Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Okamžik exitu

Zaostřeno na ČNB: Okamžik exitu

24.3.2014 14:52
Autor: David Marek

Měnová politika by měla být nudná věc, o které laická veřejnost téměř netuší, že existuje. Jenže finanční krize postavila Bena Bernankeho, Jean-Claudea Tricheta či Mervyna Kinga do první linie zápasu o osud vlastních zemí i globální ekonomiky. Použití mimořádných nástrojů ke zvládnutí mimořádných obtíží často vyvolalo mimořádnou nevoli části veřejnosti. Ostatně není nutné rozhlížet se po světě. Rozhodnutí České národní banky o použití kurzového závazku podpořeného intervencemi na devizovém trhu je stále živým tématem.

Neméně zajímavým okamžikem, z odborného pohledu i komunikačního hlediska, bude ústup měnové politiky do normálních mezí. Pouhá zmínka v případě Fedu loni stačila výrazně rozhýbat finanční trh po celém světě. Jak to bude v českém případě?

ČNB se drží scénáře, že do konce letošního roku neopustí závazek držet kurz nad 27 korunami za euro. Jenže ekonomika nám pookřává rychleji, než se čekalo. Jistě, přispěly k tomu některé mimořádné faktory (předzásobení tabákovými výrobky před zvýšením daně, mírná zima, apod.), ale i při jejich zohlednění zůstávají poslední ekonomické statistiky příznivější, než kdekdo očekával. Nemůže se stát, že parametry měnové politiky, úrokové sazby a nyní i kurz koruny, nebudou odpovídat vývoji ekonomiky? Může.

Bude-li pokračovat dvojciferný meziroční růst vývozu a průmyslových zakázek, mohl by letošní růst ekonomiky převýšit odhad ČNB, že se HDP zvýší o 2,2 procenta. Existující mezera výstupu by se mohla značně přivřít. S vyhlídkou, že se inflace bude v příštím roce pohybovat mírně nad cílovou hodnotou ČNB, mohly by ekonomické modely začít signalizovat potřebu zpřísnit měnovou politiku ještě v průběhu letošního roku. ČNB by měla dvě možnosti. Opustit kurzový závazek, nebo dodržet tvrzení, že do konce roku kurz podrží nad 27 korunami za euro, a začít zvyšovat úrokové sazby. Spíše by asi volila první variantu.

Mnozí mohou nyní tyto úvahy považovat za překvapivé … stejně jako pro ně bylo překvapením rozhodnutí o intervencích.


Celý report si klienti placených služeb mohou stáhnout ve formátu PDF spolu s dalšími analýzami zde.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.2.2017
22:04Dow Jones opět překonal svá maxima; First Solar +11 %
20:14Summers: Golf a krátkozrakost korporátního sektoru
17:59Dolar odpoledne míří dolů, stejně jako nálada na trzích  
17:44Krok JPMorgan může přitáhnout další peníze a přibrzdit ČNB
17:17Summary: Veolia Environment SA se výsledky hospodaření dotáhla na loňský rok, AXA SA navýšila dividendu
17:07ČEZ na tříměsíčním maximu pražskou burzu z červeného nedostal
16:56Americký ministr financí: Zásadní daňová reforma bude do srpna
15:58ČEZ, a. s.: Personální změny v představenstvu společnosti
15:43Technická analýza: Po pěti týdnech tu máme pokles zásob ropy
15:28Project Syndicate: Trumpova anachronická obchodní strategie
14:04FT: Záchranu Monte dei Paschi komplikují neshody Bruselu a ECB
13:07Německo čeká díky soukromé spotřebě další rozmach ekonomiky
12:44Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?
11:57Peugeot s rekordní ziskovostí: Chceme se "chopit příležitostí"
11:03Šéf Henkelu přilévá do ohně Kraft versus Unilever: Akvizice jsou zásadní i v naší strategii
10:45Fed sázky na březen nezvýšil a strach z Francie polevuje. Eurodolar toho využívá
10:25ČEZ na tříměsíčních maximech, pražská burza maže zisky z úvodu týdne
10:09Šéf ČEZ Beneš: Kvůli Dukovanům zažalujeme Škodu JS. Nový uhelný zdroj se nevyplatí
9:27Technická analýza: Dolar dnes opět může zaútočit na hodnotu 1,05 EURUSD
9:11Rozbřesk: Strach z Marine Le Penové drží euro a výnosy na uzdě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Baidu Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
British American Tobacco PLC (03/16 Q1)
Centrica PLC
Herbalife Ltd (12/16 Q4, Aft-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (01/17 Q1, Aft-mkt)
Chesapeake Energy Corp (12/16 Q4, Bef-mkt)
Intuit Inc (01/17 Q2, Aft-mkt)
ISS A/S (12/16 Q4)
Lloyds Banking Group PLC (12/16 Q4)
Newmont Mining Corp (12/16 Q4)
Orange SA (12/16 Q4)
Peugeot SA (12/16 Q4)
ProSiebenSat.1 Media SE (12/16 Q4)
Range Resources Corp (12/16 Q4)
Repsol SA (12/16 Q4, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (12/16 Q4)
Swiss Re AG (12/16 Q4)
Telefonica Deutschland Holding AG (12/16 Q4)
Universal Health Services Inc (12/16 Q4)
Veolia Environnement SA (12/16 Q4)
Vivendi SA (12/16 Q4, Aft-mkt)
7:00AXA SA (12/16 Q4)
7:30Bouygues SA (12/16 Q4)
7:30Henkel AG & Co KGaA (12/16 Q4)
7:30Telefonica SA (12/16 Q4)
8:00Barclays PLC (12/16 Q4)
8:00Glencore PLC (09/15 Q3)
11:00Vale SA (12/16 Q4)
13:30Apache Corp (12/16 Q4)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
17:30Endesa SA (12/16 Q4)
17:45Saipem SpA (12/16 Q4)
22:15Gap Inc/The (01/17 Q4)