Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo má plán na energetické spojení severu a jihu do roku 2022

Německo má plán na energetické spojení severu a jihu do roku 2022

05.02.2014 12:08, aktualizováno: 5.2. 12:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V Německu má do roku 2022 vyrůst 800 kilometrů vedení vysokého napětí, které spojí sever a jih země. Plán na vysokokapacitní spojení, které dopraví elektřinu z větrných elektráren ze spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko do Bavorska dnes v Berlíně představily společnosti TenneT a TransnetBW, které spravují přenosové sítě. Náklady se odhadují na deset miliard eur (275 miliard korun). 

Vedení vysokého napětí SuedLink bude mít přenosovou kapacitu 4000 megawattů. Přenosové společnosti chtějí ještě v letošním roce začít jednat s majiteli nemovitostí v okolí koridoru, kterým by měla energetická spojnice vést. Projekt má přitom řadů odpůrců, lidé se obávají, že vedení vysokého napětí bude vytvářet magnetické pole, které bude mít negativní zdravotní dopady. 

"Navrhovaný koridor pro SuedLink není vytesán do kamene," řekl ale dnes Lex Hartmann z představenstva společnosti TenneT. Podle něj je možné ještě jednat o drobných úpravách trasy. Správci přenosové soustavy ale vyzvali německé politiky, aby se do jednání také zapojili a přesvědčili veřejnost o potřebě projektu. 

Energetické propojení severu a jihu Německa je jedním ze zásadních prvků projektu na transformaci energetiky v zemi. Německo se zavázalo postupně odstavit své jaderné elektrárny, jejich výkon chce nahradit obnovitelnými zdroji. Největší podíl na výrobě obnovitelných zdrojů mají větrné elektrárny v severním Německu, elektřinu z nich je ale nutné dopravit k velkým spotřebitelům na jihu země. 

Chybějící propojení severního a jižního Německa způsobuje potíže i v sousedních zemích. V době výrobní špičky v německých větrnících proudí přetoky elektřiny do Polska a do Česka a zatěžují tamní přenosové sítě.

(Zdroj: čtk, Reuters)


Čtěte více:

Německo loni vyrobilo nejvíc
07.01.2014 12:12
Německo loni vyrobilo nejvíc elektřiny z hnědého uhlí od sjednocení ze...
Podpora zelené elektřiny v Německu loni na rekordu
10.01.2014 11:51
Německé domácnosti a malé podniky zaplatily loni za podporu obnoviteln...
Německo schválilo rázné omezení podpory obnovitelných zdrojů (+komentář)
23.01.2014 13:32
Německý vládní kabinet v novém složení včera schválil změny v zákoně o...
Orbán slibuje levnější energie, i za cenu sporu s EU
04.02.2014 13:05
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes občanům slíbil levnější energie, a ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data