Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU prý chce zakázat dovoz citrusů z jižní Afriky. Zmizí pomerančový džus?

EU prý chce zakázat dovoz citrusů z jižní Afriky. Zmizí pomerančový džus?

15.11.2013 14:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie se chystá zakázat dovoz citrusů z Jihoafrické republiky. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to dnes napsala agentura Reuters. Krok by podle ní mohl pošramotit úsilí Bruselu rozšířit obchodování s největší ekonomikou Afriky a příští léto by kvůli němu mohl zmizet pomerančový džus z mnoha evropských stolů. 

Evropské úřady letos zachytily 35 nákladů z JAR s citrusovými plody nakaženými houbovou chorobou. Ta je zdraví neškodná, na listech nebo plodech zasažených rostlin ale způsobuje černé skvrny a snižuje množství i kvalitu úrody. Choroba se objevuje na citrusech pěstovaných v USA nebo v Číně. V Evropě dosud prokázána nebyla. Pěstitelé citrusů v jihoevropských zemích v čele se Španělskem se ale obávají, že by se mohla rozšířit na jejich stromy. 

Evropská komise proto připravuje plány, které by dovoz zakázaly, tvrdí zdroje. Členské země EU by je prý mohly schválit do konce listopadu. 

Plánovaný zákaz dovozu citrusů by byl v tuto chvíli do velké míry pouze symbolický. Vztahoval by se na letošní sklizeň, která skončila v říjnu, a dovoz do EU se již tudíž zastavil. Pokud ale unijní úřad pro bezpečnost potravin zjistí, že choroba by se mohla rozšířit na odhadem půl milionu hektarů citrusových stromů v Evropě, Brusel by zákaz mohl prodloužit. 

Jihoafrická republika do EU každoročně vyváží zhruba 600.000 tun pomerančů, citronů, limetek, mandarinek a dalšího citrusového ovoce za zhruba miliardu eur. Je také hlavním zdrojem pomerančového džusu, který během letních měsíců pijí zákazníci v Británii, Německu a Francii. 

EU se snaží získat podporu Pretorie pro odblokování obchodních dohod se subsaharskou Afrikou, a spor se tak objevuje v nevhodné době. 

Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht tento týden během návštěvy Johannesburgu podle dalšího zdroje jihoafrickým činitelům sdělil, že kontaminovaný náklady je "závažný a problematický" a je třeba reagovat. 

Šéf jihoafrického sdružení pěstitelů citrusů Justin Chadwick Reuters řekl, že podle mezinárodních odborníků nepředstavuje černá skvrnitost citrusů nebezpečí, a jakýkoli zákaz by proto byl zbytečný. 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) by měl mít své hodnocení hotové do konce roku.

(Zdroj: čtk, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.