Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hilton dnes vstupuje na burzu. Z IPO získal přes 2,3 miliardy dolarů

Hilton dnes vstupuje na burzu. Z IPO získal přes 2,3 miliardy dolarů

12.12.2013 10:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká společnost Hilton Worldwide, která je největším provozovatelem hotelů na světě, získala prodejem svých akcií přes 2,3 miliardy dolarů (46 miliard korun). Informovala o tom agentura Reuters. Jedná se o největší primární emisi akcií v historii hotelového sektoru.

Řetězec hotelů Hilton, vlastněný skupinou Blackstone Group, oznámil na začátku prosince IPO 112,8 milionu akcií v rozmezí 18 – 21 USD/akcie. Firma následně stanovila emisní cenu akcií na 20 dolarů za kus, což ohodnocuje celý podnik na téměř 20 miliard dolarů. S akciemi se dnes začne obchodovat na newyorské burze.

Firma požádala SEC o vstup na burzu v září, tehdy počítala s výnosem jen 1,25 miliardy dolarů. V případě vysoké poptávky však společnost počítala s emisí dalších akcií, o celkovém objemu až 2,7 mld. USD.

Hilton Worldwide se tak dnes po šesti letech vrátí na akciový trh. Firmu v roce 2007 převzala za 26,7 miliardy dolarů investiční společnost Blackstone Group a stáhla její akcie z burzy. Před vypuknutím globální finanční krize se jednalo o jeden z největších případů investic soukromých investorů za vypůjčené peníze. Pro řetězec ale převzetí znamenalo vysoké zadlužení, kvůli finanční krizi měl podobně jako jeho kounkurenti také problém nalákat hosty.

Blackstone dle analytiků posílá akcie na trh v situaci, kdy síť Hilton přefinancovala 13 mld. dolarů dluhu a u obsazenosti hotelů a sazeb za ně dochází k oživení. Emise poslouží právě i ke splacení části dluhu.

Společnost Hilton v roce 1919 založil podnikatel Conrad Hilton. Mezi její značky patří síť hotelů Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad, Home2Suites nebo Hilton Garden Inn. Řetězec Hilton Worldwide má 4041 hotelů, rezortů a dalších realit s 665.667 pokoji v devíti desítkách zemí včetně Prahy.
 

(Zdroj: čtk, Reuters, Hilton, Bloomberg)


Čtěte více:

Hilton míří na burzu
08.08.2013 18:14
Americká společnost Hilton Worldwide, která je provozovatelem sítě hot...
Hilton si půjde na burzu pro až 2,7 miliardy dolarů
02.12.2013 15:27
Americká firma Hilton Worldwide, která provozuje hotelovou síť Hilton,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.11.2025
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur
9:07Japonská ekonomika klesla poprvé za šest čtvrtletí. Tokio připravuje stimulační balíček
8:51Apple chystá éru po Cookovi, Google investuje miliardy do datových center a Labubu hype slábne  
6:09Wells Fargo věří Caterpillaru. Vidí u něj silný potenciál díky AI jako motor růstu
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data