Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alcatel zruší 10 tisíc pracovních míst. Trh oceňuje miliardový škrt růstem akcií na 26měsícní vrchol

Alcatel zruší 10 tisíc pracovních míst. Trh oceňuje miliardový škrt růstem akcií na 26měsícní vrchol

08.10.2013 9:37, aktualizováno: 8.10. 14:18

Aktualizováno

Francouzský výrobce telefonů Alcatel-Lucent, u něhož se spekuluje o plánech na spojení s finskou značkou Nokia, dnes oznámil, že do dvou let hodlá snížit celosvětový počet zaměstnanců o 10 tisíc a ušetří tak miliardu eur. Zprávu, kterou dnes před otevřením pařížské burzy vyštěbetaly agenturní zdroje (portál Les Echos psal dokonce o 15 tisíc propuštěných), následně potvrdila firma samotná. Akcie Alcatel-Lucent v úvodu obchodování zamířily o více než dvě procenta výše až k hladině 3 eur za akcii, kde se titul neobchodoval od července 2011.

Vývoj akcíí Alcatel-Lucent

Alcatel
 
Plány představenstva počítají s tím, že Alcatel bude do konce roku 2015 nejvíce redukovat stavy na evropském kontinentě. Zatímco ve Spojených státech amerických by mělo přijít o místo 2,1 tisíce současných zaměstnanců firmy a v oblasti Asie a Pacifiku 3,8 tisíc lidí, v Evropě by propouštění mělo dolehnout na 4,1 tisíce lidí. Celkem by mělo být přijít o práci asi 14 procent ze 72 tisíc lidí, které Alcatel ke konci loňského roku zaměstnával.

Aby se však plány vedení společnosti Alcatel-Lucent mohly stát skutečnosti, bude ještě třeba dosáhnout dohody s odbory. První jednání mají proběhnout až zítra, ale zástupci odborů se již nechaly slyšet, že budou usilovat o změnu záměru představenstva.

Alcatel-Lucent v červnu představil novou strategii s názvem "Shift Plan", v jejímž rámci se chce zaměřit na síťové produkty a vybavení pro vysokorychlostní širokopásmové sítě a na snížení fixních nákladů o více než 15 procent. Propouštění je součástí tohoto plánu. 

Společnost Alcatel-Lucent vznikla v roce 2006 spojením francouzského Alcatelu a americké firmy Lucent. V posledních pěti čtvrtletích Alcatel-Lucent vykázal čistou ztrátu kvůli silné konkurenci v sektoru, která tlačí na ceny, a rovněž kvůli zpomalování ekonomického růstu, které mělo negativní dopady na poptávku po telekomunikačních zařízeních. V loňském roce firma vykázala ztrátu 1,2 miliardy eur, což byla nejvyšší ztráta od roku 2008. Důvodem byly odpisy v mobilní divizi a náklady na propuštění 5000 zaměstnanců.

Analytici: Je to krok správným směrem

Zatímco odbory při pohledu na plány vedení Alcatel-Lucent propustit skřípou zuby, analytici hledající zajímavé investice větří příležitost. K nákupu titul aktuálně doporučují například analytici Bank of America/Merrill Lynch, Natixis nebo Kepler Cheuvreux.

„Je to významný krok směrem k udržitelným provozním maržím společnosti mezi 5-10 procenty a pozitivní tvorbě free cash flow,“ zhodnotili analytici BoA/ML plány Alcatel-Lucent na snižování počtu zaměstnance ve zprávě pro klienty. Podotknuly přitom, že považují za pozitivum fakt, že z 10 tisíc zrušených míst bude pouze 900 propuštěných z domácí Francie. „To zvyšuje šance celého plánu na úspěšné prosazení,“ dodávají analytici Merrill Lynch.

Před dvěma týdny se o společnosti Alcatel-Lucent mluvilo kvůli možnosti spojení problémovou finskou společností Nokia. Podle agenturních zdrojů je celá záležitost zatím jen ve fázi interních diskusí obou stran. Tato cesta, která by umožnila konkurovat největšímu výrobci síťových zařízení jako je švédský Ericsson, nebo rychle posilující čínská Huawei Technologies ale posunula akcie Nokie v jediném dni o 7 procent výše. Alcatel-Lucent také nabízí zajímavý potenciál v podobě spolupráce s americkými operátory Verzon Wireless a AT&T, zatímco prezence Nokie v USA zatím zůstává slabá.

(Zdroj: Alcatel-Lucent, Reuters, Bloomberg, Le Monde, Les Echos)


Čtěte více:

V Evropě nenávratně zmizí 1,9 milionu pracovních míst, varuje studie
21.08.2013 12:19
Velké firmy v Evropě jen letos propustí přes 130 tisíc lidí pracujícíc...
Nokia zvažuje spojení s francouzskou Alcatel-Lucent (+7 %), tvrdí zdroje
26.09.2013 9:23
Finská společnost Nokia podle zdrojů zvažuje možné propojení s francou...
Siemens překvapuje zaměstnance: Zrušíme 15 tisíc míst. Citi radí využít chaosu a vydělat na koupi akcií
30.09.2013 15:22
Žádných 8 tisíc lidí bez místa, ale skoro dvojnásobek - tento blesk z ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data