Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PMI zlepšuje letošní výhled, ale je opatrnější pro příští rok. Vstoupí na trh e-cigaret

PMI zlepšuje letošní výhled, ale je opatrnější pro příští rok. Vstoupí na trh e-cigaret

20.11.2013 20:20, aktualizováno: 21.11. 11:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tabáková společnost Philip Morris International plánuje na konci příštího roku vstoupit na trh s elektronickými cigaretami. Prodejce cigaret Marlboro je tak další tabákovou firmou, která se zajímá o rychle rostoucí trh s těmito výrobky. O záměru uvést do prodeje své vlastní e-cigarety nedávno informoval i jiný tabákový gigant Imperial Tobacco Group. 

Philip Morris je největší tabákovou společností na světě, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze. Firma čerstvě zvýšila výhled příjmů za celý rok o dva centy na 5,37 až 5,42 dolaru na akcii. Sdělila také, že v druhém pololetí příštího roku vstoupí na trh s elektronickými cigaretami. Skupina přitom dlouhodobě tvrdila, že se do tohoto segmentu vydat nehodlá a místo toho vyvíjí vlastní "zdravější" klasickou cigaretu a také zcela novou technologii. PMI k e-cigaretám uváděla, že nejde o výrobek, který by měl k tradičním cigaretám moc blízko. 

O něco mírnější proti dlouhodobému růstovému cíli je výhled PMI pro rok 2014. V něm očekává růst zisku na akcii po vyloučení měnových vlivů o 6 až 8 procent, přičemž jeho dlouhodobý růstový cíl je nastaven v rozmezí 10 až 12 procent. Tento faktor nakonec vedl k ochlazení titulu, který uzavřel o 2,4 % níž u 89,3 USD v řádném a dalších 0,35 % pod 89 USD v prodlouženém obchodování. Zatížil také další sektorové tituly.

 Od roku 2006, kdy elektronické cigarety používalo jen několik tisíc lidí, se počet kuřáků těchto cigaret rozrostl v celém světě na miliony lidí. Elektronické cigarety bývají pro spotřebitele lákavé mimo jiné tím, že mohou být levnější a zároveň slibují zdravotní nezávadnost. Při jejich používání totiž kuřák inhaluje nikotin bez dehtu a dalších chemikálií, které jsou v klasických cigaretách. Jeden francouzský časopis zaměřený na ochranu spotřebitelů ale v létě uvedl, že e-cigarety nemusejí být až tak neškodné, jak někteří tvrdí. Odborníci prý objevili ve výparech těchto cigaret značné množství rakovinotvorných molekul. 

Mnoho tabákových společností se mezitím rozhodlo vstoupit na tento trh, aby tak rozšířilo svou nabídku a rozložilo aktivity i mimo oblast klasických tabákových výrobků, kde byznys upadá. 

Agentura Reuters už dříve napsala, že Philip Morris a jeho konkurenti Imperial Tobacco Group či British American Tobacco na mnoha trzích zápolí s poklesem tržeb. Důvodem je rostoucí regulace státu, ale také pašování, hospodářská krize i sami spotřebitelé, kteří více dbají o své zdraví. Firmy tak investují do e-cigaret, které jsou stále populárnější u těch, kdo hledají alternativu k cigaretám. 

Imperial Tobacco, která je z hlediska tržního podílu čtvrtou největší tabákovou společností na světě, chce dvě své e-cigarety představit v tomto finančním roce, který firmě začal v říjnu. Svou elektronickou cigaretu mezitím podle internetového blogu Wall Street Journal začala v USA prodávat společnost Reynolds American, která je například výrobcem cigaret Camel.

(Zdroj: PMI, Reuters, čtk


Čtěte více:

Philip Morris jde proti proudu. Elektronickým cigaretám nevěří, vyvíjí zdravější klasickou
03.10.2013 15:30
Trh elektronických cigaret je zatím malý, ale rychle roste. Největší t...
Zeman v továrně Philip Morris: Výsledná tabáková směrnice EU je celkem dobrá
16.10.2013 19:48
Výsledná podoba kontroverzní tabákové směrnice, která má pomoci snížit...
Tabákový lídr PMI zvýšil o 9 % zisk a pociťuje zlepšení tržeb v EU. Níž ale reviduje výhled
17.10.2013 13:21
Philip Morris International (PMI) dosáhl ve třetím čtvrtletí roku růst...
Philip Morris ČR dál ztrácí tržní podíl. Ve 3Q ale stouply domácí tržby i celkový trh (+komentář)
15.11.2013 9:01
Tuzemský tabákový producent Philip Morris ČR ve třetím čtvrtletí roku ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze
12:23Schnabelová: Další krok ECB bude zvýšení sazeb, ale ne brzy
11:54Začátek týdne je pomalý a změnu směru trhům nepřináší  
11:18Odešel Hans-Jörg Rudloff. Osobnost investičního světa stála i u začátků Patria Finance
11:13Čína přehodnocuje ekonomické priority. Domácí poptávka hlavním motorem růstu
10:56Dominik Rusinko: Míra nezaměstnanosti v listopadu stagnovala
10:47Mír na Ukrajině? Pro byznys Rheinmetallu žádný dopad
10:33Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
10:18Jan Bureš: Průmysl v říjnu lehce za očekáváním. Konec roku bude slabší
9:56Turecký Pegasus Airlines kupuje ČSA a Smartwings za 154 milionů eur
9:51Dohoda mezi Netflixem a Warner Bros. zdaleka není hotovou věcí. Do schvalování se osobně zapojí i Trump
9:50Říjnový přebytek zahraničního obchodu ČR nejvyšší za poslední měsíce
9:49Stavebnictví od loňska dále roste, ale říjen přinesl slabší tempo
8:54Rozbřesk: Útraty domácností ke konci roku ve „slušné“ kondici
8:41ČNB ponechá sazby beze změny, Trump varuje před akvizicí Warner Bros. Netflixem a Evropa čelí „skutečnému problému“  
5:58Hyperscaleři vydávají dluhopisy za biliony. Banky hledají cesty, jak se zajistit před rizikem
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Počet nově zahájených staveb
USA - PPI, y/y
0:50JP - HDP, q/q
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
10:00CZ - Nezaměstnanost