Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Předvolební online rozhovor s poradcem a expertem hnutí ANO na EU Pavlem Teličkou

Předvolební online rozhovor s poradcem a expertem hnutí ANO na EU Pavlem Teličkou

22.10.2013 14:30
Autor: Redakce

S blížícím se termínem předčasných voleb vyzval portál Patria.cz čelní představitele politických stran k účasti na online diskusi s potenciálními voliči (nejen) z řad investorů. Online rozhovory by se měly spíše než politických otázek dotýkat především témat z oblasti ekonomiky a finančních trhů.

Po ekonomických expertech Strany zelených (SZ) a Občanské demokratické strany (ODS) (online rozhovory viz zde a zde) přijal pozvání k online diskuzi také poradce a expert hnutí ANO na EU Pavel Telička. „Poměry u nás překročily veškeré meze a nerad bych si jednou vyčítal, že jsem se nepokusil přispět k jejich nápravě a také zlepšení naší pozice v Evropě,“ říká Telička.

Iniciativa ANO vznikla na podzim roku 2011 poté, co podnikatel Andrej Babiš v médiích promluvil o sytémové korupci, která prorostla veřejnou správou. Vznikla Výzva, která shrnovala základní myšlenky a teze a v květnu 2012 bylo ANO registrováno jako politické hnutí, které se může účastnit demokratických parlamentních voleb. Účast v nich považuje ANO za jediný způsob, jak se pokusit změnit poměry v ČR.

Jak zajistit lepší podmínky pro české firmy a živnostníky a snížit nezaměstnanost? Jak snížit korupci a dosáhnout lepší nálady v občanské společnosti? Na tyto a další otázky jste se dnes ptali Pavla Teličky, poradce a experta ANO na EU.


TeličkaPavel Telička (* 1965) je někdejší diplomat a člen Evropské komise. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Vstoupil do KSČ a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a o rok později 1. náměstkem ministra a státním tajemníkem pro evropské záležitosti. V době přístupových rozhovoru o vstupu ČR do EU vedl český vyjednávací tým a poté se stal velvyslancem a vedoucím Stálé mise ČR při EU. V prosinci 2004 spoluzaložil lobbistickou firmu BXL Consulting v Bruselu, které je spolumajitelem a ředitelem. V srpnu 2013 se stal tváří hnutí Andreje Babiše ANO, kde se specializuje na problematiku EU a snižování administrativní zátěže.


Váš názor
 •  
  22.10.2013 15:05

  Flexibilní trh s pracovní silou. Nejlépe čekající armádu , která se dá použít dle potřeby, hlavně, aby moc nestála a nejlépe pracovala zadarmo. Tak jak je to u Babiše zvykem. Babiš se snaží o jednu velkou firmu , ale i Německo se skládá ze 70 % z malých firem do 25 zaměstnanců. Souhlasím s tím, že máme moc pojišťováků a schází nám technické síly, ale to je moc práce. Pořád nerozumím proč by měl být trh flexibilní, když v Německu to funguje normálně. Zrušení min. mzdy a flexibilita na trhu to je velký krok k ještě větší chudobě v Česku. Už nyní máme mnoho lidí, kteří pracují pouze na ŽL pro jednoho zaměstnavatele a mnoho brigádníků. Co by si zaměstnavatelé ještě přáli ?
  Jezdec.
  • nevim
   22.10.2013 15:09

   ....co by si přáli zaměstnavatelé jako celek, ale Babiš by si určitě přál aby si k tomu svačil jeho fajnšmekersky namletou remitendu MF dnes.
   db
 • Grant Thornton
  22.10.2013 14:30

  ...se píše pane Teličko. Ne Grand Thornton. Jelikož se na tuto skvělou společnost neustále odvoláváte jako na jakousi vyšší autoritu, tak si Vám dovolím připomenout, že stála i u auditu KIT DIGITAL. Nicméně souhlasím, že je to velmi spolehlivá společnost. I dyž jsou její audity zcela na p...., tak Vám spolehlivěš pošle fakturu za provedené služby.
  db
  • Re: Grant Thornton
   22.10.2013 14:58

   To je stejné jako cushman wakefield.
   Jezdec.
 • ještě mám dotaz:
  22.10.2013 14:08

  Počítáte také po volbách s úzkou kooperací s KSČ, když jste za minulého režimu zamlada s panem Babišem dělali za takovou pěknou kariéru ;)?
  Bob
  • Re: ještě mám dotaz:
   22.10.2013 17:57

   Každý, během svého života se mění, může měnit i politické názory (a tím i strany). Horší je narodit se blbem. S tím člověk i umírá.
   Achjo...
 •  
  22.10.2013 14:07

  Dobrý den, nejprve chci říct, že vás vnímám jako "těžkou váhu", z pohledu normálního občana neznám u nás nikoho kvalifikovanějšího a schopnějšího v záležitostech ve vztahu EU - Česko, proto jsem velmi rád, že jste se rozhodl pracovat pro ANO. Chtěl bych se zeptat na sílu vašeho závazku vůči celému hnutí, zkrátka zajímalo by mě jak moc to myslíte vážně, jak moc to vnímáte jako jedinečnou/historickou příležitost změnit poměry v této zemi k lepšímu. Jak známo, politika je o důvěryhodnosti a myslím, že už je nejvyšší čas, aby si nějaký z těch nových "protestních" politických projektů tu důvěru občanů konečně získal. V tomto ohledu by mě zajímalo, jestli i vy sám sdílite Babišovu představu být v tomto volebním období "jen" v opozici a příští volby vyhrát, znova narážím na míru vaší angažovanosti, zda budete vy osobně připraven překonávat překážky, řešit aktivně vnitřní problémy a dělat (nebo spíše Udělat) vše pro úspěch strany. Závěrem bych přidal něco pro inspiraci, velmi mě zaujal projev Roberta Změlíka na mítinku ANO v Olomouci 10.září, myslím, že dobře vystihuje motivaci lidí, kteří se chystají volit ANO, aspoň já to tak u sebe a lidí ve svém okolí cítím. Robert tam řekl jednu nádhernou větu, že přeje panu Babišovi, aby to nešel ZKOUŠET UDĚLAT, ale aby šel a UDĚLAL TO, bez ohledu na to kdy se mu to povede. Tady je odkaz na Změlíkův projev, jsou to jen 4,5min, děkuji a přeji mnoho úspěchů...............http://youtu.be/t_3d3-L_cmA?t=24m3s
  Berťa
 •  
  22.10.2013 13:46

  Dobrý den, jaký máte názor na to, že by se ruština někdy mohla stát jedním z jednacích jazyků EU?
  sanin
 •  
  22.10.2013 13:33

  Dobrý den, objevují se dvě teze, které mohly vést pana Babiše ke vstupu do politiky: 1/ snaha ovlivnit legislativu směrem výhodným pro jeho skupinu firem a zablokovat tu legislativu, která by pro jeho firmy byla nevýhodná včetně otázky dotací 2/ použít politiku jako nástoj posílení vlivu své podnikatelské skupiny na úkor konkurence z řad menších a malých v potravinářství, chemii,... Můžete tato tvrzení vyvrátit (nebo potvrdit)? Co Vás osobně vedlo ke spojení s ANO a pokud ANO není pouze pan Babiš, co či kdo ještě (například z pohledu, koho v ANO si vy osobně vážíte a proč). Děkuji za odpovědi a zdravím Vás. Tono
  JoN
 •  
  22.10.2013 13:31

  Dobrý den, chci se zeptat, jak se Vaše hnutí staví k podpoře alternativních paliv z řepky nebo bioplynu, které jednoznačně křiví trh a zdražují energie pro spotřebitele? Z mého pohledu je pan Babiš v jednoznačném střetu zájmu jakožto jeden z největších příjemců státních dotací v České republice. Slova o změně mi z jeho úst přijdou zcela účelová. Navíc se v poslední době hovoří o ústupu dusíkatých hnojiv v Evropě, což je hlavní business Agrofertu, takže další důvod, proč se snažit o více vlivu. S pozdravem, Liberál
  Liberál001
 • Jak zlepsit statni zpravu a vztah k EU
  22.10.2013 13:26

  Dobry den pane Telicko, jste delsi dobu soucasti bruselske administrativy a byrokracie. Osobne administrativu a pomery v Bruselu dobre znam, je to premrstena administrativa, teple mista pro mnoho politiku a mrhani penez danovych poplatniku t.j. nas obcanu a to v 21.stoleti plneho technickych vymozepnosti. Predpokladam, ze vlastni firmu timto zposobem neridite. Jak osobne by jste prispel k zlepseni statni zpravy v CR a jaky je Vas vztah k EU? Mate idey, projekty a podnety ke zlepseni,ktere by jste prosazoval? Dekuji, RS
  Ebo
 •  
  22.10.2013 13:17

  Dobrý den, pan Babiš stále opakuje, že ve vládě není nikdo, kdo by stát řídil jako "řádný hospodář". Vy jste názoru, že se stát dá řídit jako firma nebo vnímáte nějaké rozdíly? Co je podle Vás kromě korupce nejpalčivější problém v souvislosti s řízením státu?
  Kábek
 •  
  22.10.2013 12:48

  Jakým způsobem hodláte snížit nezaměstnanost ? Připravujete veřejné práce nebo hodláte jinak pracovat s armádou nezaměstnaných ?
  Jezdec.
 •  
  22.10.2013 12:22

  Dobrý den, jak se staví ANO k důchodové reformě a penzijním fondům? Chcete podpořit spoření občanů na důchod a jak? Nepomohlo by zbavit občany nedůvěry, kdyby se vklady do fondů pojistily státem do určité výše jako je tomu u běžného vkladu v bankách?
  Kábrtová
 •  
  22.10.2013 11:03

  Dobrý den, Rád bych se Vás zeptal na následující: a) Úsloví „nové koště dobře mete“ v politice neplatí, jak je ostatně vidět na posledním příkladu VV a pana Bárty. Co Vás tedy vede k tomu, že příběh vaší strany bude jiný ? b) Z evropských fondů se nepodaří v programovacím období 2007 až 2013 vyčerpat 30 až 70 miliard korun. Kde podle Vás ČR dělá chybu a co navrhujete pro nápravu ? c) Za politiku podpory OZE zaplatí naši občané jen v tomto roce 44 mld. Kč a to ať již přímo ve formě příspěvku na OZE nebo nepřímo ve formě daní. EU prosazuje politiku navyšování podílu OZE. Jaký je Váš názor na tuto problematiku ? d) Jestliže vaše strana hodlá podpořit ekonomiku a podnikání, z jakých zdrojů hodlá tyto změny financovat ? Děkuji.
  Jirka
 •  
  22.10.2013 11:01

  Dobrý den, pan Babiš se v jednom rozhovoru (už nevím přesně, myslým že nějaké radio, možná zet, ale už nevím přesně) vyjádřil, že do akicí neivestuje, protože nehraje v kasínu. Lze tedy očekávat, že podobý názor má na burzy celé ANO? Jak se stavíte např. k dani z fin. transakci, ke snaze přílakát do Prahy hedge fondy (i když ta vzhledem k senátem prohlasovaným zákonům asi padla) atd?
  Petr
 •  
  22.10.2013 10:48

  Dobrý den, jste sám aktivním investorem na finančních trzích? Pokud ano, do čeho investujete? Jak se stavíte k otázce prodloužení daňového testu z 6 měsíců na 3 roky a (ne)zrušení zdanění dividend?
  Investor
 •  
  22.10.2013 10:27

  Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, kterých všech stran jste již byl odborníkem na to či ono? Děkuji
  Bob
 •  
  22.10.2013 10:19

  Vážený pane Teličko, činy pana Klauze, Kalouska , Nečase, Drábka, Píkové, Sobotky, Haška a dalších mnohdy na hranici zákonnů umožní vám dostat se do sněmovny a spolupodílet se na životě v této zemi.Jak chcete ovlivnit jednu z největších nespravedlností po kuponové privatizaci, amnestii nesvéprávného zločince s. Klauze a to církevní restituce, tak aby byly spravedlivám vyrovnáním s minulostí. Pokud se dostanetee do sněmovny hodláze se pokusit některé z těchto naůl zločinu napravit a jak. Co mínite udělat aby za deset let se nestalo, že budete házení do stejného pytle s výše jmenovanými a naše země nebude pro živo tidí, ale několika takzvaných elit. Dá se ještě v této zemi umožnit život hrdému a sebevědomému národu, kterého si budou jiné národy vážit a né pohrdat jako bandou zlodějů, tunelářů a nespolehlivých elementů.
  Homo
 • Jak budete bojovat proti korupci???
  22.10.2013 10:12

  Vážený pane Telicko, dovolím si malou sumarizaci k Vaší osobě a dovolím si požádat o Váš komentář: 1) NWR - predlužená společnost (nasekáno 22 mld. Kc dluhu), P.Telička - člen predstavenstva NWR od 2011. 2) RPG Byty - PTelička - člen dozorčí rady 2008-2011, společnost zadlužena. 3) dále lobbista Zdeňka Bakaly, který loboval (a dosud zřejmě lobuje) za zájmy Z. Bakaly a zastavení prošetřování nedovolené veřejné podpory (cca 20 mld. Kč), kterou Z. Bakala a spol. jako nástupnická firma získali v roce 2004 od státu při podezřelé privatizaci OKD na úkor státu a daňových poplatníků. Muj dotaz zní: Jak chcete hájit zájmy občanů ČR, když dlouhodobě hájíte jen zájmy své, Z. Bakaly a soukromých subjektů? Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníku BYTYOKD.CZ
 •  
  22.10.2013 10:06

  Dobrý den pane Teličko, jaký máte názor na přijetí eura Čes.republikou. Prosím o konkrétní výhody či zápory. děkuji Pavlína
  Pavlína
 •  
  22.10.2013 9:38

  Dobrý den pane Teličko, chtěl bych znát Váš názor na běžnou dosavadní praxi u poslanců, vykonávat vedle svého poslaneckého mandátu ještě spoustu dalších výdělečných činností (funkci hejtmana, starosty, náměstka, svoje povolání, dozorčí rady státních podniků atd.). Copak je funkce poslance tak málo náročná, že to jde? Jde pak všechny tyhlety funkce dělat souběžně na 100%? Pak dochází k tomu, že poslanec má neúčast ve sněmovně více jak 50% a vlastně nedělá nic pořádně. Děkuji Vám za odpověď a přeji úspěch ve Vaší práci. Jarda
  Jarda
  • Romeš a pár dalších
   22.10.2013 13:30

   ..je profláknutej a na uvolněný místa je velký tlak. :-)
   db
 •  
  22.10.2013 9:35

  Dobrý den pane Teličko, podporujete Vy osobně případně hnutí ANO změnu volebního systému na většinový? Mám dojem po těch všech letech, že bez toho se zde nic nepohne....Děkuji za odpověď a hodně procent!
  Zdeněk
 • opoziční koaliční potenciál
  22.10.2013 9:27

  Malý dotaz, je uvnitř vašeho hnutí ANO potenciál k úvaze, že byste mohli (spíš měli) zahájit jednání s podobnými subjekty, aby snaha odstavit současné zkostnatělé strany (ODS, TOP, ČSSD) nevyšla naprázdno? Bez jejich vlivu by přeměny v zemi šly realizovat snadněji. Mám na mysli Usvit T. Okamury, SPOZ, Lidovce... popřípadě další malé strany, které by to štěstí vstupu do PS měly. Víte, problém české politiky je v neochotě spolupracovat a každý hledí jen na parciální zájmy.
  Jesse
  • Re: opoziční koaliční potenciál
   22.10.2013 13:49

   jesse ty si idiot. Nemůžu nezmínit BRNO. Spojovat estebáky, fašouny a uslintaný milicionáře dohromady může jenom naprostej tydýd.
   db
 •  
  22.10.2013 9:19

  Zdravím Vás. Čím si vysvětlujete tak rapidní nárůst preferencí ANO v předvolebních průzkumech? Myslíte, že výsledek kolem 16 % (průzkum CVVM) je reálný? Neobáváte se zdiskreditace, pokud budete figurovat v nové vládě, v důsledku uplatňování vlastních zájmů jednotlivých osobností hnutí (narážím na rychlý pár "rychlokvašky" VV). Děkuji za upřímné odpovědi.
  Anny
 •  
  22.10.2013 9:16

  Dobrý den pane Teličko, trochu mne zaráží prohlášení z ANO ve smyslu "Klidně budeme v opozici. Nemusíme vládnout." Jako nerozhodnutému voliči mi to přijde trochu divné. Volím stranu, která se bude snažit vládnout a prosazovat svůj program. V opozici mi je ta strana úplně k ničemu. Proč se ANO jasně nevymezí vůči ostatním stranám a neřekne: S těmi můžeme jít a s těmi ne.
  Kapi
 •  
  22.10.2013 9:15

  Dobrý den pane Teličko. Vaše hnutí se opíra o hesla, z nichž jedno je "podpora firem a podnikatelů". Můžete nastínit konkrétní kroky s tímto cílem? Děkuji, SL
  Lichý
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board