Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza přerušuje třídenní růst: Orco až -19 %; CETV u měsíčních maxim

Pražská burza přerušuje třídenní růst: Orco až -19 %; CETV u měsíčních maxim

02.12.2013 10:13
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza zahajuje poklesem o 0,6 % a přerušuje sérii tří růstů v řadě. Pražská burza následuje v poklesu západoevropské burzy, kde se po dalším úspěšném týdnu vybírají zisky. Při absenci nových zpráv vidíme výběr zisků i na středoevropských trzích, kde rakouský ATX ztrácí 0,4 %, polský WIG 20 odepisuje 0,15 % a maďarský BUX stagnuje na nule.

Český index nákupních manažerů za listopad znovu překonal odhady růstem na 55,4 bodu při konsensu 54,7 bodu. Znovu zrychlil růst nových objednávek, k němuž hodně přispívá poptávka ze zahraničí.

Pražskou burzu stahují dolů především finanční tituly, když akcie Komerční banky ztrácejí půlprocento a akcie Erste Bank odepisují kolem procenta. Index evropských bank Stoxx 600 Banks klesá o 0,3 %.

Analytici Berenberg dnes snížili doporučení pro akcie VIGu na "držet" z "koupit" a cílovou cenu o 5,1 procenta na 41,2 EUR, tedy asi 1128 . Zmiňují přitom obavy ohledně nutnosti tvorby dalších rezerv a vývoje dividendové politiky. Po kvartálních výsledcích skupiny zveřejněných minulý čtvrtek potom snižují výhled pro čistý zisk v dalších dvou letech. Akcie VIGu dnes v Praze v úvodu sice mírně rostly, nyní ale stagnují na pátečních závěrečných úrovních.

Největší propad až v blízkosti 19 % při denním minimu na 46,55 zaznamenávají akcie Orco. Aktuálně obchodují s 13% ztrátou u 50 za akcii. Realitní skupina o víkendu opožděně reportovala výsledky za devět měsíců roku. Čistou ztrátu prohloubila na 142 milionů eur z 33,6 milionu eur před rokem kvůli výrazným odpisům aktiv v rozsahu 146 milionů eur, zejména u projektu Zlota 44 ve Varšavě a projektu Suncani Hvar v Chorvatsku.

Představenstvo ovládané německé Orco Germany rozhodlo o navýšení kapitálu. Výnos z něj má být použit na splacení úvěru v rozsahu 12 milionů eur od skupiny Orco, dále na investice do berlínského portfolia a další selektivní akvizice aktiv, vyhodnocených jako strategických pro skupinu. Na celkovém navýšení kapitálu o 100 milionů eur se v rozsahu 54 milionů eur podílí česká firma Tandis, a.s., za kterou stojí největší akcionář skupiny Orco, Radovan Vítek. Tandis upsala 114,6 milionu nových akcií po 0,47 eur na akcii. Akcie mají být vydány kolem 6. prosince.

V zelených číslech se obchodují akcie CETV, které přidávají 1,5 % na 51,6 , a pohybují se tak kolem měsíčních maxim. Kolem pátečního závěru 560 stagnují akcie ČEZu. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce roste na německé burze o 0,16 % na 36,9 EUR/MWh.

 


Čtěte více:

Orco ve ztrátě 142 mil. eur při prudkém odpisu aktiv. Německé Orco navyšuje kapitál
02.12.2013 8:14
Realitní skupina Orco za devět měsíců roku prohloubila čistou ztrátu n...
PMI vysílá další příznivý signál o síle českého průmyslu
02.12.2013 9:42
Český index nákupních manažerů za listopad znovu překonává odhady, kdy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data