Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hypoteční obr Fannie Mae zdvojnásobil zisk. Za šestý kvartál v černých číslech vyplatí USA přes 10 mld. dolarů

Hypoteční obr Fannie Mae zdvojnásobil zisk. Za šestý kvartál v černých číslech vyplatí USA přes 10 mld. dolarů

08.08.2013 16:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 10,1 miliardy dolarů a zakončila již šesté čtvrtletí v řadě v černých číslech. Za vyšším ziskem podle managementu stojí oživení na americkém trhu s nemovitostmi, které zvýšilo ceny domů a bytů a snížilo objem nesplácených hypoték.

Americká vláda Fannie Mae a jejího menšího sourozence Freddie Mac v roce 2008 zachránila před krachem a částkou 187 miliard dolarů smazala jejich ztráty. Fannie Mae a Freddie Mac kupují hypoteční úvěry od bank a dalších úvěrových institucí. Ty pak jako balíčky přemění na obligace garantované vládou, které nabízejí investorům. Agentury ale před lety tvrdě zasáhla krize na hypotečním trhu a obrovské ztráty z balíků rizikových hypoték, které masově nakupovaly, aby podpořily bydlení pro méně majetné.

Čistý zisk Fannie Mae ve druhém čtvrtletí vzrostl o 97 procent z více než pěti miliard dolarů ve stejném období před rokem. Proti letošnímu prvnímu čtvrtletí, kdy firma díky účetním krokům získala rekordních 58,7 miliardy dolarů, se ale zisk snížil.

Podle podmínek dohody o záchranném programu musí obě agentury většinu zisků vrátit daňovým poplatníkům. Fannie Mae uvedla, že ministerstvu financí vyplatí dividendu ve výši 10,2 miliardy dolarů. Až se tak stane - mělo by to být v září - bude mít splaceno 105 miliard USD z celkové pomoci 117,1 miliard USD, kterou z peněz daňových poplatníků dostala. 

 
Freddie Mac, která je druhou největší hypoteční agenturou v USA, čtvrtletní výsledky zveřejnila ve středu. Čistý zisk jí ve druhém kvartálu stoupl na pět miliard dolarů ze tří miliard USD před rokem. Na rozdíl od svého většího souputníka ale překonala i výsledek prvního čtvrtletí, a dosáhla tak druhého nejvyššího zisku ve své historii. Příští měsíc tak vyplatí ministerstvu financí ze zisku za druhé čtvrtletí dividendu 4,4 miliardy USD. Tím bude mít splaceno 41,4 miliardy dolarů ze zhruba 71 miliard USD, které v rámci záchrany dostala.

Freddie Mac a Fannie Mae dohromady vlastní či garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Americký prezident Barack Obama spolu s demokratickými a republikánskými členy Kongresu chtějí nechat obě agentury zavřít a vládní podíl na trhu s hypotékami snížit. Vláda v současnosti podporuje zhruba 90 procent trhu. Ve středu Obama řekl, že bude usilovat o to, aby Kongres balík opatření týkající se reformy trhu s bydlením schválil do konce roku.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Agentury Fannie Mae a Freddie Mac ukončí činnost. Nastartovaly již trh nemovitostí?
17.08.2012 16:14
Americká vláda zahájila kroky k postupné likvidaci největších hypotečn...
Hypoteční agentura Freddie Mac hlásí za 2Q druhý nejvyšší zisk v historii. USA splatí 4,4 mld. dolarů
07.08.2013 16:48
Americká hypoteční agentura Freddie Mac, která je od roku 2008 v ruko...

Váš názor
  • tomu možná věří malé děti
    08.08.2013 20:53

    Hypoteční obr zdvojnásobil zisk,pomocí tajně nalitých peněz z FEDU,nebo od Goldmanu ,to bych ještě bral,tady se začíná manipulovat z čísly,a jednou to praskne
    prorok
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data