Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VIG vyplatil za povodně v Evropě 180 milionů eur. Zisk za první pololetí propadl o 32 %

VIG vyplatil za povodně v Evropě 180 milionů eur. Zisk za první pololetí propadl o 32 %

29.08.2013 8:48, aktualizováno: 29.8. 9:32

Aktualizováno

Rakouská pojišťovací skupina VIG, která v Česku vlastní Kooperativu, Českou podnikatelskou pojišťovnu a Pojišťovnu České spořitelny, vykázala za první pololetí 32% propad čistého zisku před zdaněním na 205,7 milionu eur proti konsensu trhu na úrovni 210,9 mil. EUR. Firma kromě nutnosti proplatit významné škody z povodní oznámila i dříve avizovaný odpis goodwillu v Rumunsku a tvorbu preventivních rezerv.

Konsolidované výnosy z pojistného pojišťovny VIG za prvních šest měsíců roku vzrostly o 4,8 procenta na 5 miliard eur. Pojistné přitom podle společnosti negativně ovlivnil poklesu příspěvků jednorázového životního pojištění v Polsku. Po očištění o tuto jednorázovou položku by prý výnosy z pojištění dosáhly růstu o 2,2 procenta meziročně.

VIG byl nucen za první pololetí vyplatit na škodách způsobených nepřízní počasí celkem 230 milionů eur, což je trojnásobek proti stejnému období roku 2012. Povodňové škody samotné se vyšplhaly na 180 milionů eur.

Šéf pojišťovací skupiny VIG přitom v polovině července odhadl letošní hrubé povodňové škody asi na 200 milionů eur s tím, že nejvíce škod vzniklo v České republice, v Rakousku to bylo 50-60 mil. EUR a zbytek v Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Vienna Insurance Group také dnes vykázala dříve avizované přehodnocení dopadu podmínek na rumunském trhu, jehož výsledkem je snížení hodnoty goodwillu tamní divize o 75 milionů eur. Obtížná situace na rumunském pojišťovacím trhu management VIGu dále vedla k vytvoření preventivních rezerv na úrovni 15 milionů eur. Dalších 35 milionů eur VIG vložil do rezerv kvůli vývoji v italské divizi Donau Versicherung. 

Akcie VIG přesto zahájily obchodování v Praze růstem až o 2,4 procenta na 1022 Kč, když tak dohánějí včerejší strmý růst titulu v závěru obchodování ve Vídni, na který už (v tu dobu zavřený) český trhy nemohl reagovat. Ve Vídni titul aktuálně maže zisky poklesem o 3,15 procenta.

(Zdroj: VIG, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

VIG (-2 %) odhaduje škody z povodní na 200 mil. EUR. Ztráty v Rumunsku pokračují
17.07.2013 8:59
Pojišťovací skupina VIG odhaduje letošní hrubé povodňové škody na 200 ...
VIG odepíše 75 mil. eur z goodwillu v Rumunsku kvůli složitým podmínkám na trhu (+komentář)
20.08.2013 12:17
Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG) dnes oznámila přehodn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2026
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa