Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco ve ztrátě 142 mil. eur při prudkém odpisu aktiv. Německé Orco navyšuje kapitál

Orco ve ztrátě 142 mil. eur při prudkém odpisu aktiv. Německé Orco navyšuje kapitál

2.12.2013 8:14, aktualizováno: 2.12. 10:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Realitní skupina Orco za devět měsíců roku prohloubila čistou ztrátu na 142,4 milionu  eur z 33,7 milionu eur před rokem kvůli výrazným odpisům aktiv v rozsahu 146 milionů eur, zejména u projektu Zlota 44 ve Varšavě a projektu Suncani Hvar v Chorvatsku. Akcie Orco v Praze registrovaly ztráty v blízkosti 19 % a denní minimum vymezily na 46,55 Kč. Aktuálně obchodují se ztrátou 13,6 % pod 50 Kč za akcii.

Provozní ztrátu skupina Orco prohloubila za devět měsíců roku na zhruba devítinásobek ztráty před rokem. Provozní výsledky výrazně ovlivnilo přecenění části majetku a tvorba rezerv v souvislosti s restrukturalizací a další činností, uvedla skupina.

Provozní ztráta za devět měsíců dosáhla 105,9 milionu eur oproti ztrátě 11,9 milionu eur za stejné období před rokem. Čistá ztráta se zvýšila na 142,4 milionu  eur, čistá ztráta připadající na akcionáře dosahuje mezi lednem a zářím 116,7 milionu eur. Loni za stejné období skupina podle revidovaných čísel hospodařila s čistou ztrátou 33,6 milionu eur (ztráta připadající na akcionáře 34,3 milionu eur). Dosavadní letošní výsledek skupiny Orco je nejhorší od celoroční ztráty 250,6 milionu eur roku 2009.

Firmě se meziročně podařilo zvýšit provozní zisk před odpisy (EBITDA) o jeden milion eur či 3,1 procenta na 30,9 milionu eur, mimo jiné díky lepší výkonnosti části svého majetku v Berlíně. Devítiměsíční tržby skupiny vzrostly o 3,6 procenta na objem 107,8 milionu eur.

Představenstvo se ale rozhodlo dodatečně odepsat 146 milionů eur. Odpisy se týkají především projektu mrakodrapu Zlota 44 ve Varšavě, kde skupina vzala v potaz rizika spojená s finančními náklady a náklady na výstavbu, a projektu hotelových komplexů Sunčani v chorvatském Hvaru. "Zlepšení provozní výkon skupiny je podlamován akumulací rizik u hlavních projektů a aktiv. Proto se představenstvo rozhodlo vytvořit negativní položku 146 milionů eur," uvedla firma s tím, že tato rizika se zatím nematerializovala, ale valuace ukazuje na růst rizik.

Orco také uvedlo, že jedná o refinancování projektu berlínské lokality Gebauer Höfe a projektu zástavby území kolem bývalého nádraží v Bubnech v Praze. Jednání jsou dle Orka v pokročilé fázi.

6. prosince se koná valná hromada skupiny Orco, na níž je navrženo celkem osm bodů, každý z nich odvolání jednoho ze členů představenstva skupiny s výjimkou CEO Otta. K šesti "nominacím" za společnost, za kterou stojí miliardář a nejsilnější akcionář skupiny Orco Radovat Vítek, dodaly krátce před vypršením lhůty pro účast na valné hromadě návrh na odvolání členů, zastupujících v představenstvu společnosti Vítka, fondy Kingstown a Alchemy. I na ně míří body, navrhující ztrátu zastoupení v představenstvu.

Orco Germany navyšuje kapitál

Představenstvo Orco Germany v pátek 29. listopadu rozhodlo o navýšení kapitálu. Výnos z něj má být použit na splacení úvěru v rozsahu 12 milionů eur od skupiny Orco, dále na investice do berlínského portfolia a další selektivní akvizice aktiv, vyhodnocených jako strategických pro skupinu.

Orco Germany dále informovalo, že v rozsahu 54 milionů eur upsala nové akcie Orco Germany česká firma Tandis, a.s., za kterou stojí největší akcionář skupiny Orco, Radovan Vítek. Tandis upsala 114,6 milionu nových akcií po 0,47 eur na akcii. Akcie mají být vydány kolem 6. prosince.

 


Čtěte více:

Ott (Orco): Zlotu 44 vyprodáme do roka a půl. Varšavě neseme newyorský luxus
1.10.2013 17:58
Realitní skupina Orco dokončila a začala prodávat svůj prestižní a klí...
Vítkova CPI pohltila Sidoti a aktiva Endurance fondů z rukou Orco
10.10.2013 19:21
Realitní skupina Czech Property Investments (CPI) miliardáře Radovana ...
Valná hromada Orco (+6 %): Fondy navrhly odchod Vítka z představenstva. Ten jej chce ovládnout
22.11.2013 10:48
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) již v úvodu listopadu na žá...
Orco Germany vyhrála soud o projekt Lipského náměstí v Berlíně
25.11.2013 12:54
ORCO Germany vyhrála soudní spor se společností High Gain House Invest...
Skupina CPI získala úvěr pro kancelářská aktiva z rukou Orco
26.11.2013 9:37
Realitní a investiční skupina CPI Group refinancovala pět projektů, k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC