Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ dá na podporu zaplavených zákazníků až 100 milionů korun. VIG vyčísluje škody na miliardu

ČEZ dá na podporu zaplavených zákazníků až 100 milionů korun. VIG vyčísluje škody na miliardu

11.06.2013 15:12, aktualizováno: 11.6. 15:29

Aktualizováno

Spolu s opadáním vody po ničivých záplavách minulých dní vypočítávají firmy dopady do svého hospodaření a oznamují vstřícné kroky svým zákazníkům. Z těch obchodovaných na pražské burze tak dnes jako první učinily energetická společnost ČEZ a rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group.

Daniel Beneš, generální ředitel skupiny ČEZ, dnes na tiskové konferenci věnované povodním upřesnil včerejší slib poskytnout zákazníkům postiženým povodněmi elektřinu a plyn po tři měsíce zdarma. ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru, zatímco odběratelům zatopeným do půl metru dá ČEZ zdarma jeden měsíc. Šéf skupiny ČEZ to uvedl po dnešním jednání s premiérem Petrem Nečasem.

ČEZ v rámci prvního velmi hrubého výpočtu založeného na zkušenostech z povodní v roce 2002 odhadl celkové náklady dnes představeného programu pomoci obětem záplav na 50 až 100 milionů korun.

„Lidé postižení povodněmi nyní budou především uklízet a vysoušet svá obydlí. Právě proto jsme přišli s touto iniciativou, aby nikdo nemusel přemýšlet nad tím, kolik jej vysoušení bude stát, protože prioritou musí být rychlost“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ.

Výraznější dopad do hospodaření ČEZ kvůli škodám způsobeným povodněmi na jejích provozech společnosti nečeká. „Celkové materiální škody způsobené na našich elektrárnách jsou minimální, v oblasti distribuce to mohou být řádově desítky milionů korun,“ uvedla na dotaz Patria.cz Barbora Půlpánová, mluvčí skupiny ČEZ. Konkrétní číselný odhad zatím k dispozici není, protože společnost škody ještě vyčísluje.

Předseda vlády Petr Nečas dnes k podobné podpoře vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní. "Chtěl bych vyzvat jak Jihočeskou energetiku tak Pražskou energetiku, aby následovaly ČEZ v tomto vstřícném chování vůči zákazníkům. V chování, které od firmy představuje silný znak společenské odpovědnosti," řekl dnes Nečas. 

Rakouská pojišťovací skupina VIG (965 CZK, -1,53%), která každoročně generuje více než polovinu hrubého pojistného v regionu střední a východní Evropy, dnes uvedla, že její prvotní odhady ukazují na čisté náklady povodňových škod okolo 40-45 milionů eur, což v přepočtu aktuálním kurzem odpovídá asi 1-1,15 miliardy korun. S ohledem na expanzi skupiny byl tedy účet letošních povodní nejméně dvojnásobný proti povodním v roce 2002, kdy ztráty pojišťovací skupiny dosáhly 20 milionů eur.

VIG dnes nicméně zdůraznil, že sčítání škod stále pokračuje. Hlavní část dnešního odhadu tak tvoří škody, které povodně způsobily v České republice a Rakousku. Odhad pro Slovensko, Maďarsko a další země podél Dunaje dnes skupiny VIG ještě nebyla schopna poskytnout. Detailní data nicméně hodlá investorům představit spolu s výsledky za první pololetí letošního roku, které by měly být oznámeny 29. srpna.

(Zdroj: ČEZ, VIG, ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data