Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orbán dál vede Maďarsko. Ve zhublém parlamentu, zřejmě ústavní většinou

Orbán dál vede Maďarsko. Ve zhublém parlamentu, zřejmě ústavní většinou

07.04.2014 10:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Výsledky nedělních parlamentních voleb v Maďarsku potvrzují vítězství vládnoucího Maďarského občanského svazu (Fidesz) premiéra Viktora Orbána. Ten tak povládne zemi další čtyři roky získanou ústavní většinou, nadto ve ztenčeném parlamentu s nově jen jednou komorou a méně poslanci.

Po sečtení zhruba 99 procent odevzdaných hlasů získali konzervativci 44,36 procenta hlasů a v novém parlamentu o 199 místech by měli obsadit 133 poslaneckých křesel, uvedl maďarský deník Népszabadság, lokální televize i agentura Bloomberg. Různé zdroje se přou, zda ony nedopočtené zbytky mohou ještě připravit Fidesz o ono jedno křeslo, znamenající ústavní většinu. Příklon je spíše k záporné odpovědi.

Na druhém místě skončila levice (Maďarská socialistická strana) s 25,89 procenty, což jí dává v přepočtu 38 mandátů. Následuje pravicově radikální Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) s 20,46 procenty, což pro ni znamená zisk 23 křesel.

Podivné počty procent versus křesel jdou na vrub novému volebnímu systému v zemi. Maďarští voliči podle nových pravidel vybírali 106 poslanců většinovým způsobem v jednomandátových obvodech (dosud to bylo 176) a 93 poslanců poměrným způsobem na základě celostátních stranických kandidátek. Nový jednokomorový parlament tak bude mít 199 poslanců místo dosavadních 386 poslanců.

Orbánův volební systém zafungoval, podle maďarské informační agentury MTI pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu žádná další strana zřejmě nepřekročila. Projevily se tak právě úpravy volebního zákona, namířené proti menším stranám a jejich vstupu do parlamentu. "Volební systém je nespravedlivý. Je to, jako kdyby Fidesz měl absolvovat (běh) 100 metrů a opozice 400 metrů překážek," citovala agentura AFP levicového politika a bývalého předsedu maďarské úřednické vlády Gordona Bajnaie. 

Viktor Orbán své volební vítězství oznámil již v neděli večer. Volby podle něj ukázaly, že Maďarsko je nejjednotnější zemí v Evropě. "Všechny pochybnosti a nejistoty byly rozptýleny. Vyhráli jsme," uvedl Orbán před davem svých stoupenců. "Je před námi nová a skvělá éra. Zvu maďarské občany, aby do této éry vstoupili společně s námi s cílem udělat z Maďarska skvělou a úspěšnou zemi," dodal staronový premiér.

Orbána, který je ves sporu s Evropskou komisí a zahraničními společnosti v Maďarsku na mnoha úrovních od roku 2010, vítězství posílí. Na druhou stranu politologové upozorňují na ztrátu procent u vlastní strany a naopak nárůst procent u radikálního hnutí Jobbik. Akcentují, že voliči Orbána, stavící se proti konkurenčním stranám, „souhlasně mlčí“ v případě Jobbiku. Upozorňují na riziko extremistického spojení ve vedení země.

Maďarský forint za uplynulé čtyři roky vlády Orbána oslabil k euru o 13 procent, nejvíce z dalších samostatných měn CEE regionu. Gergely Gabler, maďarský analytik Erste, očekává s novou vládou konec předvolebních tahů a přeci jen prostředí zaměřené na růst ekonomiky a tím i více příznivé zahraninčím společnostem (zejména vůči dosavadní rétorice vůči bankám). 

(Zdroj: čtk, Bloomberg, MTI, AFP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data