Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Royal Mail přilákalo statisíce Britů. Převis poptávky vyletěl na 7 ku 1

IPO Royal Mail přilákalo statisíce Britů. Převis poptávky vyletěl na 7 ku 1

10.10.2013 12:02
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Britové věří své poště, jinak by se po statisících nehlásili o její akcie v největším primárním úpisu v zemi za poslední dvě desetiletí. Objednávkové knihy na IPO Royal Mail, které se uzavřely v úterý, podle prvních hrubých odhadů registrují 700 tisíc zájemců poptávajících sedmkrát víc akcií, než kolik je nabízeno drobným investorům.

Nadšení veřejnosti nemírní ani hrozba stávky listonošů, ani kritika opozičních labouristů, kteří si sami s myšlenkou privatizace Královské pošty před několika lety pohrávali, ale pod tlakem odborů od ní ustoupili.

Díky velkému zájmu by primární úpis měl 500 let starou společnost nacenit v horní části upisovacího pásma na celkových 3,3 mld. GBP (kolem 100 mld. Kč). Stát se v rámci IPO zbaví většinového balíku.

Vstup pošty na burzu je nejvýznamnější privatizací od 80. let a počátku 90. let minulého století, kdy se za vlády Margaret Thatcherové a jejího nástupce Johna Majora privatizovaly velké státní podniky British Gas, British Airways, Rolls-Royce, British Telecom a další monopoly. O akcie plynáren British Gas se v roce 1986 přihlásilo 4,5 milionu lidí. Primární úpis tehdy vynesl 5,4 mld. GBP.

Podle bookmakera IG se střední cena jedné akcie na černém trhu pohybuje kolem 400 pencí, což znamená, že investoři, kteří budou mít to štěstí a akcie v IPO uzmou, mohou počítat se ziskem 20 %. Oficiální rozpětí stanovené vládou činí 260-330 pencí za akcii. Obchodování s titulem na londýnském parketu by mělo začít zítra.

Konečné podrobnosti rozdělení akcií by měly být zveřejněny až po zahájení zítřejší seance. Podle vlády by se k široké veřejnosti mělo dostat 30 % nabízených akcií. Drobní investoři měli v případě zájmu o účast v IPO utratit alespoň 750 GBP, ale vzhledem k extrémnímu převisu poptávky nelze očekávat, že se na každého takové množství cenných papírů dostane. Také velcí investoři z řad bank a penzijních fondů prý nemají očekávat, že jejich objednávky budou plně uspokojeny.

Podle ministra obchodu Vince Cablea budou správci emise při alokaci akcií institucionálním subjektům upřednostňovat dlouhodobé investory typu penzijních fondů na úkor spekulantů.

Ve snaze udobřit si nepřátelsky naladěné odbory se vláda rozhodla rozdat zaměstnancům pošty 10 % celkového množství akcií, což je největší relativní poměr v historii britských privatizací. I když odboráři dál jednají o vyhlášení stávky, podle zdroje agentury Reuters se jen 368 zaměstnanců z celkových 150 tisíc rozhodlo zdarma nabízené akcie odmítnout. Každý pracovník má nárok na balík v hodnotě 2200 GBP (66 tisíc Kč)

Labouristé se do vládnoucích konzervativců pustili kvůli tomu, že emise byla údajně naceněna příliš nízko. Požadují také vyšetřování, jelikož londýnské nemovitosti pošty jsou prý tak cenné, že stát a daňoví poplatníci mohou kvůli levnému úpisu přijít o značnou sumu peněz. Cable tato obvinění odmítl s tím, že Labour Party svými vyjádřeními hodnotu akcií nezodpovědně vyšponovala.

Britskému státu po IPO zbude podíl 37,8 % – 49,9 %. O jeho dalším osudu se prý rozhodne později. Pokud by chtěla poštu převzít zahraniční entita, vláda jí v tom nebude moci zabránit.

Royal Mail, jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, má na britském trhu zásilek 53% podíl. Za poslední fiskální rok (s koncem v březnu 2013) pošta vykázala tržby ve výši 9,1 mld. GBP; provozní zisk činil 440 mil; GBP, dividenda byla stanovena na 200 mil. GBP. Implikovaný dividendový výnos při upisovací ceně v horním pásmu spektra by měl činit 6,1 %. Pošta se v posledních letech zaměřila na lukrativní trh balíků, na němž soutěží s TNT Express (Nizozemí) a DHL Express (spadá pod německou Deutsche Post).

(Zdroje: Reuters, Bloomberg)


Váš názor
  • Royal Mail
    11.10.2013 9:45

    Slušný růst a myslím, že není konečný. Royal Mail je podlě mě dost podhodnocený a vzhledem k vysoké poptávce bude nějakou dobu ještě růst. Othaduju, že by se měl s přehledem dostat na 8 GBP, pokud bude panika, tak i nad 10 GBP a poté nějaká korekce na 5-6 GBP
    delcop
Aktuální komentáře
03.07.2020
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý neskončil
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data