Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český rozpočet zůstává na cestě k lepšímu výsledku i přes srpnové zvýšení deficitu

Český rozpočet zůstává na cestě k lepšímu výsledku i přes srpnové zvýšení deficitu

02.09.2013 14:14, aktualizováno: 2.9. 15:18
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Schodek českého státního rozpočtu od ledna do srpna dosáhl 36,2 miliardy korun při příjmech 703,5 mld. Kč. Za samotný srpen se deficit zvýšil o 8,6 miliardy, což je ve srovnání s posledními roky podprůměrné číslo. Rozpočet je na tom nadále lépe než v minulém roce. Tehdy byl po srpnu v minusu o 67 miliard. Důvodem zůstávají vyšší příjmy - ty meziročně stouply o 5,8 procenta. Výdaje naproti tomu vzrostly o procento. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se stomiliardovým schodkem při příjmech 1081 miliard.

I po srpnu zůstává u toho, že se na zlepšení rozpočtu nejvíce podílely transfery z EU a větší příjmy z DPH po zvýšení obou jejích sazeb na přelomu roku. V prvním případě došlo k vylepšení příjmové strany oproti minulému roku o 32,9 mld. Kč, v druhém případě o 14,3 mld. Kč. Na straně výdajů došlo meziročně k mírnému poklesu vyplacených sociálních dávek, což je klíčová položka. Celkově však výdaje o procento stouply. 

obr
 
Současná Rusnokova vláda podle návrhu počítá pro příští rok se schodkem rozpočtu 110 mld. Kč. Bylo by to o pět miliard více, než plánovala předchozí koaliční vláda. Výslednou podobu rozpočtu ale určí nejen tato vláda, ale i Sněmovna a příští vláda, které vzejdou z předčasných voleb. Do té doby stihne vyjít i nová prognóza ministerstva financí, která nastavení parametrů také ovlivní.

 


Čtěte více:

První návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 110 mld. Kč
02.09.2013 8:41
První návrh státního rozpočtu z dílny ministra financí Jana Fischera p...

Váš názor
  • Jak za komunistů........
    02.09.2013 19:42

    to jsme taky pořád slyšeli jak jsme na ceste k světlým zítřkům a plán se všude pořád plnil na 120% a kde jsme skončili. Ovšem dnes je to jiné. Tenkrát jsme neměli prezidenta který věnoval 30% svého platu na podpoření ekonomiky. Proto bych si moc velké starosti nedělala a těším se na opravdové světlejší zítřky. Jednou musí přece nastat i kdybysme na ně museli čekat další věčné časy.
    Skokanka
    • Re: Jak za komunistů........
      03.09.2013 7:32

      Tak nevim, jestli si děláš prdel nebo to myslíš vážně. To MZákovo plácnutí do vody je akorát goebelsovská propaganda bez jakéhokoliv smyslu a významu. Je to jen pro hňupy, který neznaj poměr čísel mezi prezidentským platem a státním dluhem. Asi jako kdyby si se snažila vypít povodeň. A buď si jistá, že si ty peníze dokáže "přiklonit" odjinud. Todle Miloušovi Becheroušovi vždycky šlo - oblbovat národ.
      marrtt
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost