Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB bez překvapení: zakotvení koruny u 27 k euru zůstává, sazby beze změny

ČNB bez překvapení: zakotvení koruny u 27 k euru zůstává, sazby beze změny

27.03.2014 13:08, aktualizováno: 27.3. 15:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Krok je v souladu s očekáváním analytiků.

Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný, což znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. 

V rámci tiskové konference po rozhodnutí bankovní rada uvedla, že rizika čtvrtletní prognózy ČNB jsou mírně protiinflační. Bankovní rada i nadále považuje hladinu kurzového závazku na 27 korun za euro za vhodně zvolenou a předpokládá udržování poblíž tohoto kurzu přinejmenším do začátku roku 2015.

Singer na konferenci zopakoval dřívější slova o tom, že data z reálné ekonomiky signalizují pokračující oživování. Protiinflační rizika podle něj nejsou důvodem pro změnu kurzového závazku.

"Podle centrální banky je cíl pro korunu na úrovni 27,0 nadále vhodně zvolen. ČNB předpokládá udržení současného kurzového režimu aspoň do začátku roku 2015. V případě potřeby volnějších podmínek by prodloužila trvání režimu, spíše než by hýbala s cílem. Tyto informace, které bankovní rada po dnešním jednání poskytla, jsou plně v souladu s dosavadními prohlášeními jejích členů. Žádné překvapení tedy nepřinášejí a pro obchodování s korunou jsou neutrální," uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Dnešního zasedání se zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady. Poprvé se zasedání rady, kde se jednalo o nastavení měnové politiky, účastnil Jiří Rusnok. Novým členem bankovní rady se stal 1. března, kdy nahradil Evu Zamrazilovou. Rozhodnutí ponechat hlavní dvoutýdenní repo sazbu na historickém minimu 0,05 procenta dnes bylo jednomyslné.

Devizové intervence spustila ČNB s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit hrozící deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat minimálně po celý letošní rok. 

Analytici nečekají žádnou změnu měnové politiky po celý letošní rok. ČNB podle nich nebude hýbat se sazbami, ale ani nijak zasahovat do devizových intervencí. První změnu v měnové politice lze podle ekonomů čekat nejdříve na počátku příštího roku. 

sazby


Čtěte více:

Zaostřeno na ČNB: Okamžik exitu
24.03.2014 14:52
Měnová politika by měla být nudná věc, o které laická veřejnost téměř ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2025
17:19Německý dluhový obrat a americký tah na italský dluhový „standard“
17:04ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
16:16Goldman Sachs: Investoři jsou ohledně evropských akcií skeptičtí
14:47Němečtí poslanci schválili rozpočet na letošní rok
13:59Roche kupuje za 3,5 miliardy dolarů firmu 89bio, cílí na léčbu obezity a nadváhy
13:58Britská centrální banka ponechala základní úrok na 4,00 procenta
13:33Nvidia investuje pět miliard dolarů do Intelu. Společně budou vyvíjet čipy pro PC a datová centra
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.