Velké firmy v Evropě jen letos propustí přes 130 tisíc lidí pracujících v oblasti IT, financí a dalších podpůrných služeb, a bude se jim to vyplácet i nadále, říká analýza The Hackett Group, která také radí firmám, kdy stojí „padáky“ za to. Důvodem je technologická inovace, která část podpůrných služeb umí nahradit zcela, v kombinaci s hustším využíváním levnějších pracovních sil v zahraničí, ale i tlak na provozní škrty v prostředí slabého ekonomického prostředí.
Za 15 let do roku 2017 v Evropě zanikne asi polovina pracovních míst pro lidi poskytující firmám podpůrné služby („back office jobs“). „Za si 4,2 milionu míst z oblasti služeb podnikům, které existovaly v roce 2002, jich do roku 2017 zanikne 1,9 milionu, tedy 46 procent,“ vyčísluje nová studie The Hackett Group.
Americká The Hackett Group je jednou z významných konzultantských společností radící firmám v oblasti optimalizace provozní výkonnosti, restrukturalizace a dalších strategických rozhodnutích. Mezi významné klienty společnosti patří například , , , , ExxonMobil, , , , a spousty dalších. The Hackett Group tedy ze své praxe disponuje zevrubnými znalostmi reprezentativního vzorku korporátní sféra a mnohdy to může být právě ona, kdo radí firmám, na kterých pracovních místech by se dalo ušetřit.
Studie The Hackett Group předpovídá, že letos přijde v oblasti podpůrných korporátních služeb o práci 137,8 tisíce lidí, čímž vyvrcholí vlna propouštění spuštěná pádem evropské ekonomiky do recese v roce 2008. V následujících letech přijde podle Hackett Group mírné zlepšení trendu, ale ztráty pracovních míst budou pokračovat. Na konci prognózovaného období - v roce 2017 – by o práci v Evropě mělo přijít již „jen“ 59 tisíc lidí pracujících ve zmíněných odvětvích.
„Pro mnohé lidi hledající v Evropě práci v oblasti corporate finance, IT a dalších podpůrných služeb nabízí naše zpráva neradostné vyhlídky,“ shrnuje Rashpal Hullait, výkonný ředitel The Hackett Group. „Rozvíjející se trh práce v zahraniční a rostoucí vyzrálost provozní stránky podniků po celém světě zkrátka eliminovaly mnohá pracovní místa, která tu dříve byla,“ vysvětlil trendy v zaměstnanosti z poslední doby.
Zatímco pro evropskou populaci je očekávané další propouštění ve firemním sektoru špatnou zprávou, pro akcionáře propouštějících firem to může být naopak. Firmy totiž v důsledku vyšší nákladové efektivnosti svého provozu mohou podle The Hackett Group ušetřit miliony eur. „Využití levnější pracovní síly ze zahraničí umožňuje rozvoj nových druhý podnikání, které by byly za dříve zcela nákladově nerentabilní,“ dodává studie.
Evropanům snažícím se prosadit v obtížnějších podmínkách na trhu práce potom Rashpal Hullait radí: „Lidé, kteří budou schopni prokázat hlubší znalosti a schopnosti budou pro firmy usilující o naplnění svých cílů v prostředí pokračující globalizace, budou velmi nedostatkovým zbožím.“
Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) a rozvoj se již před měsícem nechala slyšet, že míra nezaměstnanosti v členských zemích OECD zřejmě již dosáhla svého vrcholu. V zemích eurozóny je však výrazně nad průměrem bloku. Pro návrat na úroveň před krizí pak podle organizace potřeba vytvořit 17 milionů pracovních míst.
Vývoj nezaměstnanosti v zemích G7, OECD, EU a eurozóny + ČR

(Zdroj: CNBC, The Hackett Group, OECD, Eurostat)