Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    PX vede výš KB po úlevě od sektorové daně, dohodě koalice i amerického Kongresu

    PX vede výš KB po úlevě od sektorové daně, dohodě koalice i amerického Kongresu

    11.12.2013 10:24
    Autor: Martin Oliva, Patria Finance, a.s.

    Pražská burza zahajuje obchodování růstem, když index PX získává 0,57 %. Další trhy ve středoevropském regionu si vedou smíšeně – německý DAX , rakouský ATX i maďarský BUX obchodují kolem nuly, polský WIG roste o 0,2 %. Vznikající domácí vládní koalice dohodla podobu smlouvy. Ta zatím nepočítá s bankovní daní ani celkovým růstem zdanění v příštím roce. V americkém Kogresu pak bylo dosaženo dohody na financování vlády do roku 2015 a to rovněž bez růstu daňové zátěže.

    Prahu táhnou výše zejména akcie Komerční banky, které reagují na odmítnutí brzkého uvedení sektorové bankovní daně budoucí vládní koalicí, ač tato možnost nebyla do budoucna zcela vyloučena. Rostou o 1,7 % na 4295 . Erste obchoduje s 0,3% ztrátou na ceně 677 .

    Elektrárenská společnost ČEZ připisuje 0,2 % a dostává se k 535 . Všechny tři strany vznikající vlády mají podle LN s odvoláním na první návrh koaliční smlouvy podporovat dostavbu Temelína i prodloužení životnosti elektrárny Dukovany za rok 2025. V případě Temelína chtějí strany nejprve prověřit výhodnost stavby pro ČR. ÚOOZ včera provedl prohlídku v kancelářích ČEZ, prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se fotovoltaických elektráren. Evropský parlament včera odsouhlasil odsun nabídky 900 milionů emisních CO2 povolenek z trhu a jejich navrácení do obchodování v systému ETS až na konci dekády jako první konkrétní opatření k ozdravení trhu s povolenkami. Případný růst cen povolenek, pokud se dostaví, podpoří cenu elektřiny i ziskovost ČEZu.

    Těžební společnost NWR oznámila uvolnění dosavadní garance seniorního dluhopisu 2018 s kupónem 7,875 % vlastnickým podílem v OKK Koksovny. Důvodem je dokončení prodeje společnosti OKK Koksovny skupině METALIMEX. Akcie NWR po první hodině obchodování rostou 2,4 % na 23,3 .

    Philip Morris roste o 1,60 % na 10678 . Ceny cigaret se v příštím roce zřejmě zvýší o průměrné 2 na balení kvůli harmonizaci spotřebních daní v EU. Další zvýšení by pravděpodobně mohlo přijít v průběhu roku, pokud bude EU striktně vyžadovat zohlednění změny kurzu po intervenci ČNB.

    Telefónica CR je beze změny a obchoduje se za 294,80 . Evropská komise stanovila předběžné datum pro rozhodnutí antimonopolního úřadu ohledně prodeje společnosti Telefónica CR do rukou skupiny PPF na 23. ledna 2014. ČTÚ počítá s tím, že vyčlení další frekvence pro rychlé mobilní sítě. Má je uvolnit digitální televizní vysílání i rozhlas. Vyplývá to z Návrhu strategie správy spektra.

    Mediální společnost CETV připisuje 0,57 % a dostává se na 52,50 . O necelé procento výše pod 44 za akcii obchodují po předchozím prodejním tlaku akcie realitní skupiny Orco. Nejsilnější akcionář skupiny Radovan Vítek uvedl, že OPG může bez navýšení kapitálu hrozit bankrot při potřebě vyrovnat závazky po splatnosti v rozsahu 300 milionů eur dalších cca 150 mil. eur na dohledném horizontu docházejících do splatnosti. Navýšení kapitálu lze přitom podle něj realizovat pouze skrze Orco Germany, nikoli na úrovni skupiny. Titul včera padl o další bezmála 4 % a zakončil na denních minimech u 43,5 .


    Čtěte více:

    NWR (+15 %) prodá OKK Koksovny do rukou METALIMEX za 95 milionů eur
    27.09.2013 19:52
    Těžební skupina New World Resources rozhodla prodej OKK Koksovny. Za c...
    NWR: Prodej OKK Koksovny dokončen. Peníze půjdou do vybavení i rozvoje těžby
    06.12.2013 11:11
    Těžební skupina New World Resources dnes dokončila prodej divize OKK K...
    VIG – Itálie nebude v dalším roce zátěží, říká Erste a doporučuje „koupit“
    10.12.2013 11:43
    Hospodářské výsledky rakouské pojišťovací skupiny VIG v letošním roce ...
    Evropský parlament schválil odklad aukce emisních povolenek, ceny by měly růst (+komentář)
    10.12.2013 13:13
    Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili odložení aukce 900 mi...
    ÚOOZ zasahuje v kancelářích ČEZ, prověřuje dokumenty k solárním elektrárnám
    10.12.2013 15:13
    Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes provedl prohlí...
    Vítek: Orco může bez navýšení kapitálu zbankrotovat. Jedinou cestou je Orco Germany
    10.12.2013 15:16
    Realitní skupině Orco Property Group hrozí bankrot, pokud jí nebude um...
    ČTÚ chystá uvolnit další frekvence pro mobilní sítě
    10.12.2013 18:03
    Český telekomunikační úřad počítá s tím, že vyčlení další frekvence pr...
    Kongres dohodl financování americké vlády do roku 2015 a snížení schodku bez růstu daní
    11.12.2013 7:52
    Americký Kongres vyjednal dvouletou dohodu, která zajistí financování ...
    Koaliční dohoda: Sektorová daň zůstává možností, změny nejdřív v roce 2015
    11.12.2013 8:11
    Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci dořešili sporné body programu ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data