Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo schválilo rázné omezení podpory obnovitelných zdrojů (+komentář)

Německo schválilo rázné omezení podpory obnovitelných zdrojů (+komentář)

23.01.2014 13:32, aktualizováno: 23.1. 15:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Německý vládní kabinet v novém složení včera schválil změny v zákoně o obnovitelných zdrojích, vedoucí k výraznému omezení finanční podpory větrných a solárních zdrojů i biomasy. Limity vláda položila také další expanzi těchto zdrojů. Reforma, kterou nyní vláda posílá zákonodárcům, by měla vstoupit v platnost k 1. srpnu roku 2014.

Ve stávajícím systému EEG (Erneuerbare-Energien-Gesetz) podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) jsou zakotveny náhrady pro větrnou a solární energii i biomasu ve výši 0,17 EUR/kWh. Německá vláda v novém zákoně o OZE navrhla snížení na 0,12 EUR/kWh počínaje rokem 2015 v upraveném systému EEG 2, vyplývá z dokumentu ministerstva hospodářství pro zákonodárce.

Rozvoj instalovaného výkonu chce německá vláda omezit stropem 6,5 GW do roku 2020 a stropem 15 GW do roku 2030 u budování mořských větrných parků. Omezení pro roční expanzi OZE zdrojů pak má být jak u mořských tak i zdrojů na pevnině nejvyšší roční přírůstem 2,5 GW kapacity. V dosavadní podobě je zakotveno 2,5 GW až 3,5 GW.

Z pohledu podílu na celkové produkci elektřiny počítá novela zákona o OZE s podílem obnovitelných zdrojů 40 až 45 % na celkové výrobě elektřiny v Německu v roce 2025 a dosažením 55% až 60% podílu v roce 2035. U podpory biomasy, kterou vláda označuje za mimořádně nákladnou, je legislativou navrhován roční nárůst v rozsahu do 75 MW.

„Mírnější podporu obnovitelných zdrojů v Německu hodnotíme jako příznivou zprávu pro ceny elektřiny ve středoevropském regionu. Pod vlivem úpravy bude v nadcházejících letech k pokrytí poptávky po elektřině potřeba vyšší zastoupení uhelných a plynových zdrojů. Vedle toho očekáváme, že v Německu bude pokračovat odstavování starých uhelných elektráren s rovněž pozitivním dlouhodobým dopadem do regionálních cen elektřiny. V tomto směru čekáme dlouhodobě podpůrný efekt pro vybrané evropské producenty elektřiny, nejvýrazněji vystavené cenám elektřiny ve středoevropském regionu. Mezi ty řadíme Verbund, ČEZ, Fortum, E.ON či GDF Suez,“ uvedl analytik Patria Direct, pokrývající ČEZ a oblast energetiky, Tomáš Sýkora. Dodal ale, že německá reforma byla očekávána, stejně jako určité snížení podpory OZE. „Představená omezení zřejmě nejsou dost silná na to, aby vyvolala silnější bezprostřední pozitivní reakci v rámci evropského energetického sektoru, v delším horizontu ale dodají akciím potřebnou oporu,“ uvedl Tomáš Sýkora.

Samostatnou zprávou je včerejší rozhodnutí německého antimonopolního úřadu, který odmítl myšlenku kapacitního modelu podpory nových konvenčních energetických zdrojů (capacity market model) s tím, že tuto úpravu pokládá pro Německo za předčasnou. Úřad naopak uvedl, že bude bedlivě dohlížet na vládní kroky s ohledem na naplňování cílů ochrany ovzduší náhradou jaderných zdrojů zdroji obnovitelnými. Na prosazení tohoto modelu přitom dlouhodobě tlačí energetiky E.ON či RWE, jejichž ztrátově provozované elektrárny jsou potřebné pro udržení stability přenosových sítí.

Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové v jeho předchozím složení rozhodl v roce 2011 o postupném odchodu Německa od jaderné energetiky. Rozsah podpory OZE ale, podobně jako v dalších zemích včetně ČR, dopadá výraznou měrou do výdajů spotřebitelů. Evropská komise pak vyšetřuje, zda v oblasti úlev od plateb za OZE, není německým podnikům poskytována nepovolená výhoda. Problémy, spojené s dosud platnou úpravou OZE přitom dopadají i na nového německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který se na ní podílel v předchozí vládě kancléřky Merkelové z pozice ministerstva životního prostředí.

Angela Merkelová uvedla, že za návrhy Gabriela ohledně nové podoby podpory OZE plně stojí. Podpora biomasy se nicméně do návrhu dle agentury AFP dostala pouze díky tlaku trojice koaličních ministrů zemědělství, rozvoje a dopravy. Na dnešní tiskové konferenci Merkelová uvedla, že větrné zdroje mají šanci na zvýšení efektivnosti a obnovitelné zdroje celkově musejí zlepšit poměr nákladů a výstupů. Gabriel pak poznamenal, že ani nových EEG 2 systém nesmí nadměrně zatěžovat podniky.

Obnovitelné zdroje dnes v Německu dosahují již bezmála 25% podílu na produkci elektřiny. Souběžně ale znovu narostla produkce v uhelných elektrárnách.

(Zdroj: DPA, AP, AFP, Bloomberg, Süddeutsche Zeitung, DW)


Váš názor
  • I když myslím, že
    23.01.2014 16:13

    je to v ceně ČEZ již z velké části započítáno, přeci jen by to mohlo ČEZ vyhnat o pár procent výše. Snad 545+.
    jarom
Aktuální komentáře
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data