Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yellenová: Fed bude měkký ještě dlouho po dosažení cíle nezaměstnanosti či inflace

Yellenová: Fed bude měkký ještě dlouho po dosažení cíle nezaměstnanosti či inflace

19.11.2013 21:03, aktualizováno: 20.11. 8:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká centrální banka (Fed) bude ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho po tom, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace. V písemné odpovědi člence amerického Senátu to uvedla viceguvernérka Fedu Janet Yellenová, která se jako první žena v historii má stát příští šéfkou Fedu.

Fed od konce roku 2008 drží úrokové sazby blízko nuly a pro podporu ekonomiky spustil už tři kola masivního nákupu dluhopisů, jejichž cílem je napumpovat do ekonomiky peníze. Banka slíbila zachovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, dokud míra nezaměstnanosti neklesne na 6,5 procenta a pokud zároveň výhled míry inflace zůstane do 2,5 procenta. V reakci na čerstvé parametry americké ekonomiky se diskutuje nad změnou cíle pro nezaměstnanost na 5,5 procenta.

Yellenová minulý týden během vystoupení před senátory bránila důrazná nestandardní opatření své instituce na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Snahu banky o oživení ekonomiky a trhu práce tehdy označila za naprosto nezbytnou.

V dopise adresovaném senátorce Elizabeth Warrenové po svém vystoupení v bankovním výboru Yellenová mimo jiné uvedla, že požadovaný limit pro míru nezaměstnanosti není tím, co vyvolá změnu měnové politiky. Ta podle ní zůstane velmi podpůrná dlouho poté, co bude dosažen některý ze stanovených ekonomických limitů. Míra nezaměstnanosti v USA v říjnu vystoupila na 7,3 procenta.

V odpovědi dalšímu ze senátorů, republikánovi Davidu Vitterovi, se jednoznačně postavila za kvantitativní uvolňování (QE) s tím, že „tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb pomohl změkčení finančních podmínek, oživení ekonomiky, zlepšení podmínek na trhu práce i udržet inflaci na dosah 2% cíle“. Vitter na Yellenovou při jejím slyšení v Senátu dne 14. listopadu zaútočil, zda QE neposloužilo pouze záchraně Wall Street a nestalo se novým „Too big to fail“ nástrojem. Yellenová v reakci senátorovi odpovídá, že QE „podpořilo řadu amerických domácností a firem“ snížení sazeb na hypotékách či u půjček na automobily“.

Také guvernér Fedu Ben Bernanke včera podle agentury Reuters uvedl, že americká centrální banka bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesne pod 6,5 procenta.

Bernanke upozornil, že americká ekonomika sice dosáhla významného pokroku, ale stále se nenachází na úrovni, která by Fedu vyhovovala. "Očekáváme, že podmínky na trhu práce se budou nadále zlepšovat a že inflace se ve středně dlouhém období bude přibližovat dvěma procentům. Pokud přicházející údaje tato očekávání potvrdí, pravděpodobně začneme zmírňovat tempo nákupů dluhopisů," dodal. 

Nejbližší zasedání představitelů Fedu se uskuteční 17. až 18. prosince. Většina ekonomů nicméně předpokládá, že banka příští měsíc ponechá program nákupu dluhopisů beze změny a začne jej omezovat až v příštím roce. Fed nyní podporuje americkou ekonomiku nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně.

Podle průzkumu CNBC mezi měnovými stratégy, ekonomy a analytiky bude americký dolar v tomto týdnu ztrácet proti euru. Morgan Stanley publikovala dvanáctero otázek, které „ by bylo záhodno položit Janet Yellenové ohledně dalšího nastavení měnové politiky Fedu“.

(Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC, čtk)

 


Čtěte více:

Yellenová v Senátu potvrdila holubičí postoj. Ještě není čas na ústup od QE
14.11.2013 20:38
Janet Yellenová, viceguvernérka americké centrální banky Fed a zároveň...
T.Vlk - Americké komentáře a evropská data - nové podněty pro centrální banky i sentiment na trzích (video)
18.11.2013 15:29
Tento týden je na programu několik zajímavých makrodat, která budou dů...
Morgan Stanley: Dvanáctero otázek pro Janet Yellenovou
18.11.2013 20:03
Euro je při chuti, dobývá nové mety nad 1,3500 k americkému dolaru. Po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb