Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo schválilo rázné omezení podpory obnovitelných zdrojů (+komentář)

Německo schválilo rázné omezení podpory obnovitelných zdrojů (+komentář)

23.1.2014 13:32, aktualizováno: 23.1. 15:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Německý vládní kabinet v novém složení včera schválil změny v zákoně o obnovitelných zdrojích, vedoucí k výraznému omezení finanční podpory větrných a solárních zdrojů i biomasy. Limity vláda položila také další expanzi těchto zdrojů. Reforma, kterou nyní vláda posílá zákonodárcům, by měla vstoupit v platnost k 1. srpnu roku 2014.

Ve stávajícím systému EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) jsou zakotveny náhrady pro větrnou a solární energii i biomasu ve výši 0,17 EUR/kWh. Německá vláda v novém zákoně o OZE navrhla snížení na 0,12 EUR/kWh počínaje rokem 2015 v upraveném systému EEG 2, vyplývá z dokumentu ministerstva hospodářství pro zákonodárce.

Rozvoj instalovaného výkonu chce německá vláda omezit stropem 6,5 GW do roku 2020 a stropem 15 GW do roku 2030 u budování mořských větrných parků. Omezení pro roční expanzi OZE zdrojů pak má být jak u mořských tak i zdrojů na pevnině nejvyšší roční přírůstem 2,5 GW kapacity. V dosavadní podobě je zakotveno 2,5 GW až 3,5 GW.

Z pohledu podílu na celkové produkci elektřiny počítá novela zákona o OZE s podílem obnovitelných zdrojů 40 až 45 % na celkové výrobě elektřiny v Německu v roce 2025 a dosažením 55% až 60% podílu v roce 2035. U podpory biomasy, kterou vláda označuje za mimořádně nákladnou, je legislativou navrhován roční nárůst v rozsahu do 75 MW.

„Mírnější podporu obnovitelných zdrojů v Německu hodnotíme jako příznivou zprávu pro ceny elektřiny ve středoevropském regionu. Pod vlivem úpravy bude v nadcházejících letech k pokrytí poptávky po elektřině potřeba vyšší zastoupení uhelných a plynových zdrojů. Vedle toho očekáváme, že v Německu bude pokračovat odstavování starých uhelných elektráren s rovněž pozitivním dlouhodobým dopadem do regionálních cen elektřiny. V tomto směru čekáme dlouhodobě podpůrný efekt pro vybrané evropské producenty elektřiny, nejvýrazněji vystavené cenám elektřiny ve středoevropském regionu. Mezi ty řadíme Verbund, ČEZ, Fortum, E.ON či GDF Suez,“ uvedl analytik Patria Direct, pokrývající ČEZ a oblast energetiky, Tomáš Sýkora. Dodal ale, že německá reforma byla očekávána, stejně jako určité snížení podpory OZE. „Představená omezení zřejmě nejsou dost silná na to, aby vyvolala silnější bezprostřední pozitivní reakci v rámci evropského energetického sektoru, v delším horizontu ale dodají akciím potřebnou oporu,“ uvedl Tomáš Sýkora.

Samostatnou zprávou je včerejší rozhodnutí německého antimonopolního úřadu, který odmítl myšlenku kapacitního modelu podpory nových konvenčních energetických zdrojů (capacity market model) s tím, že tuto úpravu pokládá pro Německo za předčasnou. Úřad naopak uvedl, že bude bedlivě dohlížet na vládní kroky s ohledem na naplňování cílů ochrany ovzduší náhradou jaderných zdrojů zdroji obnovitelnými. Na prosazení tohoto modelu přitom dlouhodobě tlačí energetiky E.ON či RWE, jejichž ztrátově provozované elektrárny jsou potřebné pro udržení stability přenosových sítí.

Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové v jeho předchozím složení rozhodl v roce 2011 o postupném odchodu Německa od jaderné energetiky. Rozsah podpory OZE ale, podobně jako v dalších zemích včetně ČR, dopadá výraznou měrou do výdajů spotřebitelů. Evropská komise pak vyšetřuje, zda v oblasti úlev od plateb za OZE, není německým podnikům poskytována nepovolená výhoda. Problémy, spojené s dosud platnou úpravou OZE přitom dopadají i na nového německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který se na ní podílel v předchozí vládě kancléřky Merkelové z pozice ministerstva životního prostředí.

Angela Merkelová uvedla, že za návrhy Gabriela ohledně nové podoby podpory OZE plně stojí. Podpora biomasy se nicméně do návrhu dle agentury AFP dostala pouze díky tlaku trojice koaličních ministrů zemědělství, rozvoje a dopravy. Na dnešní tiskové konferenci Merkelová uvedla, že větrné zdroje mají šanci na zvýšení efektivnosti a obnovitelné zdroje celkově musejí zlepšit poměr nákladů a výstupů. Gabriel pak poznamenal, že ani nových EEG 2 systém nesmí nadměrně zatěžovat podniky.

Obnovitelné zdroje dnes v Německu dosahují již bezmála 25% podílu na produkci elektřiny. Souběžně ale znovu narostla produkce v uhelných elektrárnách.

(Zdroj: DPA, AP, AFP, Bloomberg, Süddeutsche Zeitung, DW)


Váš názor
  • I když myslím, že
    23.1.2014 16:13

    je to v ceně ČEZ již z velké části započítáno, přeci jen by to mohlo ČEZ vyhnat o pár procent výše. Snad 545+.
    jarom
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)