Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vítek: Orco může bez navýšení kapitálu zbankrotovat. Jedinou cestou je Orco Germany

Vítek: Orco může bez navýšení kapitálu zbankrotovat. Jedinou cestou je Orco Germany

10.12.2013 15:16, aktualizováno: 10.12. 16:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Realitní skupině Orco Property Group hrozí bankrot, pokud jí nebude umožněno navýšení kapitálu, aby se vypořádala s dluhy po splatnosti, které dosahují 300 milionů eur. Jedinou cestou, jak kapitál ve skupině Orco navýšit, je učinit tak skrze Orco Germany. Uvedl to nejsilnější akcionář skupiny Orco Radovan Vítek. „Navýšit kapitál skrze německou společnost skupiny Orco je jedinou cestou, jak navýšení kapitálu uskutečnit a společnost zachránit. Jinak může zbankrotovat,“ uvedl Vítek, který v Orku ovládá zhruba 31% podíl. Akcie skupiny Orco, které jsou v posledních dnech pod tlakem, v Praze ztrácejí 3,8 % k 43,5 Kč a dostávají se tak nejníže za 14 měsíců. V Paříži titul oslabuje o 3 % k 1,6 eur.

Představenstvo Orco Germany na konci listopadu schválilo navýšení kapitálu cestou emise nových akcií až do výše 100 milionů eur. Následně bylo oznámeno, že 54 milionů eur upisuje tuzemská akciová společnost Tandis, za kterou stojí Radovan Vítek. Krok byl zablokován lucemburským soudem s platností do konce ledna roku 2014 na žádost akcionářů Kingstown a Alchemy, kteří dohromady ovládají 23% podíl a kteří jsou s Vítkem ve sporu o rozložení sil ve vedení skupiny Orco.

Orco Germany 6. prosince informovala, že učiní všechny dostupné právní kroky k tomu, aby zvrátila rozhodnutí soudu a jednání „snižující schopnost společnosti konat v nejlepším zájmu jejím a jejích akcionářů“. 

Orco Germany kontroluje klíčová aktiva skupiny Orco - portfolio GSG v Berlíně s kancelářskými a komerčními plochami kolem 900 tisíc metrů čtverečních a hodnotou kolem 450 milionů eur. Krok, zmrazený rozhodnutím lucemburského soudu, Vítkovi skrze společnost Tandis dává 33,3% podíl v Orco Germany, zatímco skupině Orco Property Group by zůstalo ovládání 55,5% podílu. "Mateřská skupina urgentně potřebuje nový kapitál, aby se mohla vypořádat se svými dluhy po splatnosti v rozsahu 300 milionů eur. Další úvěr na hotely Mamaison v rozsahu 76 milionů eur je splatný v červnu, část dluhopisů v objemu 75 milionů eur pak v průběhu roku 2015," uvedl Vítek a za nereálné označil očekávání, že se všechny tyto závazky podaří splatit z výnosů polského projektu Zlota 44. Orco na konci listopadu reportovalo výsledky za devět měsíců roku 2013. Prohoubilo čistou ztrátu na 116,7 milionu eur z 34,3 milionu eur před rokem po započtení negativních jednorázových položek v rozsahu 146 milionů eur, zejména u projektů Zlota 44 a Suncani Hvar v Chorvatsku.

Akcionáři skupiny Orco Kingstown a Alchemy ve společném otevřeném dopise akcionářům uvedli, že vyhrazený úpis akcií Orco Germany du rukou subjektu, za kterým stojí Radovan Vítek, je "nepotřebný, chybný, extrémně ředící vlivem diskontu k tržní ceně a velkého počtu akcií a nevýhodný z pohledu zájmu akcionářů skupiny Orco". Tito dva akcionáři varují, že při plném navýšení kapitálu o 100 milionů eur v Orco Germany skrze úpis nových akcií, dojde ke snížení kontroly nad aktivy Orco Germany ze strany skupiny Orco z dnešních 88 % zhruba na 46 %. Postojem akcionářů je, že Orco Germany nemá likviditní problémy a nevidí tedy důvod k takovému kroku. Alchemy také uvedla, že je připravena k úpisu akcií na úrovni skupiny Orco, aby developerovi dodala nové zdroje.

