Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polský premiér Tusk provedl razantní obměnu vlády včetně ministra financí

Polský premiér Tusk provedl razantní obměnu vlády včetně ministra financí

20.11.2013 17:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Polský premiér Donald Tusk oznámil předem avizované personální změny ve své vládě, které se týkají i klíčového resortu financí. Ten opustí dosavadní ministr Jacek Rostowski, kterého nahradí Mateusz Szczurek. Nové řízení bude mít například i ministerstvo životního prostředí či ministerstvo pro vědu a vysoké školy.

Podle Tuska, který úřad premiéra zastává od roku 2007, mají změny vnést do vládního týmu "novou energii". Kabinet a vládní strana Občanská platforma (PO) každopádně v poslední době ztratily mezi voliči značnou část popularity a průzkumy ukazují, že případné volby by nyní poměrně jasně vyhrála opoziční konzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.

Personální změny jsou podle komentátorů pokusem, jak získat zpátky část voličské podpory před parlamentními volbami plánovanými na rok 2015.

Ministerstvo financí bude po šestiletém angažmá Rostowského nově řídit Szczurek, který dosud pracoval jako hlavní ekonom banky ING pro střední Evropu. Resort životního prostředí opustí Marcin Korolec, který nyní mimo jiné předsedá právě probíhající varšavské konferenci OSN o změnách klimatu. Korolece nahradí Maciej Grabowski.

Nové vedení budou mít i ministerstva pro vědu a vysoké školy, pro sport a turistiku, pro administrativu a digitalizaci a také ministerstvo školství. Ministerstvo dopravy a ministerstvo pro regionální rozvoj se sloučí do jednoho úřadu. Noví ministři budou uvedeni do úřadů na přelomu listopadu a prosince, první setkání kabinetu v novém složení se uskuteční 4. prosince.

(Zdroj: Reuters, čtk, ČT)

 


Čtěte více:

Polsko chce reformu penzí v lednu. Fondy donutí držet 75 % a víc v akciích, zlepší si čísla před volbami
10.10.2013 21:04
Polské ministerstvo práce přišlo s draftem penzijní reformy. Spustit j...
Polské sazby znovu beze změny, stabilní výhled prodloužen až do poloviny příštího roku
06.11.2013 13:04
Polská centrální banka také na listopadovém jednání rozhodla, že ponec...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.