Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Areva po zrušení tendru na Temelín končí se soudním sporem

Areva po zrušení tendru na Temelín končí se soudním sporem

18.04.2014 9:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská společnost Areva oznámila, že stahuje své odvolání k soudu proti vyřazení z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, který ČEZ před týdnem zrušil. Firma tak chce v Česku začít nové vztahy s místními partnery a věří v budoucí spolupráci, sdělila dnes ČTK v tiskovém prohlášení. Areva patřila mezi tři účastníky tendru, ČEZ ji z něj vyřadil předloni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. 

Stažení odvolání je podle Arevy po zrušení tendru logickým krokem. "Stažením tohoto odvolání tak chceme zahájit nový začátek vztahů s místními partnery. Areva věří, že budoucnost přinese pro spolupráci v energetickém sektoru nové příležitosti," uvedl v tiskovém prohlášení viceprezident a ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Jean-André Barbosa.
 
Areva se po vyřazení chtěla do tendru na dostavbu Temelína vrátit. Na její návrh Krajský soud v Brně vydal loni v říjnu předběžné opatření, podle nějž ČEZ nemohl uzavřít s případným vítězem tendru smlouvu. Vyloučení francouzské firmy z tendru před tím posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ČEZ byl přesvědčený, že vyřazením Arevy nijak nepochybil. 

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se vedle Arevy účastnila americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Firma Westinghouse Electric Company už dříve uvedla, že je z rozhodnutí zrušit tendr v jeho finální fázi zklamána. Konsorcium MIR.1200 sdělilo, že se kvůli zrušenému tendru s Českem nebude soudit. ČEZ ale už před tím uvedl, že v podmínkách soutěže bylo stanoveno, že účastníkům nenáleží jakékoliv náhrady spojené s účastí v tendru.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že dostavba Temelína je bez státní garance nemožná. Zrušení tendru ale neznamená konec příprav na budoucí rozšíření Temelína. Nyní by prý ale tržní riziko investice do výstavby dvou bloků bez státní podpory nebo garance výkupní ceny bylo příliš veliké. Hodnota zakázky se odhadovala na několik set miliard korun.

 


Čtěte více:

Sobotka: Vláda chce rozvoj jaderné energetiky, ale bez garancí státu
09.04.2014 17:52
Vláda dnes vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v Č...
ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu Temelína (+ změna cílové ceny)
10.04.2014 12:24
Společnost ČEZ (558 CZK, 2,20%) zrušila zadávací řízení na dostavbu dv...
D. Marek: Výhled české elektroenergetiky bez nového Temelína
11.04.2014 15:58
Kolem energií je v poslední době mnoho otevřených otázek. Po zrušení t...
Moody's: Zrušení tendru na Temelín je plus pro rating ČEZu, dividenda rizikem
15.04.2014 8:33
Rozhodnutí české energetické společnosti ČEZ zrušit veřejný tendr na v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2025
21:07Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře  
17:17Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?
17:17Index S&P 500 klesá níže  
16:35Němečtí poslanci schválili stovky miliard eur na obranu a investice
14:41Nový centrální bankéř Seidler preferuje pozastavení snižování sazeb, rizika podle něj rostou
14:20Dohodnuto: Alphabet v dosud největší akvizici koupí za 32 miliard dolarů kybernetickou firmu Wiz
13:44Zlato nad 3000 dolary. Co čekat dál podle Invesco?
12:54Summers moc nevěří v přechodné náročnější období, Trump má podle něj špatný cíl i strategii
11:41Evropské akcie vyhlížejí větší státní výdaje a ujíždějí Americe  
11:36ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v březnu prudce vzrostla
11:06Průzkum: Více než čtvrtina mladých Čechů se nedostatečně orientuje ve financích
10:02Trumpova politika zvýší inflaci a sníží ekonomický růst, očekávají ekonomové
9:07Rozbřesk: Rozkolísané ceny potravin mohou ovlivnit úrokové sazby více než dřív. Koruna kolísá v okolí 25,00 EUR/CZK
8:39BYD umí nabít elektromobil stejně rychle jako natankovat, Alphabet jedná o akvizici Wiz a evropské futures jsou zelené  
6:18FX Strategie: Stagflační revize nedovolí Fedu přeladit na holubičí rétoriku, což může prospět USD  
17.03.2025
17:18Vysoká nejistota, ale akciové rizikové prémie stále mimořádně nízko?
16:56Velké techy se neúčastní dnešního růstu akcií  
16:24Trumpova cla ohrožují výměnu za 9,5 bilionu dolarů, varují za komoru i Apple, Exxon, GM nebo Ford
15:15Technická analýza S&P 500: Sázky na definitivní obrat můžou být předčasné  
13:24Týdenní výhled: Cla zůstávají pro trhy denním chlebem. Fed a data naznačí, jak se mění pohled na ekonomiku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:15USA - Průmyslová výroba, m/m