Vítek uvedl, že realizovat navýšení kapitálu na úrovni skupiny Orco Property Group je neproveditelné, akcie Orco obchodují pod svou nominální hodnotou 2 eur za akcii a výše uvedené fondy již v minulosti blokovaly navržené navýšení kapitálu na úrovni skupiny Orco. Vítek řekl, že není ochoten ke zvýšení jím ovládaného podílu ve skupině Orco nad 33,3 procenta, což by spustilo vynucenou nabídku na odkup podílů od dalších akcionářů, včetně Alchemy, která "se pokouší z developera odejít". "Navýšení kapitálu bude využito na splacení úvěru v rozsahu 12 milionů eur společností Orco Germany mateřské skupině Orco a možná na odkup dluhu u dalších projektů skupiny Orco, které nyní čelí bankrotu, jako je například realitní portfolio v Maďarsku," řekl Vítek. Vítek uvedl, že Alchemy a Kingstown mohou upsat kapitál v Orco Germany za stejných podmínek, za kterých to učinil on.

V pátek 6. prosince se měla konat valná hromada skupiny Orco, na níž měli akcionáři hlasovat o odvolání osmi členů představenstva včetně podnikatele a největšího akcionáře Radovana Vítka. Skupina ale oficiálně oznámila, že valná hromada je odsunuta o měsíc na 6. ledna 2014 na žádost akcionářů Alchemy, Kingstown a Gamala. Valnou hromadu původně svolala Vítkova investiční společnost Gamala Limited. Navrhovala na ní odvolání hned šesti členů devítičlenného představenstva, konkrétně Nicolase Tommasiniho, Guye Walliera, Alexise Juana, Guye Shanona, Iana Cashe a Jiřího Dederu. Na to protinávrhem reagovali dva další akcionáři Kingstown a Alchemy, kteří v Orku společně drží 23,47 procenta akcií. Ti před valnou hromadou odpověděli doplněním bodů, požadujících odvolání z představenstva Radovana Vítka a s ním spojeného Edwarda Hughese.
 
Valné hromady se nebudou moci účastnit čerství akcionáři počínaje dnem 23. listopadem 2013 a později.
 
Představenstvo skupiny Orco se měnilo už letos v červnu, kdy z původních 11 členů zůstalo devět. Vítka, jako nejsilnějšího investora, zastupovali tři z nich. Kromě toho červnová valná hromada schválila navýšení kapitálu o 15 milionů eur vydáním takřka 6,67 milionu nových akcií.

(Zdroj: Bloomberg)

 


Čtěte více:

Orco ve ztrátě 142 mil. eur při prudkém odpisu aktiv. Německé Orco navyšuje kapitál
02.12.2013 8:14
Realitní skupina Orco za devět měsíců roku prohloubila čistou ztrátu n...
Německé Orco navýšilo kapitál o 54 milionů eur investicí Radovana Vítka
04.12.2013 18:03
Německá Orco Germany, spadající do skupiny Orco, navýšila kapitál úpis...
Představenstvo Orka zatím zůstává. Střet o vliv Vítka v Orco Germany
06.12.2013 16:30
Představenstvo realitní společnosti Orco zůstává zatím beze změn. Dne...

Váš názor
 • mít Vítka v kožichu
  10.12.2013 15:45

  je fakt problém. To by mě zajímalo jak se s tím popasuji.
  petr pan
  • Re: mít Vítka v kožichu
   10.12.2013 15:53

   Bohužel nijak. Je to další veš z východu, na kterou je slušný podniktel západní Evropy krátký :-(
   Jesse
Aktuální komentáře
18.06.2021
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
12:16Majitel TikToku loni více než zdvojnásobil tržby, z vedení se stahuje šéf
12:13Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  
17:05Komerční banka, a. s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:35Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, Česko kleslo na 34. místo
16:23U Tesly platí, že trh dovede být iracionální déle, než investor vydrží být solventní, říká Buffettův učitel
14:21Investice v Číně i v USA, do technologií a rozdělování internetu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba