Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potravináři: Kvůli intervencím ČNB zdražíme o 5 až 8 %. Vývozcům pomohou

Potravináři: Kvůli intervencím ČNB zdražíme o 5 až 8 %. Vývozcům pomohou

07.01.2014 12:38
Autor: ČTK

Čeští výrobci potravin předpokládají od Nového roku zvyšování cen v důsledku intervencí ČNB v rozmezí pěti až osmi procent. ČTK to sdělila mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová. Oslabení koruny po intervencích centrální banky kritizují podle Štolcové především výrobci, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží, například menší výrobci cukrovinek a někteří zpracovatelé masa.

Růst nákladů vede potravinářské firmy ke snižování marží, řada z nich si však prý již nemůže další snižování dovolit. Někteří producenti se obávají, že budou muset omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců.

Například zpracovatelé masa uvádějí, že v důsledku intervencí omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky zvířat z českých chovů. Zvýšená cena obilí se prý promítne do cen krmiv a následně zdraží potraviny živočišného původu, zejména maso a vejce.

"Převážně pozitivní dopad zmíněné intervence ČNB lze zaznamenat u zpracovatelů mléka a mléčných výrobků, kteří velký díl své produkce vyvážejí," poznamenala Štolcová. Zdražení a s tím související omezení dovozů může být naopak pro tuzemské výrobce pozitivem.

"I přes skutečnost, že si řada firem zajistila v bankách kurzy eura a dolaru za předem dohodnuté ceny, počítají podle předběžných propočtů se ztrátou," uvedla Štolcová. Důvodem bývají například dlouhodobé smlouvy v českých korunách na výrobky vyráběné z dovážených surovin placených v eurech.


Váš názor
 •  
  07.01.2014 14:12

  Kokot Singrovskej....
  abc
  • vypustil bych mu to sádlo z břucha
   07.01.2014 14:35

   V lednu až listopadu vývoz z Česka stoupl o 1,6 % a dovoz stagnoval. Přebytek obchodní bilance dosáhl 344,7 miliardy korun, což představovalo meziroční zvýšení o 44,4 miliardy. Jde i historicky největší obchodní přebytek a už z tohoto důvodu se nabízí otázka, proč zvýhodňovat slabou korunou exportéry, když se jim daří jak nikdy v minulosti. Singer je evidentně úplně mimo (respektive jeho motivace bude asi úplně někde jinde). Budiž, konstatujme že Singer je blb a protože s blbem, co má moc, nejde nic moc udělat, tak prostě budeme podporovat exportéry - tak jako politici podporovali solární byznys - běžný občan to prostě zacáluje a Ti co o tom rozhodli na tom vydělají.
   Jesse
   • Re: vypustil bych mu to sádlo z břucha
    07.01.2014 14:42

    Nesouhlasím, že Sígr je blb. Myslím si, že se jedná o motivaci.Ano ovčan to zaplatí.
    Homo
    • no dobře, omlouvám se
     07.01.2014 14:44

     blb není, to by asi fakt nemohl dělat guvernéra... ale na jeho pozici už může být hajzl, co?:-))
     Jesse
     • Re: no dobře, omlouvám se
      07.01.2014 14:56

      blb urcite, jenom takovy parazit bez moralky schopny jit pres mrtvoly, neco podobneho jako byvaly pan premirer Gross a spousta ceskych politiku
      abc
 • Je třeba ty dovozy utnout
  07.01.2014 13:46

  České potraviny by měli být levnější,nejde to dohromady z kurzem koruny pokud mouka je Česká.V tomto případě by to chtělo korunu za 30/1eur aby se potraviny nedováželi
  prorok
  • Re: Je třeba ty dovozy utnout
   07.01.2014 14:25

   a co takovy kurz 50Kč/EURo, potom by už nebylo třeba nic dovážet, protože ve výrobě potravin jsmem nesoběstatečný
   abc
   • to je další hřebík do rakve
    07.01.2014 14:32

    Pak můžeme chcípnout hlady, to se idiotům u kortyta vyplatí. Slovy idiota Klause, který nprohlásil: - "už nemusíme brambory pěstovat, můžeme si je dovést"... Jak to dopadlo, vidíme... ovšem hodně lidí je ještě slepých.
    Jesse
 •  
  07.01.2014 13:22

  Intervence ČNB zdražily euro o 5% a potravináři zdražují své výrobky o 5-7%. Vypadá to jako by veškeré své náklady platili v eurech, ato asi není pravda.
  Juniper
  •  
   07.01.2014 14:01

   To je stejný jako u té dph. Stát zvýší dph o 4,7% a její plátci (potažmo i její neplátci, např. vietn. večerky, které ovšem většinou nakupují u plátců) zvýší ceny o víc než deset procent. Eventuelní snížení dph se na cenách neprojeví...
   Kalka.
  •  
   07.01.2014 14:00

   Je to snadné. Mléko a obilí se vyváží, na tom někdo vydělá. Krmné směsi a hotové výrobky včetně masa se dováží a to musí někdo zaplatit.
   berta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data