Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asociace: Objem bankovních úvěrů stoupl loni o 6,6 % na 2,51 bilionu korun

Asociace: Objem bankovních úvěrů stoupl loni o 6,6 % na 2,51 bilionu korun

17.2.2014 15:02, aktualizováno: 17.2. 15:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Objem bankovních úvěrů stoupl v roce 2013 o 6,6 procenta na 2,51 bilionu korun. Objem úvěrů podnikům stoupl o 3,8 procenta. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu vzrostly o 4,5 procenta, z toho spotřebitelské úvěry o 1,7 procenta a hypoteční úvěry o 6,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká bankovní asociace. 

"Meziroční srovnání dat z konce loňského roku a prosince 2012 opět poukazuje na nárůst objemu úvěrů všem významným ekonomickým oblastem. Stále ovšem platí, že objem cizoměnových úvěrů je od listopadu loňského roku vzhledem k devizovým intervencím nadsazen. Celkový loňský růst přesto nelze popřít a naše prognóza očekává pozitivní dynamiku i v roce 2014," komentoval vývoj náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek. 

Popularita hypoték je podle něj v tuto chvíli dána nízkými úrokovými sazbami na trhu a souvisejícím silným konkurenčním bojem, dalším důvodem je nižší cena nemovitostí. K pomalému, avšak souvislému oživování od poloviny loňského roku dochází i v případě spotřebitelských úvěrů. U živnostníků skončil dlouhodobě trvající pokles a ke konci roku 2013 se objem úvěrů meziročně zvýšil o procento. 

Objem úvěrů nefinančním podnikům vzrostl o 3,8 procenta, respektive o 2,1 procenta po přibližném očištění o vliv slabší měny. Zde totiž obzvláště platí zkreslení dynamiky slabším kurzem, neboť cizoměnové úvěry tvoří přes 22 procent všech úvěrů. 

Průměrná úroková sazba z nově uzavřených kontokorentních úvěrů, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet nefinančním podniků v prosinci stagnovala okolo 2,55 procenta. U ostatních úvěrů podnikům vzrostla průměrná sazba na 2,26 procenta. 

"Co se týče kvality úvěrového portfolia, je obrázek celkově lepší než na konci roku 2012. Celkový objem i podíl klasifikovaných úvěrů v průběhu roku sice rostly, hlavní roli v tomto případě ovšem hráli takzvaní nerezidenti," upozornil Matoušek. Nerezidentem je kdokoliv, kdo nemá sídlo či bydliště v ČR, mezi úvěry nerezidentům patří například klasické exportní odběratelské úvěry. 

Jak u nefinančních podniků, tak u domácností se podíly klasifikovaných úvěrů naopak snižovaly. Podobná situace platí i pro úvěry v selhání. V průběhu roku se jejich podíl pohyboval mezi 5,8 až šesti procenty, s výkyvy se snižoval u podniků a spíše mírně klesal u obyvatel.

(Zdroj: ČBA, čtk)


Váš názor
  • na vystavbu a věci to nebylo
    17.2.2014 15:10

    Většina Čechů,přefinancovávala,snižovala vyšku splatky a vytloukala klín klínem,hypotekou platili spotřebaky a karty a dluhy,jinak by stavebnictví vypadalo jinak,ale je to jen odvrácení nevyhnutelného a oddálení exekuce,dokud hraje hudba tak se tančí,hra na posledního řádně splacejícího klienta začala,bankám začalo odpočítavání zatím tiché ale hlas bude silit.
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC