Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Izrael míří mezi energetické mocnosti. Export plynu zemi přinese miliardy dolarů

Izrael míří mezi energetické mocnosti. Export plynu zemi přinese miliardy dolarů

11.11.2013 18:48
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ve vodách u jižního pobřeží Izraele loni vyrostla těžební plošina měřící 300 metrů od mořského dna a 50 metrů od hladiny. Těžba plynu z ložiska pojmenovaného Tamar začala v březnu a k izraelskému HDP by letos měla přidat 1 %. Izraelská společnost Delek a její americký partner Noble Energy (75,25 USD, -0,46%), které investici v rozsahu 3,5 mld. USD realizují, své plány označují největší soukromý energetický a infrastrukturní projekt v dějinách země.

Izrael je na nejlepší cestě stát se významnou energetickou mocností, což na nestabilním Blízkém východě, plném ropy, plynu a zbraní, může řádně zamíchat kartami hlavních hráčů a změnit geopolitickou mapu regionu.

Tamar je jen předkrm: plyn z něj je potrubím odváděn do Izraele, kde pravděpodobně skončí. Manažeři z dua Delek-Noble Energy se snaží urychlit diskuze o exportním potenciálu mnohem perspektivnějšího a zatím netknutého ložiska Leviathan, které leží 30 km západně od Tamaru a ukrývá kolem 19 bilionů kubických stop plynu. Gigantický nález se řadí k největším v oboru za poslední léta.

Exportní plány se projasnily poté, co nejvyšší soud v zemi zamítl stížnosti občanských sdružení a opozičních politiků, kterým se nelíbilo opatření vlády Benjamina Netanjahua, podle něhož může být 40 % vytěžené suroviny vyvezeno za hranice, aniž by k tomu bylo třeba souhlasného stanoviska Knesetu, izraelského parlamentu. Netanjahuův kabinet odhadl, že prodeje plynu do zahraničí by mohly během 20 let přinést 60 mld. USD.

Podle toho, jakou vývozní cestu těžaři zvolí, by mohly investice do otevření Leviathana a doprovodné infrastruktury dosáhnout mezi 5 až 15 mld. USD. Jednou skupinou možností je potrubní tranzit plynu do Turecka, Řecka, Jordánska, Palestiny, či dokonce do Egypta, který sice donedávna sám plyn vyvážel, ale po vlně neklidu, násilí a převratů trpí jeho nedostatkem. Management Deleku a Noble Energy nevylučuje ani stavbu nákladného terminálu na zkapalňování plynu (LNG), který by projektu zpřístupnil lukrativní asijské trhy.

„Řada zemí v regionu by mohla díky plynu z Leviathanu ušetřit na účtech za elektřinu 40-50 %,“ hodnotí možné dopady otevření obřího ložiska Yossi Abu, šéf vrtné divize Deleku. Dodává, že ze vzniklé situace bude moci profitovat Izrael i sousední země, což je na tamní poměry rarita.

Zkapalňování plynu by mohlo probíhat buď přímo u ložiska, na supermoderní plovoucí provozovně, nebo na břehu Izraele či Kypru. V kyperských vodách těžaři disponují právy na ložisko Afrodita, takže je zde prostor pro synergie.

Jednou z nejambicióznějších variant je stavba podmořského plynovodu z Leviathanu do Turecka, které hladoví po všech druzích energie. Podmořská roura by si vyžádala investice v rozsahu 2-3 mld. USD a turečtí představitelé o ni projevili zájem.

Stav jednání nechce vedení těžařských firem komentovat kvůli politické citlivosti tématu i křehkým vazbám mezi zainteresovanými státy. Navzdory omluvám izraelského premiéra za smrtelný incident na lodi Mava Marmara, při němž rukou izraelského zásahového komanda zahynulo několik Turků, a zprostředkování amerického prezidenta zůstávají vztahy mezi Ankarou a Tel Avivem napjaté. Těžaři kvůli svému dominantnímu postavení na izraelském trhu také čelí zvýšené pozornosti antimonopolních regulátorů. Již teď je ale jisté, že doby, kdy Izrael musel většinu energie dovážet, budou brzy ty tam. Delek a Noble doufají, že pod plynovými ložisky naleznou i ropu.

(Zdroje: FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2025
9:23Víkendář: Pohled Tima Taylora, jak "správně" zdanit kapitálové zisky
21.06.2025
16:21Investor Ken Griffin pro Bloomberg o školství, Miami a Trumpových clech
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data