Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OMV prodala část podílu v projektu plynovodu Nabucco firmě GDF Suez

OMV prodala část podílu v projektu plynovodu Nabucco firmě GDF Suez

28.05.2013 10:20, aktualizováno: 28.5. 10:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV prodala zhruba devítiprocentní podíl v projektu plynovodu Nabucco francouzské energetické skupině GDF Suez. Oznámila to dnes firma. Finanční podmínky transakce však nezveřejnila. Plynovod Nabucco by měl do Evropy přivést plyn z oblasti Kaspického moře a snížit její závislost na dodávkách z Ruska. 

Vstup francouzské skupiny GDF Suez bude podle OMV pro tento projekt významným přínosem. "Ukazuje se tak, že Nabucco je správnou cestou, jak Evropě v budoucnosti zabezpečit více plynu z nových zdrojů," uvedl šéf OMV Gerhard Roiss. "S posíleným celoevropským partnerstvím se již těšíme na nadcházející rozhodnutí konsorcia Shah Deniz II ohledně jimi preferované trasy pro dodávky do Evropy," dodal.

Dnes oznámená transakce přichází krátce poté, co společnost OMV převzala uvedený podíl od bývalého akcionáře RWE. Uzavření transakce podléhá určitým podmínkám a podle očekávání k němu dojde ve druhé polovině roku 2013.

Konsorcium Nabucco vede společnost OMV. Jeho součástí je také maďarský podnik MOL, turecký BOTAS, bulharský BEH a rumunský Transgaz. Minulý měsíc OMV koupila od německé společnosti RWE její téměř 17procentní podíl v projektu. Britský koncern BP už loni v květnu oznámil, že z projektu odstupuje. 

Podle původních plánů měl být plynovod dlouhý zhruba 4000 kilometrů. Podle kritiků je ale projekt příliš nákladný a rozsáhlý, nehledě na problémy s konkurencí a rizika politických změn v zemích, jimiž má plynovod vést. Proto byla navržena kratší varianta Nabucco West v délce asi 1300 kilometrů. 

Původní varianta by si podle odhadů vyžádala investici přes 12 miliard dolarů (přes 24 miliard korun). Měla by navíc potíže se zajištěním dostatečných dodávek plynu k plnému využití přepravní kapacity.

(Zdroj: ČTK, OMV)


Váš názor
  •  
    28.05.2013 12:05

    add článek 12mld usd neni 24mld czk, ale 240mld czk. Jinak Nabucco by mohl získat nový rozměr, po dohodě Turků s Kurdy a PPK. K Nabuccu by se dal také přivážet Katarský kapalný CNG z Rudého moře skrz Suezký průplav. Proto je krok GDF Suez pochopitelný.
    martintruhlik
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y