Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Církevní restituce obstály, soud v zákonu škrtl jediné slovo

Církevní restituce obstály, soud v zákonu škrtl jediné slovo

03.06.2013 16:43
Autor: ČTK

Církevní restituce u Ústavního soudu obstály. Soudci vyškrtli ze zákona o majetkovém vyrovnání pouze jedno slovo. Církve získají majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun. Čtení nálezu potrvá několik hodin.

Odpůrci církevních restitucí neuspěli ani s poslední námitkou proti účasti soudce Miloslava Výborného, jehož mandát dnes končí. Advokát Karol Hrádela tvrdil, že Výborný přestal být soudcem už v neděli. Soud po krátké poradě jeho výklad označil za nesprávný, Výborný v jednací síni zůstal.

Jediné ustanovení zákona, do kterého soud zasáhl, vymezuje majetkové křivdy a řadí mezi ně také znárodnění nebo vyvlastnění vykonané v rozporu s dobovými předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady. Soud škrtl slovo "spravedlivé". Církevní restituce se tak zřejmě nebudou vztahovat na znárodněný majetek, za který církve už nějakou náhradu získaly.

Na výrok soudu čekaly nejen církve, ale také stovky obcí, pro které jsou církevní restituce spojeny s odblokováním půdy a nemovitostí. Ústavní soud v minulosti opakovaně vybízel vládu k tomu, aby majetkové vztahy s církvemi nějakým způsobem vyřešila.

Zákon otevírá církvím cestu k nemovitému majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Jde hlavně o pole, lesy a rybníky, ale také nemovitosti včetně památek. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun jako náhradu za nevydaný majetek. Částka se ještě navýší o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních.

Podle vlády církevní restituce znamenají definitivní vypořádání s dědictvím komunismu. Opozice má ale k normě řadu výhrad. Její zrušení počátkem letošního roku postupně navrhli senátoři z podnětu Věcí veřejných a po nich poslanci ČSSD a KSČM, kteří tak měli status vedlejších účastníků řízení. Před soudem demonstrovalo asi 20 odpůrců restitucí.


Váš názor
 •  
  03.06.2013 17:39

  Prarodičům komunisti v 50-tých letech znárodnili malý obchod se všeobecným zbožím. Pole jim sebrali, protože je neobdělávali. Avšak vůbec je nezajímalo, že bylo u hranic na Slovenském území, které obdělávat ani nemohli, neboť z protektorátu se do Slovenského státu nesmělo cestovat ani za prací. Matce sebrali skoro celé věno na vkl. knížce při měnové reformě. Medicínu jsem studovat nemohl, neb jsem pocházel z rodiny kulaka a kapitalistu. Za pole dostali po r. 1989 náhradu 0.4 hal/m2 (podle BPOJ). Za obchod nic, protože již neexistoval - za komunistů jej zbořili a postavili na jeho místě panelák. Děkuji vám páni poslanci i ústavní soudcové. Můj vztah k vlasti a spravedlnosti je náležitě posílen. Až bude v Česku taky v důsledku takovýchto rozhodnutí znovu revoluce, nejspíš budu na barikádě s vidlemi nebo i kvérem. Už žádný samet pánové a dámy.
  jarom
 •  
  03.06.2013 17:02

  Slavíme zrovna šedesáté výročí měnové reformy, kde byi okradeni těměř všichni naši obyvatelé. A co se ukradlo, má se podle tohoto zákona vrátit. Jaký je rozdíl v krádeži domu a krádeži peněz připravených na koupi domu?
  Kalka.
  • Družka
   03.06.2013 19:39

   Rozdíl stokrát zodpovězený. Krádež nemovitostí lze doložit zápisem majitele v rejstříku. Reforma peněz ve slamníku doložitelná není. I v nedávných dobádch některé státy postihly měnové reformy, přesto to neopravńuje krást budovy.
   Velkamedvědice
   • Re: Družka
    03.06.2013 19:59

    Omilka. Byly to peníze doložené zápisem na účtu v bance. Nastuduj si, jaké byly výměnné poměry. Jinak jen, že se to teď s výročím nazývá oficiálně krádeží...
    Kalka.
  • Zodpovědnost
   03.06.2013 17:16

   občanů je potřeba zohlednit. Volili komunisty a doplatili na to. To je jako investice do špatného papíru, taky ti nikdo nic nedá.Kromě toho - kdo je viník a poškozený ? V tomto případě by dalo říci, že všichni tehdejší občané jsou zároveň viníky a poškozeným. Hee ale no, s tim se nedá nic dělat /fakticky = právně/. Samozřejmě každý má právo na názor, ale to asi tak všechno.
   db
   • Re: Zodpovědnost
    03.06.2013 17:28

    A církev - katolická - vyzývala v 46. roce k nevolení komunistů? A měla s tím úspěch, dělala to obratně? Postě vykukové (nejspíš bezvěrci) využili teď pouze situace ke třetímu přerozdělení. A podle mne se s tím dá dělat to, že se veškeré 'vratky' a jejich další pohyb bude důsledně zveřejňovat. Uvidíme, jestli pak bude hierarchie naší všeobecné církve obratnější než před sedmašedesáti lety...
    Kalka.
Aktuální komentáře
03.07.2020
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý neskončil
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
15:55Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody
15:55ČEZ, a.s. - Valná hromada ČEZ, a. s., schválila dne 29. 6. 2020 změnu stanov společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data