Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs, Visa a Nike obohatí index DJIA. Vypadnou Alcoa, BoA a HP

Goldman Sachs, Visa a Nike obohatí index DJIA. Vypadnou Alcoa, BoA a HP

10.09.2013 15:27, aktualizováno: 10.9. 16:49

Aktualizováno

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) dozná změn. Do třicetičlenné báze indexu nově vstoupí akcie bankovní skupiny Goldman Sachs, poskytovatele platebních karet Visa a výrobce sportovních oděvů a obuvi Nike. Nahradí trojici Bank of America, Hewlett-Packard a Alcoa, která z indexu vypadne. 

Akcie Goldman Sachs v úvodu obchodování na Wall Street reagují růstem o více než 3 %, Visa přidává necelá 2 %, stejně jako Nike. Změny v bázi indexu DJIA by měly nabýt účinnosti v pátek 20. září po závěru trhu, uvedla společnost S&P Dow Jones Indices, světový lídr na poli indexů z finančních trhů. Index s novou bází se tak začne obchodovat v pondělí 23. září. Jedná se o první rebalanci od září loňského roku, kdy společnost UnitedHealth nahradila výrobce cukrovinek Kraft Foods.

Důvodem vyjmutí trojice titulů je nízká cena jejich akcií a cíl zvýšit diverzitu zastoupení sektorů a průmyslových skupin v indexu. Změnou dojde k posílení počtu titulů reprezentujících finanční sektor na pět – GS a Visa se přidá k JPMorgan, Travelers a American Express. Akcie Bank of America index opustí navzdory 109% zisku za rok 2012, který byl nejvýraznější v rámci DJIA.

Na rozdíl od většiny indexů sestavovaných společností S&P Dow Jones , jejichž báze vzniká na základě objektivních pravidel, zpravidla celkové tržní hodnoty společnosti, zastoupení v indexu DJIA se odvíjí od tržní ceny akcie. Visa se tak stane druhým nedůležitějším titulem a GS třetím nejdůležitějším titulem v rámci indexu. Na pohyb DJIA mají zásadní vliv firmy s nižší celkovou hodnotou ale vysokými cenami akcií. Kvůli vysoké ceně akcií se tak výbor pro složení index nakonec rozhodl, že do něj nezařadí například internetového giganta Google, sdělil televizi CNBC předseda výboru David Blitzer.

Chystaná změna ve složení indexu je největší od 8. dubna 2004, kdy se v Dow Jonesově indexu také obměnily tři firmy. Tehdy vypadla telekomunikační skupina AT&T, upadající výrobce fotografické techniky Eastman Kodak a papírny International Paper. Nahradily je pojišťovací skupina American International Group (AIG), farmaceutický gigant Pfizer a provozovatel mobilních sítí Verizon Communications.

Společnost Dow Jones Indices uvedla, že na hodnotu indexu nebude mít změna žádný rušivý vliv. Od počátku roku Dow Jonesův index získává přes 15 procent, po pondělním vzestupu o téměř jedno procento dnes index v úvodu obchodování na Wall Street přidává 0,7 procenta na 15.160 bodů. Podle hlavního stratéga BTIG Dana Greenhause ale index v novém složení bude „z definice vypadat a chovat se jinak“.
 
Index Dow Average vytvořil v roce 1896 spoluzakladatel Dow Jones & Co., vydavatele Wall Street Journal, Charles H. Dow. Původní složení zahrnovalo akcie General Electric, American Tobacco a desítku dalších společností, v roce 1916 byl jejich počet navýšen na dvacet a v roce 1928 na dnešních třicet.


(Zdroj: S&P DJ, Bloomberg, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data