Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sobotka: EU se nevypořádala s daňovými ráji, rozdíly mezi zeměmi trvají

Sobotka: EU se nevypořádala s daňovými ráji, rozdíly mezi zeměmi trvají

13.02.2014 15:44
Autor: ČTK

Evropská unie se nedokázala vypořádat s daňovými ráji a v některých případech obcházela vlastní pravidla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který také kritizoval přetrvávající rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi, to dnes řekl ve svém vystoupení na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Nastínil také svou představu reformovaného Evropského parlamentu.

"Je otázka, jestli, pokud by do budoucna Evropský parlament měl mít více pravomocí, zdali by nebylo jeho strukturu lepší přizpůsobit například tomu, jak vypadá parlament ve Spojených státech," uvedl Sobotka a připomněl, že americký zákonodárný sbor má dvě komory různého složení. V Senátu má každý ze států unie stejný počet zástupců, ve Sněmovně reprezentantů jsou pak zastoupeny poměrně podle počtu obyvatel.

"To si myslím, že je věc, která by vedla k tomu, že by posílení Evropského parlamentu současně neznamenalo, že tady bude docházet k majorizaci některých zemí," zmínil český ministerský předseda obavy části menších států osmadvacítky.

Na debatě, které se účastnil spolu se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, Sobotka také hodnotil uplynulých deset let členství Česka v Evropské unii. "Byla chyba, že se Evropská unie nedokázala intenzivněji a radikálněji vypořádat s jevy, jakou jsou daňové ráje přímo v rámci Evropské unie," uvedl první ze svých výtek.

Za druhou slabinu označil některé přetrvávající rozdíly mezi členskými zeměmi. "Jsou tady dojednány staré výjimky, které mají trvalou povahu, jsou tady dojednány individuální přístupy, o kterých si nové členské země mohly nechat jenom zdát," nechal se slyšet Sobotka, který konkrétně hovořil o výši sazby DPH, kde chce nová česká vláda usilovat o výjimku. Kritizoval také dřívější změkčování a obcházení některých pravidel, například ve vztahu k Řecku.

Jako pozitivní přínos naopak Sobotka vnímá reálné zvýšení vlivu Česka; to, že sedíme u jednacího stolu a nerozhoduje se bez nás. Vstup do unie podle něj také vedl k hospodářské prosperitě, vzestupu životní úrovně nebo modernizaci ekonomiky. "Země, které jsou čistými příjemci, jako je Česká republika, by si měly čas od času připomenout, že ty finanční prostředky, které z evropských fondů do naší země proudí, jsou prostředky německých, holandských, francouzských daňových poplatníků," prohlásil.

Velkými výzvami pro osmadvacítku jsou podle Sobotky do budoucna otázky lepší koordinace hospodářské a rozpočtové politiky, udržení konkurenceschopnosti, energetická politika nebo rozšiřování unie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y