomínkovém řízení chystá T-Mobile právní kroky a nevyloučil neúčast v soutěži, uvedl generální ředitel T-Mobile Milan Vašina.

Předchozí aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ v březnu zrušil. Aukce se kvůli špatně nastaveným podmínkám protahovala a cena překročila podle úřadu reálnou hranici 20 miliard . V dubnu ČTÚ oznámil návrh podmínek nové aukce a ve středu vypršel termín pro připomínky podmínek této aukce.

„V navržených podmínkách nové aukce není odstraněno, aby nedocházelo ke spekulativnímu chování, a vnímáme je jako nedovolenou veřejnou podporu. Zvažujeme právní kroky na lokální i evropské úrovni a budeme zvažovat i naši neúčast v aukci," řekl Vašina.

Podobně již reagovaly Telefónica CR a Vodafone, naopak PPF Mobile Services, která byla v předchozí aukci jediným zájemcem o vstup na trh, na vyčlenění části pásma 800 MHz trvá a navíc navrhla snížení jejich ceny. Dále chce i možnost ucházet se o další frekvence v pásmu 800 MHz. Trvá také na zajištění národního roamingu v sítích GSM a 3G stávajících operátorů. I PPF již zmínila možnost, že do aukce nepůjde v případě neakceptovatelných podmínek nebo průtahů.

"Jako naprosto absurdní lze označit návrh pravidel, který i nadále umožňuje novému hráči opětovně se ucházet až o dvě třetiny dostupných kmitočtů a využít tak diskriminační výhodu vyhrazeného spektra v boji o další kmitočty. Tento návrh popírá principy otevřené soutěže," reagoval člen představenstva Telefóniky CR Jakub Chytil. Podle Telefóniky by zachování podmínek aukce tak, jak jsou nyní navrženy, společnosti celý obchodní případ velmi zkomplikovalo. Firma nevidí vzhledem k průběhu předchozí soutěže důvod kohokoli zvýhodňovat. „Diskriminační přístup ke společnosti Telefónica CR, která od roku 2005 investovala do českého telekomunikačního trhu přes 44 miliard korun, považujeme za chybný," dodal Chytil.

Přidělení kmitočtů za navrhovaných podmínek bude zpochybnitelné podle Vodafonu. Výnos pro státní rozpočet tak vidí jako nejistý a nabízené spektrum tak může být vlivem soudních sporů po dlouhou dobu pro poskytování nových rychlých datových služeb nevyužitelné. Vyhrazení pásma pro PPF považuje také Vodafone za nedovolenou veřejnou podporu. „Vývoj předchozí aukce ukázal, že PPF jako zájemce o vstup na trh výrazným způsobem přebíjel ostatní zúčastněné hráče, a tím způsobil prodlužování aukce bez dosažení úspěšného konce a rozdělení kmitočtů," řekl ředitel pro regulaci Vodafonu Richard Stonavský.

Podle navržených podmínek by nový hráč získal třetinu frekvencí v pásmu 800 MHz a o zbývající dvě třetiny by se navíc mohl utkat se současnými operátory, což by ještě zvýšilo cenu těchto frekvencí. Zbývající kmitočty nebudou pro nynější tři operátory stačit. V minulé aukci ČTÚ novému hráči vyčlenil jen kmitočty v pásmu 1800 MHz, které se nehodí pro pokrývání většího území a neumožňuje ekonomicky efektivní vybudování další celoplošné mobilní sítě.

ČTÚ chce podle nového předsedy Jaromíra Nováka vyčlenění pásma v podmínkách zachovat jako stimul pro vstup nového hráče a zvýšení konkurence na trhu. Podle něj to evropská legislativa umožňuje, i když připustil možné soudní spory se stávajícími operátory. Radní ČTÚ Ondřej Malý tento týden odjel do Londýna aukci prezentovat potenciálním investorům. Lákadlem má být hlavně nově vyčleněné spektrum. Regulátor má na vypořádání připomínek měsíc. Novou aukci chce vyhlásit v polovině července.

(Zdroj: čtk, ČTÚ, T-Mobile, Telefónica CR, Vodafone)


Čtěte více:

Finanční ředitel Telefóniky CR: Zrušení aukce ČTÚ bylo správné. Vítězné nabídky uhradíme dluhem
08.04.2013 15:50
Akcie tuzemské telekomunikační společnosti Telefónica CR dostaly na de...
Šéf T-Mobilu: Aukce ČTÚ se nezúčastníme, nepůjde-li získat určité frekvence nebo jen příliš draze
19.04.2013 8:48
Tuzemský T-Mobile se jako jeden ze stávajících silných operátorů nezúč...
ČTÚ prodloužil veřejnou konzultaci k podmínkám aukce o dva týdny
24.04.2013 16:20
Český telekomunikační úřad se rozhodl prodloužit o čtrnáct dní veřejno...
Nové podmínky LTE aukce... Patria vydala Akciový kompas
16.05.2013 18:37
Dne 8. dubna Český telekomunikační úřad (ČTÚ) svolal veřejnou diskusi ...
Nový šéf ČTÚ: V aukci chceme nová jména, oslovujeme investory
21.05.2013 9:58
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce do nové aukce kmitočtů pro rychl...
Podmínky nové aukce LTE jsou nepřijatelné, říkají operátoři
23.05.2013 8:16
Navržené podmínky nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE od Č...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y