Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šestiletý propad automobilového trhu v Evropě je u konce, tvrdí korejský institut

Šestiletý propad automobilového trhu v Evropě je u konce, tvrdí korejský institut

18.10.2013 9:49
Autor: ČTK

Prodej automobilů v Evropě by se měl v příštím roce zvýšit o 2,5 procenta na 13,87 milionu vozů. Mělo by tak skončit období šesti let, kdy se prodej vytrvale snižoval. Předpověděl to dnes jihokorejský výzkumný ústav Korea Automotive Research Institute, který je spojen s automobilkou Hyundai Motor. 

V letošním roce by se měl prodej v Evropě podle institutu ještě snížit, a to o 3,8 procenta na 13,53 milionu vozů. Poptávku po autech v Evropě v posledních letech nepříznivě ovlivňují zejména dopady dluhové krize na ekonomiku. 

Evropští spotřebitelé kvůli rostoucí nezaměstnanosti omezují nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily. Výrobci se tak potýkají s nadbytečnými výrobními kapacitami a jsou nuceni uzavírat továrny a propouštět. 

Institut rovněž předpověděl, že oživení automobilového trhu ve Spojených státech v příštím roce zpomalí. Prodej aut v USA by se podle něj měl napřesrok zvýšit o 3,2 procenta na 16,1 milionu vozů po letošním nárůstu o 7,6 procenta na 15,6 milionu vozů. 

Růst celosvětového prodeje automobilů podle institutu v příštím roce pravděpodobně zrychlí na čtyři procenta z letošních tří procent, a to zejména díky silnější poptávce v Číně. 

Šéf evropské součásti automobilky Hyundai Allan Rushforth nedávno předpověděl, že Hyundai napřesrok společně s dceřinou automobilkou Kia Motors v Evropě prodá zhruba milion automobilů. Celý evropský automobilový trh by podle něj měl příští rok stoupnout o dvě až tři procenta. 

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji. Společně s firmou Kia tvoří pátého největšího producenta automobilů na světě. Firma v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university